IPAK OBRANA SA SLOBODE

Zagreb Nov 26, 1993

AIM, SPLIT, 25.11.1993. Nakon gotovo dva mjeseca u pritvoru, osmorica od devet osumnjicenih za podmetanje eksplozivne naprave u sjedistu Dalmatinske akcije, izlaze iz zatvora i branit ce se sa slobode. Naime, Vrhovni sud Hrvatske, kako je prio- pceno u cetvrtak, 25. studenog, uvazio je zalbe pritvorenika na rjesenje Voj- nog suda kojim im je pocetkom ovog mjeseca produzen pritvor. Tako ce se sa slobode braniti Jurica Gilic, Edo Dakovic, Zoran Erceg, Ivica Ancic-Duje, Srecko Rafanelli, Bozidar Marusic, Miroslav Bogdanovic i Srecko Lorger, suprug predsjednice Dalmatinske akcije. Prvoosumnjiceni Jurica Gilic nedavno je, kao nesto prije njega i Zoran Erceg, premjesten u bolnicu Kazneno-popravnog doma u Zagrebu, pa ce zbog zapocetih lijecnickih pretraga ostati jos nekoliko dana u toj bolnici. U Okruznom zatvoru u Splitu ostaje Adversov Slatkov Nimadan Ben Djarak s obzirom da je Vrhovni sud odbio njegovu zalbu s obrazlozenjem da nije hrvatski drzavljanin, pa bi mogao pobjeci prije sudjenja. S tim u vezi podsje- timo na priopcenje MUP-a od 1. listopada u kojem se izmedju ostaloga navodi "kako postoji osnovana sumnja da su eksplozivnu napravu pripremili i podmetnu- li Adversov Slatkov Nimadan Ben Djarak, drzavljanin Hrvatske, rodjen u Splitu, nezaposlen i Jurica Gilic, drzavljanin Hrvatske, rodjen 1971. u Splitu...".

Protiv njih devetorice, kako je javnosti vec poznato, Vojno drzavno
odvjetnistvo podiglo je optuznicu kojom ih tereti za kazneno djelo terorizma,
a Ancica, Ercega i Dekovica jos i zbog nedopustenog drzanja oruzja. Nakon is- traznog postupka jedino su prvih dana studenog sa liste osumnjicenih skinuta imena Dragana Antulova, studenta cetvrte godine prava i Vedrana Antonijevica, skolskog pedagoga, pa su tako njih dvojica nakon jednomjesecnog pritvora pus- teni iz splitskog zatvora.

Poznato je i da se optuznica protiv sedmorice clanova Dalmatinske akci- je zasniva uglavnom na svjedocenju Jurice Gilica, koji je prvooptuzeni da je zajedno s Djarakom podmetnuo eksploziv u sjediste DA, 28. rujna ove godine. Gilic je, sto je u vise navrata isticala predsjednica DA, dr. Mira Ljubic-Lor- ger, nekoliko puta, a osobito prilikom suocenja s ostalim osumnjicenima, mije- njao iskaz. On za vrijeme istrage nije imao ni branitelja. Kako nam kazu neki splitski odvjetnici, u tom istraznom postupku osumnjiceni i ne mora imati bra- nitelja, ali s obzirom da je rijec o tesko bolesnoj osobi i osobi koja je tek nakon tjedan dana pritvora privedena istraznom sucu, trebalo je ipak zbog hu- manosti Gilicu odrediti sluzbenog branitelja. Navodno je njegova obitelj anga- zirala jednog odvjetnika, ali on se nije javio Gilicu. Naknadno je tijekom studenoga ipak od strane DA angaziran jedan poznati splitski odvjetnik, pa ce se on prihvatiti obrane Jurice Gilica na predstojecem sudjenju.

Kad ce biti zakazana rasprava jos se ne zna. Na zasjedanju Zastupnickog doma Sabora 10. studenog, Mira Ljubic-Lorger predlozila je da se raspravlja
o utemeljenju komisije koja bi pratila rad sudskih organa u postupku sto se vodi protiv clanova Dalmatinske akcije. Njezin je prijedlog odbijen, a Stjepan Mesic, predsjednik Sabora to je obrazlozio cinjenicom da Sabor postuje podjelu vlasti i ne moze utjecati na sudsku vlast. LJUBICA VUKO