MLADI V LJUBLJANI
AIM, LJUBLJANA, 25.01.1994.
Ljubljana je od nekdaj veljala za precej dolgocasno mesto, ki spominja na podobna srednjeevropska mesta v Avstriji, Svici in Nemciji. Toga, mladi se ne dajo. Zeljni zabave in mnogih aktivnosti so se ze od nekdaj, zadnja leta pa se posebej, organizirali v raznih klubih, drustvih in podobno.
Za vecino ne bi mogli reci, da se zabavajo kaj posebej organizirano. Tako kot povsod po svetu, imajo "svoje" bifeje (kafice) v katerih se srecujejo in posedajo dobrsen del svojega prostega casa. Teh pa je v Ljubljani prava mnozica. In to ne samo v srediscu mesta, temvec tudi po vseh stanovanjskih naseljih. V teh lokalih mladina poslusa glasbo, ki jim je vsec in se pogovarja o svojih temah. Vecina ob teh pogovorih resda pije Coca Colo ali pa kaksne sokove, toda vse pogosteje je mogoce na ulicah videti tudi pijane fantice in dekleta. Enako pogosto kot vinjene mladostnike, lahko na ulicah opazimo tudi drogirane mlade ljudi. To v Ljubljani sicer ne zavzema kaksnih vecjih razseznosti, toda psihologi, zdravniki in vzgojitelji opozorjajo na nevarnost sirjenja narkomanije. Pravijo pa, da se je za razliko od prejsnjih let, vendarle zmanjsalo jemanje trdih drog, vec pa je "mehkih".
Zal pa med mladimi Ljubljancani narasca tudi kriminaliteta. Tako so pred kratkimi kriminalisti ujeli sedemclansko skupino najstnikov, v kateri sta celo dva trinajstletnika, nihce pa ni starejsi od 16 let, ki je ropala in izseljevala med mladino, pa tudi starejsimi. Veliko napak zakrivijo prav starsi. Po nagli privatizaciji, je namrec Slovenija, se zlasti pa Ljubljana, polna novih bogatasev, keterim je ocitno glavni cilj zbiranje se vecjih vsot denarja, pri tem pa zanemarjajo svoje otroke. Da bi jih "potolazili" jim kupujejo vse kar si zelijo in med tem si zelo pogosto tudi avtomobili. Tako postaja ena glavnih zabav mladih iz bogatih druzin voznja oziroma drvenje dragih in za njihovo znanje voznje prehitrih avtomobilih. Rezultat je vse vec prometnih nesrec, v katerih so glavni udelezenci mladi.
Seveda pa vse ni tako crno. Vecina mladih vendarle ne vidi zabave v pijancevanju ali v divjanju in kriminalu. Mladim je seveda najpomembnejsi vecer. Tisti, ki bi ga radi preziveli kar najbolj sprosceno hodijo plesat ali pa zgolj druzit v stevilne disco klube po vsem mestu in okolici; med studentsko mladino, ki vedno rada odstopa ob obicajnih mescanskih vrednost, je najbolj popularen klub K4, na Kersnikovi ulici v srediscu mesta, kjer prirejajo tudi koncerte v zivo. V zadnjem casu je najvec zanimanja za staro zabavno glasbo in prav zabavno je videti, kako mladenici in mladenke z uzitkom poslusajo Marjano Derzaj, Bele vrane, Alenko Pintaric in se mnoge druge pevce in ansamble, ki so v mladih letih zabavali njihove starse. Zelo popularni pa so tudi takoimenovani "balkanski zuri", na katerih poslusajo glasbo (zlasti rock) iz nekdanjih jugoslovanskih republik, se zlasti iz Srbije, saj na radijskih postajah ni vec slusati veliko glasbe iz teh krajev. Zato tudi ni cudno, da je bilo za napovedani in kasneje prepovedani koncert Momcila Bajagica-Bajage samo v Ljubljani v preprodaji prodanih kar 4000 vstopnic.
Mnogo alternativnih oblik kulturnega ustvarjanja in zabave poteka tudi v prostoriji nekdanje vojasnice JLA na Metelkovi ulici, kjer je bil nekoc zaprt tudi sedanji obrambni minister Janez Jansa. Namrec, po odhodu JLA iz Slovenije, se ljubljanske oblasti nikakor niso mogle odlociti, kaj bi s temi prostori. Hoteli so jih celo porusiti, potem pa so mladi kulturniki zasedli poslopje in v njem uspesno organizirajo razne prireditve. Skratko, mladim v Ljubljani ni dolgocas.
PETRA VOVK