NE POMAZE NI STRAJK GLADjU

Zagreb Nov 5, 1993

AIM, SPLIT, 03.11.1993. Sa press-konferencije Dalmatinske akcije odrzane u srijedu u splitskom hotelu "Park" u nazocnosti predstavnika splitskih dijelova Socijal-demokratske partije Hrvatske, Socijalisticke stranke Hrvatske, Hrvatske socijalno-libera- lne stranke i Hrvatske narodne stranke upucen je apel da se osumnjiceni za
podmetanje eksplozivne naprave u sjedistu DA puste iz zatvora i da im se omo- guci obrana sa slobode. Taj je prijedlog prvi iznio Ivica Skaric uime split- skih liberala, a odmah su ga podrzali i predstavnici ostalih stranaka koji su se odazvali pozivu Dalmatinske akcije, upucenom inace svim splitskim stranka- ma, da prisustvuju skupu.

Glavni razlog sazivanja press-konferencije, kako je uvodno istakla dr. Mira Ljubic-Lorger, predsjednica DA, bio je desetodnevni strajk gladju Zorana Ercega sto hrvatska glasila, s izuzetkom "Novog lista", nisu uopce zabiljezi- la. Od proslog cetvrtka Zoran Erceg nalazi se u bolnici Kazneno-popravnog doma u Zagrebu, a tek je danas u "Slobodnoj Dalmaciji" objavljeno da je prebacen u Zagreb bez naznaka kad je to ucinjeno. "Prigovara nam se - rekla je celnica DA - da se sluzimo objedama o Zoranovom zdravstvenom stanju, a on je jednu i pol godinu bio po hrvatskim ratistima, godinu dana u bolnici, teski je boles- nik i 80-postotni invalid domovinskog rata i razumljivo sto mu boravak u zat- voru tesko pada". Dodala je da medju 11 pritvorenih nisu svi clanovi DA, a da je ova stranka ukazivala na teske povrede Zakona o krivicnom postupku. Medju- tim, tolerantni pristup DA nije donio nikakve koristi, pa cak ni cinjenica da njezin politicki tajnik strajka gladju ne uspijeva doci u novine.

Mira Ljubic-Lorger podsjetila je i na svoje pismo hrvatskom premijeru Nikici Valenticu i predsjedniku Sabora Stipi Mesicu, koje takodjer vecina jav- nih glasila nije objavila. Dalmatinska akcija unatoc teskoj situaciji u kojoj se nasla, podrzava napore Hrvatske da postane clanicom Vijeca Europe, istakla je Mira Ljubic-Lorger, dodavsi da je ova stranka lakmus papir na kojem se tes- tira je li Hrvatska pravna drzava ili ne. "Smatra se - zakljucila je - da je nekorektno nase upoznavanje svjetske javnosti s ovim dogadjajima, ali mi zelimo reci da je DA zrtva koja nije kriva za sve ovo sto se dogadja".

Novinarima se obratila i Ana Erceg, supruga Zorana Ercega, koja je po- tresno govorila o prvim snimkama koje je njen suprug kao ratni snimatelj nap- ravio u Splitu, Dubrovniku (gdje je prvi put ranjen), Slanom (kada je riskirao i zivot snimajuci podizanje hrvatske zastave), Posavini kad je u rujnu 1992. godine ranjen dum-dum metkom nakon cega je sest puta operiran. Zoran je teski bolesnik i bio je na terapiji u trenutku hapsenja. Gospodja Erceg je ovom pri- godom iskazala zahvalnost doktorici Horvat u bolnici KPD-a jer jedino od nje moze dobiti informacije o Zoranovom zdravstvenom stanju. Kazala je da se do sada pismom obratila jedino dr. Andriji Hebrangu zbog onog sto je prosla nje- gova obitelj, a i zato sto je njezin brat iz Amerike u kontaktima s Minista- rstvom zdravlja saljuci dosad milijune dolara pomoci. "Moja obiteljska kuca u Orascu je stradala, nevjesta mi je u Iloku, kroz moju kucu prosli su brojni prognanici, Zoran je prosao sva ratista dajuci i svoje zdravlje i sto smo mi jos trebali uraditi u ovom ratu. Nadam se da ce se sve dobro zavrsti, ali ne bih htjela da mi iz zatvora isporuce les i kazu pogrijesili smo" - zavrsila je
Ana Erceg suznih ociju.

U nastavku konferencije za novinare, Marin Jurjevic (SDP) istakao je da se nalazimo u situaciji krajnje socijalne i pravne nesigurnosti. SDP je lani dva puta bio metom dinamitaskih napada, a da se nitko nije uzbudio zbog toga. Narasli terorizam i uvodjenje kaosa upozorava na red u tom kaosu kojeg se mi pribojavamo jer takav red moze znaciti pruzanje cvrste ruke i pocetak lova na vjestice. SDP ne ulazi u rezultate istrage u vezi s DA, zeli da se otkriju pravi pocinitelji, ali kad se radi o parlamentarnoj stranci mora se osigurati prisustvo javnosti kako bi se odagnale sve sumnje o nezakonitosti postupka nad pritvorenima, smatra Jurjevic. Rat nije opravdanje za odgadjanje demokracije i dosta je toga da se svaka kriticka rijec koja ne odgovara poje- dincima na vlasti proglasava antipatriotskom.

Podrzavajuci Jurjeviceve rijeci, Marko Stupalo je ispred splitskih so- cijalista rekao da je situacija sa Dalmatinskom akcijom ruzna za pritvorene ljude i njihove obitelji, a i za Hrvatsku postane li to praksa, Ne sumnjam u pravnu drzavu, rekao je, ali trazimo da nas se ne drzi u neizvjesnosti.

Liberal Ivica Skaric predlozio je da se uputi apel ili ultimatum da se zatvorenici oslobode i brane sa slobode jer je istraga u proteklih mjesec dana mogla doznati sto je htjela. Liberali nisu htjeli do sad izlaziti u javnost,
jer konferencije za novinare nemaju odjeka, nego su pokusali preko sredisnjice stranke pritiskom na vlast pomoci zatvorenicima i Dalmatisnkoj akciji.

Na kraju je Mira Ljubic-Lorger istakla da ima nagovjestaja da ce se uhapsenima produziti pritvor jer "da bi mogli pobjeci, da bi njihovo pustanje uznemirilo javnost a i zato da se ne bi mogli dogovarati oko svoje obrane". Svi su oni vec dali iskaz - rekla je predsjednica Da - a sad se saslusavaju nevazni svjedoci, primjerice stanari okolnih zgrada koji mogu svjedociti jedi- no o jacini eksplozije. Dodala je i da je u razgovoru s vojnim istraznim sucem stekla dojam da nema valjanog razloga za produzenje pritvora, ali "mi strahu- jemo da ce se iskoristiti mogucnost da ih se sest mjeseci drzi u pritvoru ko- liko je to moguce na osnovi raznih uredbi". Protiv njih nema nikakvih dokaza, a jedini koji ih je teretio vec je pet puta promijenio svoj iskaz i na kraju ga povukao - rekla je Mira ljubic-Lorger - dodajuci da se u DA plase da ovaj slucaj ne padne u zaborav kako bi se tko zna kada pojavila mala crtica u no- vinama da su oslobodjeni. Zakljucila je da Dalmatinska akcija ne nanosi stetu Hrvatskoj kada upozorava na krsenje ljudksih prava vec da to radi netko drugi. Dalmatinska akcija tek stiti svoje clanove, demokraciju i ljudska prava.

LJUBICA VUKO