TRAMPA- KNIN ZA KOSOVO

Pristina Jan 30, 1994

AIM,PRISTINA, 28.1.94. Albanska javnost i politicki krugovi na Kosovu u prvi mah nisu poklonili posebnu paznju srpsko-hrvatskom sporazumu u Zenevi o normalizaciji medjusobnih odnosa. Stampa na albanskom, sem pukog agencijskog registrovanja ovog dogadjaja, takodje nije odvojila veci prostor .Ova indiferentnost moze se objasniti vladajucom opcijom Albanaca , koja resenje kosovskog pitanja vidi van Srbije i teritorijalno-politickog prostora na koji se sporazum odnosi.

Tako je "Bujku", dnevnik na albanskom jeziku , za razliku od srpskog "Jedinstva" koji je obimnu Tanjugovu informaciju o sporazumu u Zenevi objavio na pola udarne prve strane lista, o ovom dogadjaju izvestio kroz kracu agencisjku vest.

Naknadne albanske analize, sudeci po reagovanjima stranackih pravaka, pokazace, medjutim, da sporazum, zbog kninskog pitanja, koje se direktno ne pominje, ali izbija izmedju redova, najnoviji dil izmedju Tudjmana i Milosevica, racunajuci na medjunarodno pokroviteljstvo, moze imati implikacije i na scenario medjunarodnog resenja kosovskog problema.

Nepodeljeni utisak svih relevantnih albanskih sagovornika je da je, najnovijom trgovinom srpskog i hrvatskog predsednika, sa oblandom Zenevske konferencije, pitanje Knina definitivno reseno u okviru avnojevskih granica. U narednom periodu na relaciji KNin- Beograd trazice se samo pogodan nacin da istina o hrvatskoj jurisdikciji nad teritorijom Krajine bude ugradjena u kolektivnu svest njenih gradjana.

Behljuj Begaj, predsednik Politikoloskog drustva Kosova, nepartijske asocijacije sa znacajnom tezinom u kosovskom politickom zivotu, cak smatra da je "jedan od osnovnih ciljeva ovog sporazuma bio preusmeravanje glasaca Krajine prema promilosevicevskoj struji, jer je on (sporazum) po sadrzini formalna amortizacija radikalne kninske struje koja je u sukobu sa preostalim ciljevima Miloseviceve politike."

Begaj , inace, nije optimista u pogledu buducnosti najnovijeg srpskohrvatskog pakta. "Ne treba ziveti u zabludi da vinovnici rata mogu jednim preliminarnim sporazumom postati vesnici mira. Pre bih rekao da ce ovaj sporazum slediti paradoksalni smisao silnih rezolucija UN, odnosno u praksi ce se ostvarivati ono sto nije bio predmet sporazuma"- kaze on.

S obzirom da se na medjunarodnim forumima do sada u vise navrata pitanje Kninske krajine i Kosova izjednacavalo u pogledu mogucih resenja, zanimljivo je da su u naknadnim komentarima albanski politicari poceli da odbijaju bilo kakve implikacije Zenevskog sporazuma na Kosovo. "Sporazum ne moze imati uticaja na Kosovo, jer je hrvatsko-srspki. U proslosti je bilo dosta takvih sporazuma koji se u praksi nisu realizovali i tek ce se videti sta ce se dalje dogoditi i da li su potpisi na njemu stvarno ozbiljni" - izjavio je lider kosovskih Albanaca Ibrahim Rugova.

Poznati kosovski publicist Skeljzen Malici vidi u Zenevskom sporazumu duboku implementarnost medjunarodnog faktora, kao i prisustvo kosovskog pitanja kao monete u svim trgovinama poput najnovije- srpsko-hrvatske. "Zapad nudi Milosevicu suverenost nad Kosovom, pod uslovom da Krajinu preda Hrvatskoj. Medjutim, trampa Krajina-Kosovo, na koju Milosevica guraju zapadni politicari, nece biti prosta trampa po formuli-ustupci za trajan mir- jer ce doneti samo privid mira u Hrvatskoj, a otvorice se pretnja aktiviranja juznog fronta. Jer, Albanci ce konacno nauciti lekciju da Zapad priznaje samo ratne pobede. Ako Srbija bude upletena u veci rat na jugu, odmah ce se pokazati koliko su Srbi prenapregnuti i ranjivi na zapadnim frontovima. Jer, nije sporno da Hrvatska nece oklevati da oruzano povrati okupirane teritorije.". Malici smatra da je pored zamene Krajine za Kosovo, Milosevic pristao na Zenevski sporazum iz jos dva razloga:"..kako bi preostale vojne snage i diplomatske napore skoncentrisao na Bosnu, gde ce rat jos potrajati i na zadrzavanje Baranje i istocne Slavonije, gde ce jos biti povuci-potegni."

U vecini ogranaka opozicionih srpskih stranaka na Kosovu nisu bili spremni na razgovor o sporazumu. Jedino je, kako nas je obavestio Mario Brudar, portparol SPO u Pristini, ovaj opstinski odbor , samostalno i nezavisno od partisjke centrale, zauzeo sledece stanoviste:"Pocetak normalizacije zapoceli su oni koji su prouzrokovali rat. Tudjman i Milosevic ne mogu doneti ni pravedan ni trajan mir na prostoru bivse Jugoslavije."

ISMET HAJDARI