DINAR JE MRTAV - ZZIVELA VLAST
Slom nacionalne valute - pitanje dana
Srpska nacionalna valuta je tokom novogodissnjih praznika dozzivela gotovo potpuni slom. Za samo dva dana crni kurs marke porastao je sa 10 na 250 hiljada dinara. Antiinflacioni program mogao bi biti uspessan samo ako bi se oko njegovog ostvarivanja postigao drusstveni konsezus. Kako ga posticci u nikad podeljenijoj Srbiji? Srbiju, najverovatnije, cheka povratak u naturalnu privredu.
Na kraju novogodissnjih i bozziccnih praznika, koje veccina zzitelja Srbije nije proslavila ni svechano ni radno, vecc gurajucci se na ssalterima banaka i possta zarad malo gotovine, za besplatan hleb i dechije paketicce, nacionalna valuta dinar dozzivela je gotovo potpuni slom. Postala je bezvredna, uprkos zaklinjanju dezzurnih patriota da je dinar jedino sredstvo placcanja. Za samo dva dana, vrednost jedne nemachke marke na crnom trzzisstu skochila je sa 10 na 250 hiljada najnovijih dinara. Zvanichna vlast ccuti, a do javnosti, uglavnom sporednim kanalima, dopiru informacije da se navodno pripremaju vazzni ekonomski programi za suzbijanje inflacije.
Dinar je poodavno bolesna valuta. Cena zasstite SSainoviccevog kabineta i oktobarskog raspusstanja skupsstine bila je stoprocentno srozavanje vrednosti dinara samo u jednom danu. Predsednik Milossevicc je dobio "stabilnu vladu" na koju u potpunosti mozze da rachuna i obeccao narodu novu skupsstinu kojom cce se ponositi. Obezvredjivanje dinara u tom trenutku bilo je nebitno. Da narod visse voli Milossevicca nego dinar, sa kojim cce prezziveti, potvrdili su i decembarski parlamentarni izbori. Pri inflaciji od 10 miliona odsto, birachi su svoje glasove u najveccem broju poklonili vladajuccoj partiji.
Medjutim, u prvim januarskim danima, kada prosechne penzije i plate ne prelaze pola nemachke marke, a cene divljaju, stvari stoje malo drugachije. Nema vlade ni skupsstine, a socijalisti, ipak, nisu dobili zzeljenu apsolutnu veccinu u republichkom parlamentu. Kao i dinar, i politichki, ekonomski i monetarni sistem je pred pucanjem. SSta cce socijalisti i neprikosnoveni predsednik Milossevicc preduzeti - tessko je u ovom trenutku i pretpostaviti.
Uticajni poletarac SPS-a Goran Perchevicc preko Radio Jagodine saopsstava narodu da sa formiranjem vlade necce biti problema, possto su socijalisti ipak ubedljivi pobednici izbora. On istiche da je Srbiji potrebna stabilna vlada, da bi se "zaustavili negativni privredni tokovi, prouzrokovani nepravednim i neljudskim sankcijama"... Nacionalnu valutu, koja se ljulja izmedju zzivota i smrti, nije ni pomenuo.
Ako je suditi po dosadassnjoj aroganiciji vladajucce partije, ona cce se odluchiti za manjinsku vladu i novo-stari paket ekonomskih mera. Dodusse, u pomocc je pozvan tim struchnjaka koji je napravio program za suzbijanje hiperinflacije. To joss uvek ne znachi da cce ga vladajucci establishment i poslussati. Iz paketa cce uzeti ono ssto cce ga najmanje kosstati. Mogucce je da cce, eventualno, pokussati da smanji rad kovnice novca u Topchideru i privremeno inflaciju smiri. Onog trenutka kada mere ugroze stubove sistema - policiju, vojsku i zvanichnu televiziju, novac cce se ponovo neogranicheno sstampati, i inflacija nabujati. Tessko je ochekivati da bi Milossevicc pokussao da sachuva nacionalnu valutu sechom grane na kojoj sedi.
Trenutno, visse od 16 odsto ukupnog drusstvenog proizvoda odlazi na finansiranje policije i vojske. Od tog dela budzzetskog kolacha policiji pripada chak 7,5 odsto, ssto jasno pokazuje na koga cce se vlast, zlu ne trebalo, osloniti. Iole ozbiljnijim zaustavljanjem sstampanja dinara, vlast bi morala rachunati i na nezadovoljstvo radnika, ratnih profitera, sspekulanata i "uspessnih" biznismena, chija mocc pochiva na hiperinflaciji.
Mnogo tezze od obuzdavanja inflacije (kao tehnichkog pitanja koje se svodi na finansijsku i moneratarnu disciplinu) je suochavanje sa nuzznim posledicama tog poduhvata. Temeljno uvodjenje reda u monetarnu sferu i spassavanje dinara, u ekonomskom haosu i totalnoj socijalnoj bedi u kojoj zzive gradjani Srbije, podrazumevalo bi bankrot nelikvidnih banaka i preduzecca, otpusstanje sa posla radnika na privremenom odmoru, manje izdataka za vojsku, manje novca za ionako bedne plate i penzije. To su vecc odluke oko kojih bi morali da se dogovore i vlast, i opozicija i narod. Dinar cce biti spassen ukoliko svi pristanu da plate cenu obrachuna sa milionskom inflacijom. Sve - osim ssirokog drusstevnog konsenzusa u spassavanju umirucceg dinara - je chista iluzija.
Ali kako posticci opssti drusstveni dogovor u danassnjoj Srbiji koja nikad nije bila podeljenija? Poslednji izbori su upravo pokazali jasnu raspoluccenost drusstva oko osnovnih drusstvenih ciljeva. Izmedju vlasti i opozicije, nacionalne veccine i nacionalnih manjina, izmedju starosedelaca i izbelica gotovo da nema komunikacije...
Operacija vraccanja vrednosti nacionalnoj valuti zvuchi besmisleno dok je Srbija u izolaciji. Oporavak dinara zahteva i svezzi novac iz inostranstva. Dakle, i da predsednik Milossevicc ima najbolje namere u spassavanju dinara, on to ne mozze uchiniti bez otvaranja Srbije prema svetu. To bi, za socijaliste, vecc bila visoka cena. Jer, vraccanje Srbije u svet podrazumeva prestanak rata, a mozzda i smenu politichke vlasti u Srbiji.
Vrlo brzo cce chelnici SPS morati, ne zbog naroda, vecc sopstvne vlasti, da saopsste svoje namere. Za ono ssto cce uraditi, njima zapravo - kako sada stvari stoje - nije potrebna nichija saglasnost. Oni su joss moccni, policija, sstamparija novca i televizija besprekorno funkcionissu. Milossevicc priprema paket mera bez nove vlade i skupsstine, dajucci do znanja opoziciji da na nju i ne rachuna.
Bila bi velika zabluda od socijalista ochekivati krupnije promene sistema i priznavanje sopstvenih gressaka. Autoritarna vlast koje je najpre ratnim poklichima, a onda i ratom, zemlju gurnula u bedu i izolaciju, a potom uspela da narod ubedi da "tako treba", necce lako odustati ni od ratne politike ni od samostalnog vladanja. AKo na duzzi rok i ne uspe u obaranju inflacije, primenicce represiju koju cce lako opravdati stvaranjem novih domaccih izdajnika i stranih nepriajtelja - parolama kojima je i dobila sve dosadassnje izbore. Republiku cheka povaratak u naturalnu privredu. Dinar cce nestati, a vlastodrssci cce jachati. Dinar je umro - zzivela vlast!
Branka Kaljevicc