PREGLED STAMPE

Beograd Jan 11, 1994

CHetnichki vojvoda Momchilo Djujicc, u egzilu u Americi vecc 50 godina, poslao je Bozziccnu poruku srpskom narodu koju objavljuje NIN. Vojvoda Djujicc, zzestoki kritichar i protivnik komunizma, predlazze gandijevske metode za skidanje sadassnjeg rezzima u Srbiji. Po njemu, treba da se pokrenu narodne mase, stave svoju sudbinu u ruke vlade nacionalnog spasa i da mirnim masovnim skupom u Beogradu, bez krvim oteraju tirane sa vlasti. Taj pokret srpske mase necce mocci da zaustavi ni vojska, ni policija, ni tenkovi, jer je i ta policija i ta vojska sastavni deo naroda i za njega je sudbinski vezana, kazze vojvoda Djujicc.

Patrijarh Pavle u bozziccnom intervjuu NIN-u, na pitanje da li su Srbi zaista nebeski narod, odgovara da je netachno i nemoralno praviti generalizacije, pa recci da su svi Srbi chestiti i sveti, ali da je u nassem narodu bilo pojedinaca koji su generacijama davali ton, pa samo po njima dobili epitet nebeskog naroda i nebeske Srbije. Da li je crkva neutralna, tj. nezainteresovana za politiku bilo je pitanje na koje je patrijarh odgovorio ovako: Znamo da se ne mozze biti neutralan, pa se zato trudimo da delamo na dobrobit svoga naroda, ali da to delanje ne bude na sstetu bilo kog drugog naroda... Uloga crkve je da opominje i narod i pojedince ssta nam je duzznost, koju chesto zaboravljamo kad naidje nekakva ozbiljna situacija.

Danica Drasskovicc, koja je na chelu humanitarne organizacije Spona, izjavila je za BORBU da strana pomocc Sponi joss ne stizze i da je uputila pismo svim ambasadama za pomocc. "Ja sam svima otvoreno rekla da ono ssto ssalju Crvenom krstu Jugoslavije, ssto ssalju Crkvi - da sve to zavrssava u privatnim dzzepovima, u samoposluzi i u Srpskoj vojsci na Palama. Da nissta od toga ne stizze do srpskog naroda i da je ssto se tiche hrane najugrozzeniji srpski narod u Srbiji."

Paul Parin, Slovenac, lekar, specijalista za etnopsihoanalizu, koji 40 godina zzivi u Cirihu, u intervjuu BORBI ocenjuje stav Evropske zajednice prema jugoslovenskom ratu. "Stav Evropske zajednice je bio od pochetka: neka pobedi jachi... Meni izgleda da postoji jasan interes za jednom velikom Srbijom, jakom Grchkom, katolichkom Hrvatskom - dakle za jednom hrissccanskom barijerom prema islamu... Evropa, ukoliko je uopsste nessto zajedno uchinila, podrzzala je osvajache."

Najizvikaniji crveni grad u Srbiji, Niss se na treccim vissestrnachkim izborima definitivno okrenuo opozicionom Beogradu. BORBA pisse da se socijalistichko svetilisste preselilo juzznije, u ubedljivo pozicionu Prisstinu i Leskovac. Medjutim, dvostruku opozicionu prednost u gradu Nissu anulirali su rezultati izbora u okolnim mestima i selima. Tamo su socijalisti ubedljivo vodili. To pokazuje da je birachko telo u ovoj opsstini, kao i u Srbiji, duboko podeljeno, a vlast i opozicija su u nekoj vrsti pat pozicije. Neophodna je vecca saradnja i tolerantnost vodeccih partija ukoliko se ne zzeli ozbiljna politichka kriza, zakljuchuje novinarka Zorica Miladinovicc.

Kako i dolikuje ozbiljnom listu, VREME je prvu polovinu najnovijeg broja posvetilo ekonomskoj katastrofi i programima za obaranje hiperinflacije i sredjivanje monetarnog haosa, kao i prognozi ko bi mogao biti novi guverner Centralne banke. Ovaj blok tekstova kompletiran je i portretom Radoja Konticca. Naslov pricche o premijeru sam za sebe mnogo govori - "Zadovoljni chovek". Od Konticcevog kabineta se ne ochekuje, pisse u tekstu, da napravi neki preokret, vecc da kad to zatreba, i kad Milosseviccevom rezzimu postane suvisse gusto na unutrassnjem planu, bude kriv za sve neuspehe. Sam Radoje Konticc od pochetka je svestan uloge koja mu je namenjena i trudi se da je do kraja odigra ssto korektnije mozze. "Veccina ljudi shvata da su Radoje Konticc i chlanovi njegove vlade tu da sluzze samo kao makete i da su svoja imena iznajmili istoriji da kraj njih, dok traju kao vlada, neprekidno upisuje svetske rekorde u stopama inflacije, iako se oni u taj posao nisu previsse messali". A o programu stabilizacije (koji po redu vecc!) sachinjenom u krugu 70 ekonomskih eksperata, Nebojssa Savicc, jedan od njih, za Vreme kazze: "Mi nudimo trzzissni program, bez zamrzavanja plata i cena i bez diktiranja raspodele u preduzeccu... Kljuchne prepreke vidim u postojanju struktura koje joss veruju da se i dalje mozze zziveti sa hiperinflacijom i koje cce, mogucce je, pokussati da u ovoj godini nastave sa ekonomskom politikom iz prethodne godine... Ovaj program je radjen na poziv vlade Srbije od septembra prossle godine". Dajucci intervjuu Vremenu Nebojssa Savicc joss nije znao da li cce "procci" ovaj ili program Savezne vlade. Na vanrednoj sednici vlade Srbije u nedelju 9-og januara odlucheno je da se usvoji program chiju je izradu ona inicirala. Taj program vazzicce za celu SR Jugoslaviju, ssto potvrdjuje da je urednik Vremena Nenad Lj. Stefanovicc bio u pravu opisujucci Konticca i njegov kabinet u istom broju Vremena.

Milica Luchicc-CHavicc