RAZLAZ "NAJBOLJIH DRUGOVA"!?

Podgorica Dec 26, 1993

Bulatovic-Djukanovic

size:

Posjeta Karadzica i izostanak Djukanovica sa tih susreta ukazuju na sve vece razilazenje dva prva covjeka crnogorske politike. Lista primjera njihovog sudaranja, kako na javnom tako i na privatnom planu - podugacka. Bulatovic svuda prisutan, od crkvenih do vojnih manifestacija, a umjesto Djukanovica statira potpredsjednik Vlade Zizic. Razlicito vidjenje srbijanskog trgovackog embarga prema Crnoj Gori. Milosevic i Karadzic na strani Bulatovica. Djukanovic kao da zeli izbjeci direktni sudra, pocinje da popusta. Konacnu rijec dace Kongres predstojeci DPS, ali sama cinjenica da Komisijom za kadrove rukovode Bulatovic i gensek Marovic (Djukanovic nije ni clan) sugerise moguci rasplet.

tekst:

Na crnogorskoj politickoj sceni desavaju se mnoge stvari koje ukazuju da se cuveni tandem "Milo-Momir", razilazi!? Ono sto je prije par mjeseci tretirano kao glasina sada se vec uzima kao, maltene, gotova stvar - u vrhu vladajuce crnogorske partije, sto znaci i same Crne Gore, doslo je do sukoba dva prva covjeka, predsjednika Bulatovica i premijera Djukanovica. "Jabuka razdora" bi trebalo biti razlicito gledanje na ondos sa "drugim okom u glavi" - Bulatovic je za Milosevicevu "kiklopsku" varijantu, dok je Djukanovic ne za dva oka vec dvije glave - svakom svoja.

Proslonedjeljna posjeta predsjednika tzv. Republike Srpske Radovana Karadzica Podgorici, ukazala je, mozda najotvorenije, na sukob dva, po nekadasnjoj tvrdnji samog Bulatovica, "najbolja druga". Naime, na sastanku gdje je trebalo razgovarati o platformi za Zenevu, sa srpskom stranom koja je bila u najjacem sastavu (Karadzic, Krajisnik, Koljevic) susreo se Bulatovic i marginalni predsjednik crnogorskog parlamenta Vukcevic. Dakle, sve je proslo i bez Djukanovica, i bez (njegovog) ministra inostranih poslova Lekica, koji je, s obzirom na tematiku, morao biti. Za onoga ko je znao za predistoriju ovog slucaja to i nije bilo iznenadjenje, jer je, kako saznajemo, koji dan ranije, Djukanovic odbio Bulatovicev predlog da crnogorska Vlada raspravlja o platformi za Zenevu. Rasplet citavog slucaja desio se nakon Zeneve - po dolasku u Podgoricu Lekic je, po zvanicnom saopstenju, "informisao Vladu o zenevskim pregovorima" (sto se sada pominje prvi put), dok je, s druge strane, Bulatovic izjavio kako, kada se unutrasnje stvari malo stabilizuju, spoljnu politiku treba "prepustiti onome kome po Ustavu i pripada, a to je federalnim, odnosno, saveznim organima".

Razrokost "najboljih drugova" ocigledna je, pocev od njihovog nacionalnog izjasnjavanja. Dok se Djukanovic deklarise kao Crnogorac i to, kako mu zlobnici prebacuju "stopostotni", poznato je da je Bulatovicu samo "ime crnogorsko" a "prezime srpsko". Nekada nerazdvojni, kako na preizbornim plakatima ( GODINE POCINJU JANUAROM - SK CG) tako i na ljetovanjima (BUDVA), Bulatovic i Djukanovic su sada, ocito, dosli do toga da ih nema u tandemu, ni na javnoj sceni, a onda, ni u privatnom zivotu. Podgoricom se, recimo, posljednjih dana, prepricava kako je, prosle nedjelje Bulatovic, u jednom podgorickom restoranu, slavio krstenje svoje vec poodrasle djece, ali da medju 30-tak zvanica nije bilo i Mila-britve.

Ako se posmatra javna scena, spisak "priredbi" na kojima ovaj dvojac nije uslikan, je poduzi. Recimo, pazljivim analiticarima nije promaklo, da se Djukanovic nije sastao sa patrijarhom carigradskim i veseljenskim Vartolomejom, dok mu je Bulatovic i lideri tzv. srpskih stranaka posvetio punu paznju. Isto se dogadja nakon vanrednog Sabora Srpske pravoslavne crkve - Bulatovic prima patrijarha Pavla i tu priliku koristi da mu se javno izvini za poznata dogadjanja na Cetinju, vezana za ustolicenje "duhovnog poglavara Crnogoraca pravoslavne vjeroispovjesti", Antonija Abramovica, dok Djukanovic i tu, ostaje po strani. Opet crkva - TV kamere su zabiljezile prisustvo Momira Bulatovica na sahrani bivseg mitropolita crnogorsko-primorskog Dajkovica, ali ne i premijera Djukanovica - njega na tom skupu reprezentuje potpredsjednik Zizic.

No, ako se ovi slucajevi izostajanja crnogorskog premijera sa crkvenih manifestacija i susreta mogu pravdati njegovim ateizmom (u nedavno izasloj knizi "Ko je ko u Crnoj Gori", jedini iz vrha DPS koji se izjasnio kao ateista je Djukanovic), sta onda reci za njegov bojkot vojne vjezbe u okolini Podgorice - snagu i umjece pripadnika Druge vojne oblasti prate komandant Babic, predsjednik Bulatovic, i opet, Djukanoviceva nezemjenljiva zamjena Zizic.

Sukob u rukavicama

Sistem "najboljih drugova" funkcionisao je do prije nekoliko mjeseci. Bulatovic je, ipak, prvi otvorio karte kada je u intervju "Politici", izmedju ostalog kazao: "Smatram da je vecina nasih gradjana, bez obzira na ogromno nezadovoljstvo svakim vladinim potezom i konkretnom mjerom, svjesna cinjenice da u ovom trenutku u Crnoj Gori gotovo da nema alternative". Ovakva izjava Momira Bulatovica data, samo nekoliko dana prije izjasnjavanja Skupstine Crne Gore o povjerenju Vladi(na zahtjev Narodne stranke), jasno je nije bila bas drugarska.

Razlika izmedju Mila i Momira se potom uocila i u ocjeni visemjesecne blokade Crne Gore od strane Srbije. Dok Bulatovic, u "Pobjedi", blokadu prometa na srpsko-crnogorskoj granici posmatra kao "posljedicu birokratske trapavosti", Djukanovic, na istom mjestu, koju nedjelju kasnije, naglasava kako se "ne radi ni o kakvoj birokratskoj trapavosti", jer da je tako ona bi se lako uklonila za vise od dva mjeseca koliko se na nju, gotovo svakodnevno upozoravalo. Bilo je tumacenja (podgoricki nedjeljnik "Monitor") da je Momir "ZA" blokadu, jer se njome rusi Djukanovic, a da je ovaj, iz istih razloga, opet, bio prinudjen da tako zestoko uzvrati.

U tom kontekstu, posjeta Bulatovica Milosevicu, te susret sa Karadzicem se, takodje, mogu posmatrati kao otvorena podrska "nebeskih srba" predsjedniku Crne Gore. Ilustrativan je i podatak da se Djukanovic sa Milosevicem nije "u cetiri oka" sastao u poslednje dvije godine, sto je ranije bila cesta praksa. Da sve poprimi crte dobro uradjenog scenarija i kao potvrda da Milosevic i Seselj mogu dalje dobro saradjivati bar kada je u pitanju "srpski interes" u Crnoj Gori, potrudio se da pokaze ovaj potonji. Seselj je, naime, na posljednjoj sjednici Skupstine Jugoslavije ostro napao Djukanovica optuzujuci ga da je glavni kriminalac u Crnoj Gori i da svi poslovi, pocev od nafte do cigareta, idu preko njega! Ono sto je u svemu najindikativnije je da, osim nespretnog i anonimnog depeesovca Sofranca, niko od poslanika vladajuce crnogorske partije nije nasao za shodno da stane u odbranu svoga premijera. Kada su mu, u nedavnom razgovoru oko popunjavanja kabineta, tu cinjenicu spocitali celnici Socijaldemokratske partije, Djukanovic je, kako kazu, "ucutao i pocrvenio kao bulka".

Milovo povlacenje

Na tom sastanku sa SDP-om, Djukanovic je povukao svoju raniju ponudu za pet resora u svom kabinetu koje bi popunili predstavnici ove partije, ostavlajuci im, u skladu sa nedavnom najavom jednog od celnika DPS Milana Gajopvica, samo jedno mjesto.

Izgleda da Djukanovic, osjecajuci da se polako (ali sigurno), dovodi u poziciju starog crnogorskog rukovodstva za vrijeme takozvane antibirokratske revolucije, pokusava izvuci iz klinca. Ne samo ovo povinovanje partijskoj direktivi i eskiviranje socijaldemokrata, vec i niz drugih detalja, ukazuju na to da je "junosa Djukanovic" ustuknuo i odlucio da se, kao i mnogo puta ranije, pridruzi jacem. Da li ce mu i ova "transformacija" proci, svakako ce konacnu rijec dati Kongres vladajuce stranke, koji ce se odrzati pocetkom iduce godine. Valja napomenuti, da Komisijom za kadrove uoci pocetka kongresa rukovode Momir Bulatovic i Svetozar Marovic, dok "najbolji drug" nije, cak, ni clan.

Seki Radoncic AIM Podgorica