POSLJEDNJA VELIKA PLJACKA
Crna Gora: opozicioni lideri o ekonomskom programu dr Avramovica
size: Jedan od glavnih preduslova za uspjeh Avramovicevog programa je politicki konsenzus - da li ga ima u Crnoj Gori. Sindikat i Komora vec izrazili ozbiljne rezerve. Prvaci opozicije takodje sumnjaju. Nardonjak Drecun smatra da se radi o jos jednoj manipulaciji, poput Dafiment ili Jugoskandik banke, kojom se pokusavaju i posljednje devize izvuci od gradjana. Sa tim se slaze i liberal Ljumovic dodajuci da program ugrozava vitalne crnogorske resurse, turizam i pomorsku privredu. Radikal Bakrac smatra da je program dobro napravljen ali sumnja u njegovu realizaciju zbog nedostatka politicke volje kod rezima u Podgorici i Beogradu.
tekst:
Dan "D" kako je vec oznacen pocetak ostvarivanja programa monetarne reforme u SRJ odlozen je za 24.januar. Trenutno su u toku kod nas karakteristicna usaglasavanja o karakteru operativnih i konkretnih mjera koje ce pratiti cio program. Crnogorska Vlada, koja je prvo podrzala program ali uz niz rezervi i kritickih sugestija, kako prenose sredstva informisanja, aktivno ucestvuje u ovom poslu, tako da su vec, po rijecima dr Avramovica, nosioca glavnog posla na izradi programa, razrijesene sve politicke dileme i ostaje samo da se dovrsi tehnicki dio posla.
U samom programu rekonstrukcije monetarnog sistema i strategije ekonomskog oporavka Jugoslavije, medjutim, insistira se na stvaranju opstedrustvenog konsenzusa kao neophodne pretpostavke za stabilizaciju monetarnih prilika u zemlji. Dosad su svoje stavove iznijeli privrednici i sindikalci koji su ocijenili da je "ponudjeni program prihvatljiv, jer u postojecim uslovima nema alternative". Interesantno je zalaganje najvisih organa Komore i Sindikata da se dr Avramovic postavi na celo Narodne banke Jugoslavije, pri cemu se jos insistira da se u slucaju propasti programa "smijene svi subjekti odgovorni za njegovo donosenje", kao i da "svi aktteri u njegovoj realizaciji koji ne izvrse utvrdjene zadatke podnesu kolektivne ostavke".
Jos vece rezerve, cak i otvorenu sumnju,u pogledu uspjeha ovog projekta izrazavaju predstvanici crnogorskih opozicionih partija. Predrag Drecun, predsjednik Izvrsnog odbora Narodne stranke, podsjeca da je vladajuci rezim nudi "spasonosni" program u trenutku kada je kriza poprimila enormne razmjere i kada licna primanja u bilo kom obliku vise ne postoje. "Program grupe eksperata polazi od pretpostavke da su republicke vlasti spremne da se odreknu uticaja na emisiju novca. Posto je ocigledno da takav konsenzus ne postoji, vec na samom pocetku se moze recida je program smisljen da bi se, po ko zna koji put, narod doveo u stanje besmislenog iscekivanja, avlasti dobile novi novi izgovor za sopstveno postojanje", kaze Drecun. On smatra da proglam nije posve realno osmisljen, jer nedostaju cinjenice koje bi dale potvrdu da je konvertibilni dinar moguc na duzi rok, izostaje program ozivljavanja proizvodnje, nejasan je mehanizam funkcionisanja dvije vrste dinara. No, i pored toga, ponavlja drecun, za Nardonu stranku hajveca je prepreka za ostvarenje programa nespremnost rezima da se odrekne primarne emisije. "Poslije propadanja stare devizne stednje, poslije deviznog otkupa stanova, dafiment-jugoskandik prevare, vlasti vrse i cetvrtu akumulaciju deviza", primjecuje Drecun i nastavlja:"Dok se ne zavrsi taj proces potrebno je ubijediti narod da vlasti nesto preduzimaju, pa je zato i narucen program".
- Da nije tako vlasti bi ovaj program sprovele mnogo ranije, kada je on i imao sanse na uspjeh - zakljucuje Drecun.
Na osnovu televizijske prezentacije programa, Zoran Ljumovic iz Liberalnog saveza, dobrom smatra jedino cinjenicu da u okviru ekonomske struke ne postoje gotovo nikakve razlike oko ekonomskih principa putem kojih se privreda moze dovesti u normalno stanje. "Ti principi se svode na konvertibilnost novca, javnost budzeta, normalan platni promet sa inostranstvom, podrsku medjunarodnih monetarnih institucija,moderan bnkarski sistem,niske poreske stope i promjenu poreskog sistema,slobodan uvoz i izvoz,niske carinske stope itd. "Medjutim, ukazuje Ljumovic, u uslovima sankcija,nepostojanja spoljnotrgovinske razmjene,bez podrske medjunarodnih finansijera nije moguce sprovesti ni takav,niti bilo kakav drugi ekonomski program".
Ovaj program,Ljumovica podsjeca na "onaj iz 20-tih godina ovog vijeka,kada su zamjenom crnogorskih perpera za dinare gradjani Crne Gore bili prosto opljackani" i zato mu on daje ime:"posljednja velika pljacka gradjana i privrede". Stvarni cilj i jedini moguci domet programa,po Ljumovicu,je da se na silu i prevaru od gradjana izvuku posljednje devizne rezerve i da se opljackaju skromne devizne rezerve Crne Gore kako bi se za period od jednog do dva mjeseca spasio rezim koji je do ovoga i doveo. Ljumoviceva prognoza je decidirana:ovaj program ce potpuno unistiti crnogorske privredne gigante i ukupnu privredu dovesti do katastrofe,a gradjane do jos vece bijede. "Zanemarivanje crnogorske privrede je posebna manjkavost programa,pa ce Liberalni savez predloziti da Skupstina Crne Gore raspravlja o postavkama i mogucim efektima programa", zakljucuje Ljumovic.
Drago Bakrac, predsjednik Srpske radikalne stranke, smatra da je program moguce ostvariti. "Nema nikakve dileme, ni sa teorijske ni sa prakticne tacke gledista da je mogucno stabilizovati ekonomske i socijalne tokove u zemlji, bez obzira na uslove u kojima se nalazimo. Sadasnje teskoce nijesu rezultat raspada bivse Jugoslavije, rata u okruzenju i medjunarodne blokade, vec posljedica neadekvatne politike bivsih i sadasnjih strauktura vlasti", ocjenjuje Bakrac. On zato smatra da pravo pitanje nije da li je moguc nekakav program, vec da li postojeca vlast ima znanja i politicke volje da jedan teorijski dobar program, sprovede u praksu. Na cesto retoricko pitanje, da li je moguce da oni koji su zemlju doveli u ovo stanje, sada povuku kola uza stranu, Bakrac kratko odgovara: "Tesko". Zamjerke koje je crnogorska Vlada vec adresirala na Avramovicev program, Bakrac tumaci kao stvaranje alibija za buduce nepostovanje programa.
Miodrag Vujosevic,potpredsjednik Socijaldemokratske partije Crne Gore podsjeca na sve dosadasnje inicijative ove stranke usmjerene na pokusaje da se zaustave procesi samodestrukcije koji su se kao vid i metod opstanka postojece vlasti intezivno razvijali u zemlji. "No, vlast u Crnoj Gori izgubila je svaki osjecaj odgovornosti i svako samopostovanje i nema snage da se suprotstavi nacionalistickom programu nove dilerske metropole", kaze Vujosevic. Iza Avramovicevog programa,smatra on, ne stoji niko,"pa ni sam njegov narucilac Slobodan Milosevic". "Radi se tek o imrovizovanim aplikacijama fasizma u usponu,a nasuprot tome, SDP smatra da se povratak u civilizaciju mora izvesti temeljno i kompleksno, za sta smo inicirali i program gradjanskog spasa", podsjeca Vujosevic.
Dragan DjURIC