VESTI

Beograd Nov 6, 1993

AIM BEOGRAD, 5.10

VEST 1. Srpska policija uhapsila je dvadesetak clanova Srpskog cetnickog pokreta, paravojne formacije bliske lideru srpskih radikala Vojislavu Seselju, koja je pocinila mnoge zlocine u Bosni.

To je, takoreci, ocekivan potez jer su socijalisti, posle raskida sa Seseljem, najvaili da ce podneti dokaze o ratnim zlocinima koje su u Bosni pocinili njegovi dobrovoljci. U saopstenju policije dvojici uhapsenih pripisani su zlocini i silovanja nad Muslimanima u Zvorniku, a cetvorici ubistva Hrvata u selu Kukujevcima, u Sremu, na teritoriji Jugoslavije, dok su ostali optuzeni za nezakonito posedovanje oruzja i municije.

Poznavaoci prilika u Srbiji tvrde da su ova hapsenja vise predizborni obracun sa Seseljevim radikalima, nego znak nove politike srpskih vlasti prema paravojnim formacijama koje su pocinile zlocine u Bosni i Hrvatskoj. Kao dokaz navode, ne samo blagonaklon odnos vlasti prema dobrovoljcima Zeljka Raznatovica Arkana, koji su cinili slicne stvari u Bosni, vec i politicku i medijsku promociju koju Arkan i njegova novoosnovana Stranka srpskog jedinstva dozivljavaju ovih dana u zvanicnim medijima gde se hvali njihovo navodno herojstvo i patriotizam u odbrani srpskih interesa.

VEST 2. Predsednik Srbije Slobodan Milosevic u nedavnom razgovoru s novinarima ostro je napao zaposlene u Gradskom saobracajnom preduzecu zbog haosa koji vlada u javnom prevozu. Rekao je da je prava sramota sto gradjani satima cekaju na tramvaje, autobuse i trolejbuse.

U pomoc mu je priskocio i glavni urednik jednih rezimskih novina koji je rekao da njegov list ima dokaze da se tu radi o smisljenoj diverziji, da bi se stvorila nervoza u Beogradu. Milosevic je na to pozvao novinare da otkrivaju takve slucajeve i o tome obavestavaju javnost kako bi bili eliminisani oni koji kvare i usporavaju gradski saobracaj.

Mnogi u ovim recima predsednika Srbije ne vide samo predizbornu demagogiju, vec i napad na celnike gradske vlasti, gradonacelnicu Slobodanku Gruden i predsednika Izvrsnog odbora Nebojsu Covica u cijoj je nadleznosti gradski saobracaj. Gospodja Gruden i gospodin Covic, inace clanovi vladajuce stranke, su vec mesecima na udaru vrha Socijalsiticke partije zato sto traze povoljniji status za Beograd u snabdevanju gorivom, a posebno im je zamereno sto su letos u zatvoru posetili prebijenog lidera opozicije Vuka Draskovica.

VEST 3. Vladajuci socijalisti imaju velikih problema da obezbede normalno snabdevanje gradjana u Srbiji u vreme predizborne kampanje. U Beogradu i drugim gradovima republike ljudi stoje u dugackim redovima za hleb, a u nekim mestima lokalne vlasti su odlucile da uvedu bonove za hleb.

Tako je u Vranju, na jugu Srbije, gradu koji vazi za jedno od najvecih uporista socijalista, doneta odluka da svaki gradjanin ima pravo da dnevno dobije 350 gr. hleba po kontrolisanoj ceni. Onima kojima ova kolicina nije dovoljna, pruza se mogucnost da kupe jos hleba u popodnevnim casovima, ali po mnogo vecim, ekonomskim cenama.

VEST 4. Lideri samostalnih sindikata Jugoslavije saopstili su da se za minimalnu mesecnu zaradu, koju cak 60 odsto preduzeca ne moze da obezbedi svojim radnicima, mogu kupiti 3 dnevna obroka za cetvoroclanu porodicu.

"Apsurdno je podrzavati vladu koja je toliko obezvredila rad da se u ovom trenutku za mesecnu platu moze kupiti 75 grama kobasice. Drzavu treba tuziti svim medjunarodnim sindikalnim organizacijama jer je zaposlenima oduzela pravo na zivot i rad" - istice jedan sindikalni funkcioner.

U isto vreme, predsednik SRbije Slobodan Milosevic izjavljuje da je, uprkos sankcijama, ekonomska situacija u Srbiji bolja nego u nekim zemljama koje dobijaju stranu finansijsku pomoc. Milosevic pri tom nije naveo na koje se zemlje njegova konstatacija odnosi.

VEST 5. Predstavnici Demokratskog saveza Kosova, najvece stranke kosovskih Albanaca, izjavili su da njihov lider Ibrahim Rugova nije otputovao u Francusku na razgovor sa ministrom inostranih poslova Alenom Zipeom zato sto mu srpske vlasti nisu produzile pasos.

Vlasti u Pristini, glavnom gradu Kosova, odbile su da tim povodom daju bilo kakvo objasnjenje, s obrazlozenjem da je cela stvar u nadleznosti Ministarstva policije Srbije.

VEST 6. Lila Radonjic, urednik Informativnog programa nezavisne stanice Studio B, podnela je ostavku zbog toga sto je uprava ove stanice udarne programske TV termine prodala dvema strankama ekstremne nacionalsiticke desnice za njihove predizborne promocije: Stranci srpskog jedinstva Zeljka Raznatovica Arkana i Srpskoj radikalnoj stranci Vojislava Seselja.

Ova stanica je, inace, bojkotovala Seselja od aprila prosle godine kada je na drzavnoj televiziji difamirao grupu beogradskih novinara, nazivajuci ih nacionalnim izdjnicima. Ovih dana Seselj je vracen u informativni program, bez znanja Lile Radonjiic, glavnog urednika tog programa.

Potez gospodje Radonjic sledila su jos neka ugledna imena ove nezavisne stanice koja je do sada pruzala podrsku demokratskoj opoziciji. Svi oni smatraju da najnoviji potez Dragana Kojadinovica, direktora stanice, znaci promenu uredjivacke politike.

Kojadinovic, medjutim, tvrdi da prodaja udarnih termina politickim strankama ne znaci skretanje sa nezavisnog i profesionalnog kursa i obecava da ce u svim ostalim terminima Studio B korektno obavljati svoj informativni posao.

VEST 7. SOROS Fondacija spasila je zdravstvenu sluzbu Jugoslavije od potpunog kolapsa. Ova Fondacija obezbedila je lekove i drugi medicinski materijal u vrednosti od 5 miliona dolara za 80 bolnica i sluzbi kucnog lecenja na teritoriji Jugoslavije.

Zvanicni mediji u Srbiji, koji na velika zvona reklamiraju svaku posiljku lekova koja stigne od Srba iz inostranstva, ovu humanitarnu akciju SOROS Fondacije za sada potpuno precutkuju.