SNS KAO POSREDNIK
Kako do normalizacije stanja u sektoru Istok? Razgovori lidera SNS-a sa osjecko-baranjskim zupanom Branimirom Glavasem i njihovo ukljuci- vanje u rezgovore hrvatskih vlasti i UNPROFOR-a nagovjestavaju da ba bi se mogao u dogledno vrijeme dogoditi stanoviti pomak u normalizaciji odnosa izmedju slobodnog i okupiranog dijela Hrvatske. Ako pregovori ne daju rezultata i UNPROFOR-u ce morati biti jasno da pobunjeni Srbi ne zele mir, smatra potpredsjednik SNS-a Veselin Pejnovic.
AIM, OSIJEK, 15.12.93.
Dolazak Veselina Pejnovica, potpredsjednika Srpske narodne stranke,
dva puta u Osijek u samo tri dana i njegovi susreti i razgovori sa zupanom
osjecko baranjskim Branimirom Glavasem, kao i po prvi put ukljucivanje SNS-a
u razgovore hrvatskih vlasti i UNPROFOR-a, nagovjestavaju da bi se u Sektoru
"Istok", u dogledno vrijeme mogao dogoditi stanoviti pomak u "normalizaciji
odnosa" izmedju slobodnog i okupiranog dijela Hrvatske. Ukljucivanje Srpske
narodne stranke u pregovore jednog drzavnog tijela (zupanije) s UNPROFOR-om,
trebalo bi da bude onaj katalizator koji ce ubrzati proces, u politickim la-
baratorijama oznacen kao "modus vivendi".
Iako je zupan osjecko baranjski, Glavas, do sada ponudio cijelu "pale- tu" mirovnih prijedloga i inicijativa, iz "krajinskoga" rukovodstva nije sti- gao jos ni jedan pozitivan odgovor. Doduse, izmedju general-bojnika Djure Deca- ka, zapovjednika Zbornog podrucja Osijek i pukovnika Bogdana Sladojevica, za- povjednika srpskih vojnih snaga istocne Slavonije i Baranje, potpisan je neda- vno separatan ugovor o trajnom prekidu vatre u Sektoru "Istok", no o nekakvoj "normalizaciji odnosa" ipak se ne moze govoriti. Moze li tu SNS pomoci?
Milan Djukic, predsjednik SNS-a, koji se Pejnovicu pridruzio prigodom njegovog drugog dolaska u Osijek, vise je nego izricit: mirno rjesenje hrvat- sko-srpskog sukoba nije moguce ako se u pregovore ne ukljuce i legitimni pred- stavnici Srba iz slobodnih dijelova Hrvatske. Djukic i Pejnovic zato predlazu da se u cilju sto brze reintegracije okupiranih podrucja sjedne za pregovarac- ki stol, ali da za tim stolom neizostavno budu i Srbi koji su ostali lojalni hrvatskoj drzavi. Predlazu da se pregovori odrze u Osijeku ili Belom Manasti- ru, mada i sami vjeruju da bi prvi susret najrealnije bilo odrzati negdje u inozemstvu, najvjerojatnije u Madjarskoj.
O cemu bi se pregovaralo? SNS drzi da je temeljito upoznavanje druge strane s vidjenjem rjesenja kako ga je u cjelovitom konceptu "Mir bez alter- native" iznijela Srpska narodna stranka, dobro polaziste za razgovor. Iako je najnoviji prijedlog rjesenja normalizacije odnosa na nacin kako ga vidi Djuki- cev SNS naisao na prilicno odbojan stav hrvatskih vlasti, medija, pa time i sire javnosti, stav je SNS da o njemu treba ravnopravno razgovarati kao o jednom od niza prijedloga koji su na pregovarackom stolu. Za prijedloge sto su ih Djukic i Pejnovic iznijeli Glavasu, zanimanje je pokazao i Phillipe Cor- win, UNPROFOR-ov koordinator za civilna pitanja u Sektoru "Istok". Iako nije komentirao Djukicev stav da prijedlog SNS-a, koji do sad nudi najvise u lokal- noj autonomiji Srba u Hrvatskoj, mora biti prihvatljiv za sve koji zele mirni rasplet problema, Corwinova ranija polazista o pregovorima kao jedinom rje- senju, zacijelo ce pomoci inicijativi SNS.
Sto ako pregovori ne daju rezultate? Tada, drzi Pejnovic, i UNPROFOR-u ce morati biti jasno da pobunjeni Srbi ne zele mir, ni Hrvatsku kao svoju do- movinu. No, o takvim stvarima ne treba nagadjati - bolje je sjesti za prego- varacki stol.
DRAGO HEDL