PLASSIMO SE STAROG SVATA
AIM, Novi Pazar, 27.11
Intervju: mr. Izudin SSussevicc, predsednik Reformsko demokratske stranke Sandzzaka
Izudin SSussevicc, magistar istorije, sekretar novopozarskog Crvenog krsta i predsednik Reformsko demokratske stranke Sadzzaka, spada u onu grupu muslimanskih politichara koji se zalazzu za ressavanje sandzzachkog pitanja u okviru Srbije i Jugoslavije. Odluka RSDD da samostalno uchestvuje na predstojeccim izborima u Uzzicu i Kragujevcu povod je ovog razgovora.
* Bili ste aktivni u pochetnim fazama osnivanja SPS-a u Novom Pazaru. Zassto ste napustili socijaliste i pridruzzili se reformistima?
I. SSussevicc: Od SPS-a su me odvratili kongresi na kijma su formirane, pa rasformirane, osnivane i gassene neke partije i organizacije. Nije mi bila prihvatljiva SPS politika, nachin odluchivanja koji nije davao moguccnosti za individualno delovanje, strahovita centralizacija u Srbiji, te sam potrazzio novu stranku. Bio sam pristalica formiranje stranke koja cce biti prihvatljiva za sve one koji zzive na ovim prostorima. Muslimane i Srbe. Program Reformske stranke, zapravo Saveza reformskih snaga, bio je, po mom missljenju, najprihvatljiviji i sa jednom grupom intelektualaca u Novom Pazaru osnovao sam Reformsku stranku kao deo Reformske stranke Srbije. Uchestvovali smo na prvim vissestranachkim izborima i osvojili skromnih pet odsto glasova. Smatram da je to bio uspessan pochetak, obzirom da je to bilo vreme nacionalnih, nacionalistichkih i ssovinistichkih partija i programa. Uchestvovali smo i na prosslim izborima i osvojili 12 odsto glasova, ssto ocenjujemo kao znachajan napredak. Sredinom novembra formirali smo Reformsko demokratsku stranku Sandzzaka. To nije nova partija, vecc je sada omedjena na jednom, sandzzachkom, prostoru. Razlog tome je chinjenica da je osnivanjem Gradjanskog saveza Srbije prakticho prestala da postoji Reformska stranka Srbije.
* Da li saradjujete sa opozicionim partijama u Srbiji?
I. SSussevicc: ZZelimo da saradjuemo sa svim strankama, naravno, ukoliko nam se programi podudaraju. Blisko saradjujemo sa Gradjanskim savezom Srbije, Reformsko demokratskom strankom Vojvodine, Reformskom strankom Muslimana iz Prizrena. Ima stranaka chiji chelnici poruchuju Muslimanima da se isele sa ovih prostora, pokazuju nam pravac Andolije, prete da cce nam secci prst ili ruku i sa njima ochigledno ne mozze biti saradnje.
* Kakav je vass odnos prema drugim sandzzachim partijama?
I. SSussevicc: Sa SDA koja je partija broj jedan po znachaju i uticaju, saradjuemo korektno u onoj meri u kojoj nam se programi podudaraju. Sa Liberalno bossnjachkom organizacijom takodje.
* U chemu se to Program SDA, koja je gradjanske orijentacije, podudara sa programom SDA, koja je, po mnogima, nacionalistichka partija?
I. SSussevicc: Ne bih rekao da je program SDA ni nacionalan, ni nacionalistichki. Razlikujem program od denvnog, ponekad i neodgovornog istupanja pojednih aktivista i chelnika SDA zbog kojih se stiche pogressan utisak o ovoj politichkoj stranci koja je, po mom missljenju, napravila dosta znachajnih pomaka na teritoriji Sandzzaka. Jedan nacionalizam radja drugi i neki sa ovih prostora nisu imali dovoljno mudrosti i sluha da adekvatno reaguju na pojedine izjave sa druge strane.
* Da li saradjujete sa srpskim partijama u Sandzzaku?
I. SSussevicc: Srpske partije u Sandzzaku smatrale su da smo mi vrlo opasna partija. Optuzzivali su nas da smo stranka ustasse Ante Markovicca, rasturacha Jugoslavije. Neki nassi aktivisti su dozzivljavali neprijatnosti na poslu, bilo ja chak i smenjivanja, zato ssto pripadaju "nezgodnoj" partiji.
* SSta ochekujete od decembarskih izbora?
I. SSussevicc: Najpre ochekujem dalji progon muslimanskih intelektualaca koji su na odgovornim mestima, a chlanovi su RDSS. Drugo, ochekujem da osvojimo visse glasova nego na prosslim izborima, zato ssto je sve vecci broj onih koji se zalazzu za nassu konstruktivnu i umerenu politiku.
* U programu vasse stranke zalazzete se za izrazzavanje posebnosti Sandzzaka, a protiv secesije. SSta to konkretno znachi?
I. SSussevicc: Sandzzak je celina u istorijskom, privrednom, kulturnom, nacionalnom, verskom i svakom drugom pogledu. Stav reformista je jasan: promena granica silom i otcepljivanje Sandzzaka ne dolazi u obzir. Ali, isto tako je neprihvatljiv odnos Srbije, odnosno zvanichnih vlasti, prema ovom podruchju. ZZelimo da posebnost Sandzzaka izrazimo kroz zvanichne institucije koje bi bile formirane. Gde to zvanichna srpska politika gressi? Prilikom formiranja okruga, Sandzzak je podeljen u visse okruga. Naprosto je zavladao strah da se ne formira jedinstveni sandzzachki okrug jer bi to nekog podseccalo na nekakvu drzzavu. Katastrofalan je pristup vlade Srbije prilikom formiranja izbornih jedinica, jer je Sandzzak opet podeljen - na izborne jedinice Uzzice i Kragujevac, chime su Muslimani dovedeni u poziciju da ne mogu da imaju svog predstavnika u Skupsstini Srbije. Ako Srbiji treba takav Parlament u kome ne bi bilo Muslimana, neka joj bude. Ali, time Srbija od sebe gura jedan konstitutivni narod. Mi nismo nikakva nacionalna manjina. Muslimani su narod i to smo od 71. godine. Nedavno saopsstenje savezne ministarke za ljudska prava Margit Savovicc o tome da cce biti donet Zakon o nacionalnim manjinama u kome se kao manjina pominju i Muslimani, za nas je neprihvatljivo. ZZelimo da budemo uchesnici u svim fazama formiranja Srbije i Jugoslavije, ne kao stranka, vecc kao narod. Zalazzemo se za Srbiju, ali drugachiju Srbiju. Demokratsku, decentralizovanu, sa ssirokom loklanom samoupravom. Ne zzelimo da nam direktore medicinskih i prosvetnih ustanova postavljaju iz Beograda, ministri koji ni ne poznaju te ljude. Nama lokalna samouprava, ovakva kakva je, ne treba.
* SSta nmislite o predstavljanju Sandzzaka u beogradskim medijima?
I. SSussevicc: U jednoj TV emisiji pre dve godine, rekao sam da smo mi predstavljeni kao remetilachki faktor u Srbiji. Lichno sam dozziveo da na nauchnom simpozijumu, ne kome sam podneo referat, u pauzi chujem dvojicu ucchesnika skupa koji su se chudili i govorili: "Pa, on normalno pricha". Stvorena je takva antimuslimanska klima da je tessko zamisliti normalnog choveka iz populacije Muslimana. Upravo zbog takve klime izlozzeni smo strassnoj represiji.
* U chemu se sastoji ta represija?
I. SSussevicc: Za mene je strassna represija ako mi neko ukine pravo na rad zato ssto pripadam stranci koja "ne odgovara". Muslimani se pozivaju u milicijske stanice na informativne razgovore zbog oruzzja, a ta ista milicija deli oruzzje drugoj strani. Da li je represija to ssto neko sskolovan ne mozze da bude oficir samo zato ssto je Musliman? Poznat je sluchaj onih nesretnika iz Subotice, Muslimana, oficira, koji su uchestvovali u ratu u Hrvatskoj na strani JNA. Vratili su se u Suboticu, a sada ih isteruju iz stanova i iz sluzzbe, uz obrazlozzenje da vojnici necce da slussaju Muslimane.
* SSta uchiniti da Sandzzak ne postene, kao ssto mnogi predvidjaju, "bure baruta"?
I. SSussevicc: Kada govorimo o Sandzzaku kao regiji nijednog trenutka ne mislimo da je to samo muslimanska oblast, vecc i srpska. Stotinu godina zzivimo zajedno i neka nas ostave na miru oni sa strane. SSiroj javnosti je malo poznato da je Sandzzak u najtezzim trenutcima bio sachuvan upravo saradnjom Srba i Muslimana. Nama je najvazznije da ne dodje neko sa strane, kao navijachi i fudbaleri "Prisstine" i ovde trazzi starog svatakao u Srajevu, a znamo do chega je to dovelo. Mi se u Sandzzaku plassimo starog svata. Znate da je za incident na fudbalskoj utakmici izmedju Prisstine i Novog Pazara, odrzzanoj u Novom Pazaru, zvanichni delegat optuzzio navijache sa Kosova. Medjutim, ispostavilo se da u novopozarski navijachi pozvani u MUP, maltretirani i premlaccivani, a silnici sa Kosova nisu snosili nikakve posledice. Mozzemo li onda imati poverenja u takvu vlast. SSto se mene tiche - ja je nemam.
Razgovor vodila: Safeta Bisevac