AVIONSKA NESRECA

Skopje Nov 21, 1993

AIM,22.11.1993

U subotu u 23,30 sati u planinskom predjelu cetiri kilometra zracne udaljenosti od makedonskog aerodroma u Ohridu srusio se iznajmljeni ruski avion tipa "JAK-42", koji je pod zastavom makedonske avio - kompanije "Avioimpex" letio na relaciji Zeneva

  • Skopje. Od 108 putnika i osam clanova posade nesrecu je prezivio samo jedan putnik, koji se jos uvjek nalazi u kriticnom stanju u Ohridskoj bolnici.

Avion je zbog magle preusmjeren s aerodroma glavnog makedonskog grada Skopja na drugi makedonski aerodrom u Ohridu. Prema prvim informacijama, koje su objavili makedonski mediji, posljednje trenutke svog nesretnog leta "JAK-42" letio je "dezorijentirano". Jednom je nadletio pistu da bi je u drugom pokusaju promasio i udario u podnozje brda nedaleko ohridskog sela Orovnik. Klizeci dvestotinjak metara uzbrdo zapalio se i, osim njegovom zadnjeg dijela - repa, gotovo u potpunosti izgorio. Drzavna komisija, koja je stigla na lice mjesta pronasla je dvije crne kutije, koje ce biti presudne prilikom utvrdjivanja uzroka nesrece.

Prema rijecima predsjednika komisije Gorana Pavlovskog, navigacijski uredjaji na aerodromu prilikom slijetanja aviona normalno su radili, kao sto je i procedura i kontakt sa kontrolnim tornjom bio uobicajen. Prema dosada dostupnim informacijama, nejveci broj poginulih su Albanci, drzavljani susjedne SR Jugoslavije. Kako je sluzbeno saopceno, 80 posto putnika bili su drzavljani SR Jugoslavije, a 20 posto drzavljani Republike Makedonije. U nesreci je poginuo ruski dio ekipe (piloti i aviomehanicari) kao i makedonski dio posade ' stjuardese i stjuardi.

Udesom, koji je dozivio iznamljeni ruski avion, Makedonija je zabiljezila tresu avionsku nesrecu u posljednjih godinu i pol dana, cime je definitivno usla u zone visokog rizika u avionskom prometu. U avgustu 1992 godine u podrucju slijetanja na skopski aerodrom Petrovac, u planinskim predjelima u okolici Skopja srusio se iznajmljeni ruski transportni avion tipa "AN-2". Tada je poginulo sest clanova ruske posade. Sljedeca avio-nesreca dogodila se 5 marta ove godine. Prilikom uzlijetanja s piste aerodroma u Petrovcu srusio se avion nizozemske proizvodnje tipa "Foker 100", najsnaznije makedonske avio-kompanije i najozbilnijeg kandidata za dobijanje prestiznog statusa nacionalne avio-kompanije "Pallair Macedonia". Od 91 putnika i sest clanova posade zivot su tada izgubile 82 osobe.

Aviobiznis postao je u Makedoniji jedan od najunosnijih poslova, pa je u kratkom razdoblju niknuo niz avio - kompanija, medju kojima cetri respektabilnih. Sudeci. mesutim, po ucestalim nesrecama pitanje je da li su kapaciteti dva makedonskih aerodroma, kao i njihova tehnicka opremljenost, u stanju podnjeti toliko veliku frekvenciju prometa.

Nakon zatvaranja beogradskog aerodroma u SR Jugoslaviji, zbog sankcija Ujedinjenih Nacija, Makedonija je postala jedna od najfrekfentnijih zracnih baza na Balkanu. Premda ne treba unaprijed nista tvrditi dok komisija za utvrdjivanje uzroka nesrece ne zavrsi svoj posao, ipak nije naodmet podsjetiti se na jednu javno izrecenu ocjenu direktora najvece makedonske aiokompanije "Pallair Macedonia" Vanje Bitoljanua izrecenu nesto prije nego sto se u martu srusio avion njegove kompanije. Bitoljani je tada izjavio da "makedonsko nebo cuva samo Bog". VERA GEORGIEVSKA