SKANDAL BEZ POLITICKIH POSLJEDICA
AIM, Skopje,16.11.1993
Sjednica parlamenta na kojoj je u utorak rano ujutro izglasano povjerenje makedonskoj koalicilskoj vladi stavljena je tocka na veliki skandal, koji je prijetio politickim potresima u Makedoniji. Nastojanje "nacionalne opozicije" predvodjene nacionalnom strankom VMRO-DPMNE da, pod naletom policijskog otkrica sruse vladu ostale su bez rezultata. Bez politickih implikacija ostala je i njihova procjena da je politicka situacija u toj bivsoj jugoslavenskoj republici dramaticna. A istu sudbinu dozivio je i njihov poziv makedonskom dijelu vlade da prestane suradjivati s najjacom albanskom strankom u Makedoniji Partijom demokratskog prosperiteta.
Nakon burne politicke nedelje, koja je svoju kulminaciju dozivjela na sjednici parlamenta, koalicijska vlada je opstala, a cijeli je skandal zavrsio u rukama pravosudnih organa, koji ce se od sada baviti osumnjicenima i uhapsenima zbog "udruzivanje radi neprijateljske djelatnosti" i "nasilnog rusenja ustavnog poretka". Parlament je stao na stranu ocjena vlade i ministra unutrasnjih poslova Ljubomira Frckovskog, covjeka koji je odigrao glavnu ulogu u snizavanju temperature oko tog slucaja. On je amnestirao albansku Partiju demokratskog prosperiteta od odgovornosti i umijesanosti u skandal ocjenjujuci da su uhapseni clanovi stranke, medju kojima, i pomocnik ministra za odbranu Hysein Haskaj, sve to radili "individualno", na svoju ruku. Odgovarajuci na optuzbe opozicije, koja tvrdi da vlada namjerno minimizira slucaj da bi ostala na vlasti i sacuvala koaliciju s Albancima, Frckovski je uzvratio ocjenom da je opozicija, naprosto, ostala zatecena efikasnoscu policije. A sva njena galama posljedica je, kako je procijenio politickog dilentantizma i, navodne, "dobre informiranosti".
Po njemu, ne postoje nikakvi razlozi za davanje posebnih dimenzija tom slucaju, koji je policija budno pratila pune dvije godine, a u akciju krenula tek kada je raspolagala i s relevantnim dokazima. Svaka "politicka hajka" sada bi, posebno, pred medjunarodnom javnoscu, bila kontraproduktivna, upozorava Frckovski.
- Teza da ce u Makedoniji izbiti rat, koju zastupa nacionalna opozicija u cijelosti se poklapa s izjavama lidera susjednih zemalja, ciji je krajnji cilj Makedoniju proglasiti kriznim podrucjem. To znaci ugurati je na konferenciju o krizi o bifsoj Jugoslaviji, gdje bi se njoj raspravljalo za tudjim stolom - rekao je, medju ostalim u parlamentu makedonski ministar unutrasnjih poslova.
Ministar unutrasnjih poslova Frckovski, koji je istodobno, jedan od glavnih predstavnika makedonskih vlasti u pregovorima s makedonskim Albancima, koji se vode pod pokroviteljstvom Evropske zajednice, poentirao je tvrdnjom da vlada situaciju drzi pod kontrolu. Cinjenica je, a to je vidljivo i iz posljedne policijske akcije da vlada u potpunosti kontrolira situaciju u Makedoniji, cime su izbijeni iz ruku svi aduti opozicije - zakljucio je Frckovski.
Vecina glasova na stranu takve interpretacije cijelog skandala stao je i makedonski parlament. Za vladu je od 120 poslanika u parlamentu glasalo 71, 37 su bila protiv, dvojica uzdrazana, a desetorici nije bilo na toj, kako ju je opozicija najavljivala, dramaticnoj sjednici. VERA GEORGIEVSKA