OPET, SABOTAZA!?
Da li ce se luka Bar aktivirati za humanitarne potrebe
Komitet UN za pracenje sankcija protiv Srbije i Crne Gore odlozio je donosenje odluke, ne samo o uvozu gasa, nego i o dozvoli da Bar bude ukljucen u spisak luka preko kojih bi bila transportovana humanitarna pomoc za ugrozena podrucja bivse Jugoslavije. U crnogorskim drzavnim glasilima, medjutim, ovih dana nije objavljeno ni slovo o "slucaju Bar", iako po vaznosti za ovu republiku ta odluka ne zaostaje mnogo za onom o uvozu gasa. Eventualan pozitivan odgovor iz Njujorka znacio bi, naime, ponovno stavljanje u pun pogon kapaciteta Luke, povratak nekoliko stotina radnika na posao i, nadasve, znacajan prihod od naplate luckih usluga.
Iz izvora bliskih MIP-u Crne Gore saznajemo da je najveci dio posla oko stavljanja Bara na spisak luka za transport humanitarne pomoci vec bio uradjen. "Zahvaljujuci, objektivno povoljnijoj, diplomatskoj poziciji Crne Gore, serijom sitnih koraka tokom ljeta uspjelo se isposlovati da se Bar nadje na tom spisku u sptemabrskom broju biltena Svjetskog programa hrane, specijalizovane institucije UN za te poslove", tvrdi nas izvor. MIP Crne Gore je vjestim manevrima uspio da obezbijedi podrsku nekoliko evropskih zemalja (prije svih, Britanije i Italije). Oko te inicijative, krajem avgusta, u Rimu su razgovarali ministar Lekic i funkcioneri Svjetskog programa hrane, pa se cinilo da ce Bar postati glavna stanica humanitarnih posiljki.
Sto ce citav projekat, najvjerovatnije, ipak propasti, u crnogorskom ministarstvu poslova, prema nasem izvoru, najvise krive Radovana Kradzica i Vladislava Jovanovica koji su se, nepotrebno, ukljucili i zamrsili citav posao. Insistiranje njih dvojice na otvaranju novog koridora Bar-Sarajevo, smatraju u MIP-u Crne Gore, shvaceno je u medjunarodnim forumima kao cinicna provokacija i izrugivanje sa njenim organima. Iz Podgorice, medjutim, nije bilo zvanicnog regovanja zato sto se zele izbjeci nova zaostravanja, ionako ne bas sjajnih odnosa savezne i republicke diplomatije, a i zato sto je takve dokaze, ma koliko pouzdani, tesko dokazati. Evidentno je, ipak, da su u MIP Crne Gore krajnje revoltirani zbog upropastenog posla, ali i nastavka bahatog i supervizorskog odnosa na relaciji Beograd-Podgorica.
Kako i ne bi kada su stete koje zbog toga trpi Crna Gora ocite. Tako je ovih dana stiglo obavjestenje talijanske vlade o odobravanju dvostruko vece humanitarne pomoci u hrani za Crnu Goru (sa 4,5 na 9 milijardi lira), ali je vec natovareni brod ostao da ceka u Brindiziju odluku iz Njujorka. Umjesto, direktno prema Baru, brod ce vjerovatno, na kraju, zaploviti ka Dubrovniku ili Solunu.
Darko SUKOVIC
AIM (Podgorica)