PREGLED STAMPE
Opozicioni Beograd reaguje na Tudjmanovu ponudu Srbima u Krajini da u Kninu i Glini dobiju lokalnu autonomiju, a u ostalim podrucjima Hrvatske kulturnu autonomiju. Krajina postaje jedan od predizbornih aduta u Srbiji. Dragan Domazet, potpredsednik Demokratske stranke: "Nije na nama da govorimo da li je to dovoljno ili ne... To bi trebalo da kazu Srbi u Krajini... Nadamo se da ce oni voditi racuna o realnostima i nece uvek postavljati maksimalisticke zahteve." Vojislav Kostunica, predsednik DSS: "Sadasnji pregovaracki tim nije legitiman; tek posle izbora u Krajini pregovaraci mogu donositi legitimne odluke." Vuk DraskoviC, predsednik SPO: "Znam sta treba da se radi, ali necu da kazem. Kad budem na vlasti, recu cu." Zoran Djindjic, predsednik IO DS: "Deplasirano je nuditi kulturnu autonomiju i lokalnu samoupravu posle rata u kome se srpski narod uz ogromne zrtve izborio za svoju nezavisnost."
Reakcije zvanicnika Srbije i Krajine su sledece: Slobodan Milosevic, u razgovoru sa urednicima glavnih glasila, govoreci o odnosu Srbije i Hrvatske: "Nema resenja ukoliko se ne vratimo osnovnim principima ravnopravnostri naroda i pravu svakog naroda na samoopredeljenje." Goran Hadzic, predsednik RSK: "Ono sto nudi Hrvatska prosto je nemoguce da se desi." Mile Paspalj, predsednik Skupstine RSK: "Postoje odredjena politicka strujanja u Krajini da se Hrvatima da kulturan autonomija oko Zagreba i Zagorja i da im tamo zagorski bude sluzbeni jezik" (Borba).
Socijalisticka partija je pocela predizborno pranje ruku, komentarise Borba. Nijedan od tri Miloseviceva cilja - mir, ekonomski prosperitet i suzbijanje kriminala, nije ostvaren, ali predsednik Srbije naglasava da se potezi ekonomske politike mogu kritikovati, mada su glavni problem sankcije i tu ne moze biti zamene teza, jer su u pitanju drzavni i nacionalni interesi. Borba podseca da je od proslih izbora do sada teska situacija postala katastrofalna, da inflacija oscilira mesecno oko 2000 odsto, da su se plate od 100 maraka vec u martu srozale na 30, a u oktobru na 10, da su uvedene tackice, da se otimaju putnici iz vozova i autobusa, da je sve vise gladnih i nezaposlenih.
Kome ce Srbi preko Drine dati podrsku u Srbiji, tema je NIN-a. Osim Milosevica i Seselja, iz "informativne tame" je odnedavno izasao Vojislav Kostunica i postao omiljen u Republici Srpskoj. Biljana Plavsic je cak izjavila: "Kostunica je sjajan." Oficijelni stav Glavnog odbora SDS, pise NIN, je principijelno nemesanje u izbore u Srbiji, ali i podrska svim onim ljudima koji imaju razumevanje za nasu borbu, bez obzira kojoj stranci pripadaju." Javna je tajna, nastavlja komentator NIN-a, da deo politickog vodjstva bosanskih Srba uz izrazeno postovanje licnosti SLobodana Milosevica, kao svog politickog favorita u Srbiji vidi Kostunicu i DSS. Da li je i zbog te promene raspolozenja prema SPS na predstojecim izborima izbeglicama zabranjeno da glasaju, uprkos tome sto Zakon o drzavljanstvu jos nije donet? Smatra se, inace, da su prosle izbore u Srbiji u korist radikala i socijalista presudili Srbi nesrbijanskog porekla, bilo da su u prvom drugom ili trecem kolenu preko Drine.
Posle pregovora sa hrvatskom delegacijom u Norveskoj, Goran Hadzic i ostali clanovi krajiskog pregovarackog tima odrzali su konferenciju za stampu i objasnili vec poznate razloge za neuspeh pregovora. Opisujuci atmosferu u kojoj su se pregovori odvijali, Goran Hadzic je novinarima rekao da su dve delegacije imale zajednicku veceru u hotelu udaljenom od Osla 300 km. i tada je od Hrvata cuo da je on lep i pametan, ali na povratku kuci Degoricija nije hteo da se rukuje sa krajiskom delegacijom po izlasku iz aviona (Politika).
Mladi Beogradjani ne vole policiju. Interes da obuku policijsku uniformu i zapocnu karijeru u njoj gotovo ne postoji. "Za Beogradjane smo cak ublazavali uslove upisa u policijske skole, ali su rezultati bili mrsavi, izjavio je Petar Zekovic, nacelnik beogradskog MUP-a. (Borba).
Milica Lucic-Cavic