EKO-BOMBA NA PRAGU EKO-DRZAVE!?

Podgorica Dec 12, 1993

Kako je toksicni otpad iz Njemacke (neopazeno) presao preko SRJ teritorije SRJ

Najprije kratka informacija, a zatim opsirniji agencijski izvjestaji, potom i slika, 200 tona toksicnog otpada koji su Njemci "izvezli" u Albaniju, sve to uticalo je na znatno uznemirenje gradjana ove republike. U pocetku su i rijetka saopstenja nadleznih unosila zabunu, pa se sticao utisak da se stvar pokusavala nevjesto zataskati. Bilo je cak i nastojanja da se negira vijest da je otrovni otpad uopste prosao kroz nasu zemlju. Ali, nakon sto je Ekoloski pokret Crne Gore dosao do podataka da su ove kompozicije, sa pesticidima, ispracane preko crnogorsko-albanske granice, i to od novembra 91. do marta 92., osnovna dilema je rijesena.

Na dobar broj ostalih pitanja ni do danas nije valjano odgovoreno, iako su to pokusavali mnogi, od carinika do saveznih i republickih ministara. Tako je jos uvijek nepoznata vrsta u Albaniju prispjelog otrova. Osim da je rijec o kancerogenim i veoma toksicnim hemikalijama, zvanicnici nijesu nista konkretnije saopstili. Istini za volju, takozvana siping lista sa hemijskim sastavom otrova koju je dostavila albanska strana Ministarstvu zdravlja, jos se proucava. Ministar zdravlja Crne Gore Miomir Mugosa, takodje, odbija mogucnost da je rijec o radioaktivnom materijalu i istice da promjene zdravstvenog stanja ljudi i zivotinja, o kojima su pisale neke strane agencije, albanska strana nije potvrdila.

Dr Branko Boljevic iz Ekoloskog pokreta Crne Gore, medjutim, osim kacerogenih pripisuje mutagena i teratogena svojstva pesticidima, a ne iskljucuje ni mogucnost da je na teritoriji Albanije stacioniran i radioaktivni otpad. "Evropska zajednica godisnje proizvede 30 miliona tona toksicnog otpada i sasvim je sigurno da se on ne skaldisti u zemljama Zapadne Evrope. Mi govorimo o opasnosti u Bajzi od 200 tona otpada, a podaci koje smo dobili od kolega ekologa iz zemlje i inostranstva, govore da je toksicni otpad lociran na cak 150 mjesta u Albaniji i da ga ima blizu 10 hiljada tona", istice dr Boljevic.

"U odnosu na ono sto prijeti sa drugih mjesta, Bajza i nije veliki problem", saopstio nam je pouzdan izvor blizak Saveznom ministarstvu ekologije. Na pitanje, kako je moguce da tovar pesticida neopazeno prodje, on odgovara: " Za obezbjedjenje dozvole za skladistenje nekoliko desetina tona otpada na svojoj teritoroiji mozete dobiti 500 hiljada maraka. Kolika je tarifa za transport ne znam, ali ocit je i tu nadjena racunica".

Tako se dolazi do jos jednog vaznog pitanja, a to je odgovornost na jugoslovenskoj strani. Pocetno stvaranje averzije prema Njemackoj i Albaniji, kao iskljucivim krivcima za prijetecu ekolosku katastrofu, u domacim medijima polako splasnjava a pod kriticku lupu dolaze domaci krivci. Carinici, kako je barem do sada saopsteno, izgleda, nijesu provjeravali tovar, a zeljeznicari nijesu sumnjali. Propisi, pritom, navodno nijesu krseni. Los izgovor za zemlju koja pretenduje da bude prva ekoloska na planeti. Verzirani sagovornik iz Zeljeznice, naime, tvrdi da taj tovar nije mogao proci a da se ne zna sta je u njemu, i sugerise zakljucak da je prolaz morao biti odobren sa vise instance. Tim prije sto je blokada i sto se ne radi samo o jednoj posiljci i o jednom vagonu.

Vec odignuta jedna zila afere, kako saznajemo u dobro obavijestenim krugovima u Podgorici, vodi preko nekoliko biznismena do samih vrhova vlasti. Tu istraga, kako se vec sviklo na ovim prostorima, staje. Ili bolje - stace za izvjesno vrijeme.

Mirko RATKOVIC AIM (Podgorica)