JOS JEDNA SELIDBA "SEOBA" - IZ BUNKERA U KINA
intervju sa filmskim reziserom Aleksandrom Petrovicem
size: Posle cetiri godine sudjenja, medjusobnih optuzbi, skandala...film Aleksandra Petrovica "Seobe" , radjen po cuvenom romanu Milosa Crnjanskog, pojavice se u bioskopima. Sklopljen je ugovor sa jednim biznismenom, pa se ocekuje da se film javno prikaze za dva tri meseca. Filmski reditelj tvrdi da je to njegovo najbolje delo (veliki uspeh u Evropi postigao je pre mnogo godina njegov film "Skupljaci perja").U filmu su angazovani poznati francuski glumci Risar Beri, Izabel Iper, Bernar Blije...Autor filma se nada da ce uskoro biti izgladjeni sporovi i oko tv serije i da ce publika imati priliku da vidi osam epizoda "Seoba".
,AIM, Beograd,3.1. Posle cetiri godine "zarobljenistva"(zbog spora Televizije Srbije i autora Sase Petrovica), film "Seobe" cuvenog filmskog reditelja Aleksandra Sase Petrovica, radjen po romanu Milosa Crnjanskog, uskoro stize u bioskopske dvorane.
Televizija Srbije, jedan od producenata filma i tv serije, sklopila je ovih dana ugovor sa privatnim biznismenom iz Cuprije Milanom Pejicem o dodatnim ulaganjima, vrednim oko 100 hiljade dolara, da bi se film dovrsio i pustio u bioskope.
-Na filmu nema vise pta da se radi, sve je zavrseno. Nema snimanja, nema dodataka. Potrebno je samo uraditi kopije filma. Trake se moraju kupiti u inostranstvu. Razume se, posle cetiri godine mirovanja i ponovnog gledanja, ucinicu male korekture i intervencije. Prosto, da ga osvezim- rekao nam je Sasa Petrovic , posle svega, ipak zadovoljan sto ce se ovo njegovo najnovije delo naci pred publikom.
Petrovic, a ne samo on, zali sto film nije prikazan u 1993. godini, kada je dosta spektakularno , uprkos siromastvu u kome zivimo,obelezena stota godisnjica rodjenja velikog majstora pisane reci, izgnanika i ostarelog povratnika- Milosa Crnjanskog.
-Kao da ima neke zle i podudarne sudbine: Crnjanski je cekao dvadeset godina da se vrati u zemlju (ovaj knjizevnik bio je u emigraciji posle Drugog svestkog rata), a ja cekam cetiri pet godina da mi se film oslobodi iz kaveza i otisne u svet- kaze Petrovic. -U onim komunistickim vremenima, kada su odlucivali mocni politicki cenzori, deceniju i po sam cekao da odobre prikazivanje filma "Majstor i Margarita" , bio iskljucen zbog njega iz Akademije za film i reziju. Ne razumem zasto i ko je to stavio film u bunker. To je cin protiv kulture jednog naroda, protiv nacionalnog i politickog prestiza srspke nacije.
-Film je nedavno, u francuskoj verziji, prikazan na jednom festivalu u Francuskoj. Na kakav je prijem naisao?
-To je skroman festival u gradicu Sant Malo. Prikazana su dva Kusturicina filma ("Dom za vesanje" i "Arizona drim"), dva ruskog reditelja Logina i moji "Majstor i Margarita" i "Seobe". Na projekciji je bilo oko hiljadu ljudi. Sjajno! Film je primljen izvanredno. U debati koja je posle projekcije vodjena, nisu zaobidjene ni aktuelne politicke teme. Imao sam utisak da smo, u kontekstu filma, bar za trenutak odagnali crnu sliku o nama.
-Mislite li da bi prikazivanje filma u svetu, bas u ovim okolnostima, bilo dobro?
-Apsolutno. Procenjujem da bi , u ovim prilikama, bilo znacajnije prikazati ga u Londonu, Rimu, Parizu, Briselu..., nego kod nas.
-Na filmskoj traci je obradjena samo prva knjiga sjajnog romana? -To je dovoljno da se ocuva politicka i literarna vrednost i preimucstvo knjige: ona govori o istorisjkoj dimenziji srpskog naroda, ali ne sa stanovista obracuna sa drugim narodima. Ta sudbina data je ne samo kroz fresku ratovanja za tudjina (a bili smo stit Evropi) vec i kroz likove ljudi, njihove sudbine, odnose. Ti ljudi i ne moraju da budu Srbi. Oni su baceni u vrtlog istorije i vrtlog i ponor svojih karaktera.
-Kada se moze ocekivati premijera? -Za dva-tri meseca. Mozda i ranije. -Da li ste vi zadovoljni delom, uporedite ga sa svojim ranijim ostvarenjima.
-To je moj najbolji film. Film traje dva sata. Sniman je 222 dana u pejsazima Baranje, na uscu Drine, u baroknim dvorcima Ceske.
-"Osvajali" smo Vukovar i Osijek, uz pomoc srpskih i hrvatskih statista, bez ijedne nacionalisticke reci.
Prema proceni Televizije Srbije u projekat je ulozeno oko 9 miliona dolara.
-Neki misle da je to moglo da kosta i manje. Tvrdim: ni jedan evropski reziser ne bi mogao za to vreme i za tolike pare da snimi takav film. Vec sama tema- seobe, zahtevala je mnogo rada i angazovanja:ucestvovalo je oko hiljadu statista, na stotine konja, uradjeno je oko tri hiljade kostima...
Veliki majstor Petrovic, koji je postao slavan i van Jugoslavije posle filma "Skupljaci perja" okupio je izvanrednu glumacku ekipu:Risar Beri, Izabel Iper, Bernar Blije (to je njegova poslednja uloga), Gruzijac Aftandil Maharadze, nasi Rade Markovic, Dragan Nikolic, Petar Bozovic. Na filmu su bili angazovani i najpoznatiji francuski kostimograf Zak Fontre, uz nasu Divnu Jovanovic, ceski sminker dobitnik Oskara Frantisek Cizek...
-Cela ekipa radila je sa odusevljenjem, prosto kao omadjijana. Mislim da smo uspeli da i smrt, i propast i vaskrsenje, onu rapsodiju nistavila Milosa Crnjanskog, umetnicki oplemenimo u filmu.
I sam Crnjanski, u jednom razgovoru, sa Vladimirom Bunjcem, rekao je : "Eto, napisite scenario kako Vi zamisljate i neka rezira Petrovic...On bi to dobro napravio. Izgleda da ja taj film necu gledati. "
Proslo je 116 godina od kada na Novom groblju u Beogradu pociva autor "Seoba", "Romana o Londonu", "Dnevnika o Carnojevicima", poema i pesama. Film, radjen po njegovom velikom delu, bio je nerazumom, sujetom, nekulutrom, zarobljen cetiri godine.
Petrovic gaji nadu da ce se naci sredtsva i okoncati brojni sudski sporovi kako bi se zavrsila i tv serija od oko 8 epizoda. Autor procenjuje da je vec zavrseno 70% posla.
Svetlana Visnjic