STUDIO B U RALJAMA VLASTI?
AIM,BEOGRAD,12.11.NTV Studio B, svojevremeno osnovan kao prva nezavisna tv stanica u Srbiji, vise ne lici na sebe. Posle nekoliko potresa, sa programa ove televizijske stanice skinute su bukvalno sve udarne emisije. Lila Radonjic, urednica Informativne redakcije, podnela je ostavku, a Dragan Kojadinovic, direktor i glavni urednik NTV, kaze za AIM:"Ovim ce se konacno pokazati koliko smo jaki. Nijedna tv stanica u svetu ne bi mogla da prezivi ukidanje svih svojih emisija."
U tv stanici, koju dobar deo gradjana Srbije dozivljava kao opozicionu, sve je pocelo kada je Kojadinovic odlucio da uoci predstojecih izbora proda neke od udarnih termina politickim partijama. Prvi kupac (zakupio osam termina na televiziji i deset na radiju) je bio Zeljko Raznjatovic Arkan, poslanik u bivsoj skupstini i predsednik novoosnovane Stranke srpskog jedinstva, a odmah za njim deo termina otkupio je i Vojislav seselj, sef srpskih radikala, ekstremne ultrancionalisticke partije.
Lila Radonjic je na sve to izjavila da ne zeli vise da bude urednik takvog informativnog programa i podnela ostavku, a petoro novinara u znak protesta otislo je na bolovanje. Medju njima i neki od najpopularnijih likova sa NTV Studio B: Olja Beckovic, autorka "Utiska nedelje", Dragana Milicevic koja je vodila emisiju "Intervju gledalaca", Marija Babovic i Mina Vidakovic koje su radile gledanu emisiju "Sedma sila".
Svemu treba dodati i reakciju Zorana Ostojica, jednog od prvoboraca nove televizije, koji je trenutno u Moskvi. On je odatle porucio da je Studio B mrtav i da je za sve kriv njegov direktor Dragan Kojadinovic.
Odmah posle ovih dogadjaja po javnosti su pocele price o "prodaji Studija B", a Kojadinovic je optuzen i za tajne susrete sa Radmilom Bogdanovicem, sivom eminencijom srspke policije, i Vojislavom Seseljem. S druge strane, on sam je optuzio Zorana Ostojica za saradnju sa Sluzbom drzavne bezbednosti, a pobunjene novinare nazvao "zvezdama koje ne znaju ni vest da napisu, a umisljaju da od njih zavisi sudbina Srbije."
Slucaj je na taj nacin postao i ruzan, pa je vecina clanova redakcije odlucila da zarad ocuvanja dobrog imena kuce vise ne govori za javnost. Zahvaljujuci tome, o poslednjim zbivanjima unutar Studia B zna se samo na osnovu saopstenja koje se citaju u vestima. Na taj nacin obelodanjeno je i da tv stanica ukidaa sve svoje informativne emisije i upraznjene termine nudi strankama u okviru predizborne kampanje. Kada izbori prodju, kaze Kojadinovic, ili ce biti pokusano sa vracanjem starih emisija, ili ce biti smisljene nove. Kada je rec o novinarima, Kojadinovic tvrdi da posle bolovanja moraju ili na posao, ili ih ceka otkaz.
Kao sto se nista ne zna o zbivanjima u samoj kuci, tako je nepoznanica i pravna strana celog slucaja. Po vazecim zakonima, Kojadinovic bi trebalo da kao izvrsni organ ima pravo odlucivanja o prodaji termina. Medjutim, kako vecina novinara Studija B poseduje interne deonice ove kuce, nejasno je da li se i oni o svemu pitaju, barem preko svojih predstavnika u Upravnom odboru (jedan od njih je i Zoran Ostojic). Takodje, intresantno je da se oko celog slucaja uopste nije oglasio sindikat novinara Studija B.
Zahvaljujuci svim ovim nepoznanicama, trenutno niko ne moze da odgovori na pitanje- da li je Studio B prodat Milosevicevom rezimu, ili je rec o najobicnijem ekonomskom potezu. I jedna i druga strana u sporu tvrde da ce vec izbori pokazati "ko je vera , a ko je nevera". Ono sto je izvesno je cinjenica da je studio B sada izgubio tezinu koju je imao. Jedan od glavnih zahteva srpske opozicije- da se omoguci da ova stanica bude vidljiva na teritoriji cele Srbije-postaje nevazan. Na Studio B ionako nece imati sta da se vidi.
IVAN RADOVANOVIC