AFERA SVERCA ORUZJA

Skopje Nov 10, 1993

AIM,Skopje, 10.11.1993

Nakon sto su makedonski mediji u utorak navecer provalili aferu sverca oruzja i organiziranja albanskih "paravojnih formacija" zbog cega je uhapseno osam Albanaca, medju kojima, i pomocnik ministra odbrane, takodjer, Albanac Husein Haskaj, u srijedu poslijepodne na konferenciju za stampu visoku je temperaturu bitno snizio ministar unutrasnjih poslova Ljubomir Frckovski. Za razliku od lidera opozicijskog VMRO-DPMNE Ljupca Georgievskog, koji je na konferenciji za stampu svoje stranke, podacima makedonskih medija o tome kako je zaplijenjeno 300 automatskih pusaka i plan za regrutaciju Albanac dodao i druge dramaticne informacije, Frckovski je bio odmjeren.

Podatke Georgievkog (predsednik VMRO-DPMNE partije koja je poznata po svojim antisrpskim i antialbanskim stavovima) o tome da je u akciji makedonske policije u Tetovo otkriven i vojni stab te albanske "paravojske" s kompletnim kompjuterskim centrom; vojni planovi makedonske armije s precizno markiranim mobilizacijskim mestima, Frckovski nije zelio komentirati. Samo je kratko rekao da one "ne korenspondiraju" s podacima s kojima on raspolaze.

Takodjer, kako je izjavio, kolicina otkrivenog oruzja desetostruko je manja od one koje su objavili makedonski mediji (zaplijenjene su 32 automatske puske) a sto se tice "spiska za regrutaciju 20.000 Albanaca" naglasio da se radilo o "planiranom opsegu vojnika, sto nema nikakve veze s planiranim regrutima".

On je opovrgao i tvrdnje Georgievskog da je iza te "neprijateljske djelatnosti" stajala najutjecajnija albanska stranka i jedan od koalicijskih partnera u aktualnoj makedonskoj vladi - Partija demokratskog prosperiteta. Za one clanove stranke, koji su uhapseni u ovoj akciji MUP-a, Frckovski je rekao da su sve radili "individualno", dakle, na svoju ruku.

Za razliku od Georgievskog koji je rekao da je u sve to involvirana i susjedna Albanija, odnosno, njeno ministarstvo obrane, Frckovski se u svojoj izjavi zadrzao samo na sumnjama da je "umijesena i jedna susjedna zemlja". Pojasnjavajuci da su prije ovog posljednjeg slucaja otkrivena tri kanala za sverc oruzja u Makedoniju, od kojih su dva isla preko Bugarske (iz Hrvatske i SR Jugoslvaije), a jedan preko grckog pristanista u Solunu, dodao je da je ovaj posljednji , cetvrti otkriveni kanal, isao preko Albanije. Upitan zasto ne zeli precizno reci za koju se "susjednu zemlju" sumnja da je umijesena u aferu, Frckovski je odgovorio da se sve to "mora i dokazati u sudskom postupku".

Ne osporavajuci da su protiv uhapsenih podnijete krivicne prijave zbog "udruzivanja radi neprijateljske djelatnosti " i "napada na ustavno uredjenje", prvi covjek makedonske policije je izjavio da ovom slucaju ne trebati pridavati vece dimenzije nego drugim slicnim slucajevima, kada su u akcijama makedonske policije otkrivane ovakve grupe. Ocjenjujuci da ce slicnih pokusaja biti i dalje, naglasio je da se situacija pomno prati i vec dvije godine objasnivsi da njegovo ministarstvo s takvim informacijama ne izlazi u javnost sve dok operativne podatke ne moze potkrijepiti i dovoljnim dokazima da bi se mogle podnijeti krivicne prijave.

Premda se, nakon prvih vijesti o aferi cinilo da ce akcija mekedonske policije imati za posljedicu raspad vladine koalicije i dramatizaciju makedosnko-albanskih odnosa, nastup Frckovskog bitno je smirio politicku temperaturu. Opozicija, doduse prije svega, VMRO-DPMNE optuzuju vladu da pokusava zataskati razmjere policijskog otkrica, koje pokazuje, kako se smatra u redovima te stranke, da Albanci u Makedoniji pripremaju federalizaciju drzave.

VERA GEORGIEVSKA