PREGGLED STAMPE
,AIM, Beograd, 26.1.94. Nedelja je neslavno pocela. Trebalo je da Srbija dobije novog predsednika parlamenta i super dinar. Dinar se u ponedeljak nije pojavio, a ni predsednik parlamenta nije izabran, jer nijedan od dva kandidata nije dobio vecinu glasova. Celokupna dnevna stampa pise o tome sa nadom da ce drugi dan sedmice doneti razresenje oba problema. U utorak je zlatni dinar usao u opticaaj, ali da dileri prodaju sve jeftinije u odnosu na marku (popodne je dostigao paritet-jedan dva dinara jedna marka), ali predsednik skupstine nije izabran ni u drugom krugu.
Prve vesti o pobedi Milana Martica u predsednickoj trci Republike Srspke Krajine, samo potvrdjuju da je Radio Televizija Srbije odlicno odradila svoj propagandni zadatak, navijajuci iz sve snage za policajca iz Knina. Marticeva pobeda znaci da ce se politika Krajine voditi u Beogradu, kao sto je bilo i u mandatu Gorana Hadzica. U intervjuu BORBI Hadzic kaze: "Ja sam tri godine bio predsednik , zna se kako sam izabran. Spoljnu politiku sam vodio iskljucivo po uputstvima sa strane, odnosno iz matice Srbije." Hadzic ne veruje da ce sankcije ikad biti skinute, akoliko Srbija ne prizna da je Krajina sastavni deo Hrvatske. Posto to, po njegovoj proceni, Srbija nece uraditi, jer bi tako izdala i sebe, Hrvati ce napasti Krajinu, Srbija to nece mirno gledati i morace da udje u rat, kaze Hadzic.
Slobodan Milosevic je listu POLITIKA cestitao 90-ogodisnjicu. Izmedju ostalog je rukovodtvu kuce rekao "Politika je pratila sudbinu Srbije i srpskog naroda i znacajno doprinela razvoju nacionalne svesti."
POLITIKA prenosi iz DUGE Dnevnik Mire Markovic, supruge predsdnika Srbije. U ovom tekstu ona se bavi predizbornim plakatima, ali i licnostima na njima. G-dja Markovic pati sto je toliko mnogo novca utroseno na plakate koje ruze grad, dok istovremeno nema novca za operacije u bolnicama, za odecu psihijatrijskim bolesnicima, za lekove, za hranu u bolnoicama i obdanistima, za udzbenike, sveske...Neke od tih licnosti sa plakata, nastavlja M. Markovic, u normalno vreme bi bile u ludnici, ili nekoj drugoj bolnici, u zatvoru, na sudu, u bekstvu, u najboljem slucaju u musavoj prigradskoj kafani. Polazeci od svog odnosa prema predizbornom reklamiranju, M.M. svoja razmisljanja zavrsava konstatacijom da plakati podsecaju vecinu ljudi na uspomene koje ne vole da pamte.
Urednik VREMENA Milos Vasic tvrdi da je Bosna vec dve godine prevashodno unutrasnjepolitoicko pitanje svih umesanih zemalja bivse Jugoslavije . Tudjman na pitanju Bosne dozivljava najzesce unutrasnjee kritike. Prebacuju mu da je zrtvovao 600 hiljada Hrvata iz bogate srednje i severne Bosne radi "uzgajalista poskoka" , tj, Hercegovine. Zameraju mu, pise Vasic, sto je brdskim dodjosima, po liniji patriotitma, dozvolio da zauzmu mesta u vojsci i policiji i da plivaju u kriminalu. I polulisticki rezim S. Milosevica se po pitanju Bosne suocava sa najtezim iskusenjima. "On (MIlosevic) sada treba da proizvede frku, dovoljnu za postizanje kriticne mase srpskog nacionalnog interesa, pa da vidi posle sta ce, ili da se ratosilja sankcija, pa da posle opet vidi sta ce. Pri svemu, treba jos da odrzi u zivotu obecanje o ujedinjenju vaskolikog srpstva, izbegavajuci isto." valja mu se izvlaciti iz zivog blata u koje je zabasao, a opozicija mu u tome nece asistirati. Po Vasicu, krug se zatvorio. Od cega se pocelo, na to se stiglo. Pocelo se od rata i uzimanja teritorija na sablju, svrsava na ratu koji dobijen nije, jer se nije ni mogao dobiti, buduci da je zasnovan na etnickom, a ne politickom principu.
Strasna prica o vojniku koji je misteriozno stradao na odsluzenju vojnog roka u Subotici (vojska saopstila da je izgoreo u oklopnom vozilu na vezbi na poligonu kasarne i poslala roditeljima sanduk sa pepelom, a oni otkopali grob naknadno i u kovcegu nasli unakazeno telo) otvorila je drugu, za vojsku neprijatnu pricu. Anonimni vojni izvor lista navodi da se povremeno vojnici i staresine Vosjke Jugosllavije bore u Bosni. Uzmu godisnji odmor i tamo odlaze kao dobrovoljci, pa je u tom pogledu vosjka cista. Pa ipak, odlasci su tajni, ne saopstavaju se najblizoj rodbini. Odlazi se u uniformi Vosjke Jugoslavije i sa svim relevantnim oznakama, a to postaje problem tek ako vojnik ili staresina bude zarobljen. Ako pogine, telo se izvlaci, a rodbini saopstava da je u pitanju saobracajna nesreca.
Zlatko Kovacic za VREME analizira zasto je novi ekonomski program vec mrtav. Kljucni indikator je, po njemu, muk sa drzavnog vrha Srbije. Predsednik Srbije nije nasao za shodno da u danima pred primenu programa pozove stanovnistvo da podrzi program i podnese njegov teret. Ovo se naknadno moze tumaciti kao pravovremeno distanciranje sefa drzave od propasti programa.
U uvodniku NIN-a Dragoslav Rancic pisuci o novom ekonomskom programu, objasnjava zasto se S. Milosevic nije izjasnio o programu. Moguce su dve pretpostavke: rrva, nije siguran u njegovu realizaciju, pa nece da snosi odgovornost za nesto sto je tudja briga. I druga, ako bi stabilna valuta, u slucaju da program uspe, pomogla stabilizaciji sistema, Miloseviceva pozicija bi toliko ojacalla da vise niko ne bi pomisljao da ga moze ukloniti s vlasti. Nova medijska zvezda, Dragoslav Avramovic, tvorac programa, dajuci intervju novonarki NIN-a u kafani na Kelemgdanu, zaplakao je kad je kelner, poznavsi ga, odbio da naplati racun:"Strasno, strasno, rekao je Avramovic, a verovanto ni rucak svojoj porodici ne moze da plati. Vidite koliko je ovom narodu potrebna nada i oni je vide u meni."
MILICA LUCIC CAVIC