PREGLED STAMPE

Beograd Nov 4, 1993

AIM,BEOGRAD,3.11. Bez obzira na ceste izjave o bojkotu izbora, opozicija se za jnih ubrzano priprema. Mjadji i ofanzivniji demokrata Zoran Djindjic preuzeo je izborno kormilo u Demokratskoj stranci od Dragoljuba Micunovica. Supruga Vuka Draskovic, Danica, osnovala je humanitarnu organizaciju "Spona" i deli hranu seromasnim stanovnicima Beograda, a odecu, obucu i igracke, deci bez roditelja. Milan Panic je voljan da se stavi na celo udruzene opozicije, a njegov izborni stab, na celu sa mladim lavovima iz proslogodisnjeg studentskog protesta, zasedace do izbora u hotelu HAJAT. Uz Panica je i Klun biznismena Srbije. Arkan se u zakupljenim terminima nezavisnih TV stanica pojavljuje kao veliki patriota, zagovornik mira a ne rata, i po americkom uzoru izigrava idealnog supruga, oca cetvoro dece, kojima iz TV studija sa sirokim osmehom salje pozdrav. Seselj se, odstranjen sa ekrana drzavne televizije, odrice javnih skupova i predizbornih mitinga, jer ce ih, kako kaze, vladajuca partija sa policijom iskoristiti za provokacije i incidente, koje ce potom cemu pripisati. Njegov predizborni rad odvijace se na terenu. Demokratska stranka Srbije na celu sa Kostunicom, vec nekoliko meseci se ukrcava na nacionalni talas, sto joj povecava sanse, mada primat na tom planu drze Milosevic, Seselj i Arkan.

Socijalisti su sigurni da ce pobediti, a opozicija vise nije sigurna da ce izgubiti. Medjutim, kako pise NIN, moguca je velika podvala, najveca do sada. Po Zakonu o izboru narodnih poslanika "u slucaju raspustanja Skupstine, u skladu sa Ustavom, predsednik Republike raspisace izbore, na dan njenog raspustanja".Medjutim, izbore nije raspisao Milosevic, vec bivsi predsednik bivseg parlamenta, Zoran Arandjelovic. Komentator NIN-a ne veruje da je rec o omasci ili neznanju, vec o smicalici i ovako razvija tezu:"Podjimo od pretpostavke da opozicija dobije izbore. U jeku slavlja javice se neka satelitska stranka dosadasnjeg rezima (komunisti ili slobodni strelci) i kazace kako je u spovodjenju izbora doslo do nepravilnosti, jer ih predsednik Republike, koji jedini moze to, nije ni raspisao." Tako bi izborna pobeda opozicije mogla da bude ponistena.

Istu temu varira i VREME. Govoreci o Zoranu Arandjelovicu kao eks predsedniku raspustene Skupstine, komentator ipak pronalazi da je po poslovniku Skupstine predsednik parlamenta taj koji raspisuje izbore. Pravnicima nije tesko da razluce koji je akt stariji, Ustav ili Poslovnik, ali kako Srbija nije pravna drzava, ovo pitanje ce za vladajucu partiju predstavljati sitnicu.

Ni krajinska predizborna kampanja nije nista manje uzbudljiva od srbijanske. Knin ima favorita Milana Babica, Kordun-Mileta Paspalja, a Istocna Slavonija- Gorana Hadzica, doduse poljuljanog optuzbama o prifiterstvu. Kao kandidati se jos pominju Zdravko Zecevic, Rade Leskovac i Borsilav Mikelic. Za ovog poslednjeg vazi misljenje da bi mogao da ujedini i stisa razbuktale krajiske strasti i konacno oblikuje drzavu RSK. Milan Martic je demantovao da ce se kandidovati za predsednika. Upuceni tvrde da se u Beogradu vec priprema tajna lista kandidata, a van svake sumnje je da ce pobedu odneti onaj ko dobije podrsku vrha Srbije.( BORBA).

Milosevicevi apetiti rastu, ako je suditi po nezvanicnim informacijama. A po njima, posle decembarskih izbora u Srbiji slede januarski za savezne poslanike. Njihov prvi zadatak bi bio da u novom sazivu izglasaju i novi ustav koji je pisao vrh Srbije. Po njemu bi Milosevic bio sef drzave, ali ne ove sastavljene od dve republike, vec sire, sa pripojenom Republikom Srpskom i Republikom Srspkom Krajinom.(BORBA)

Novi talas poskupljenja zapljusnuo je Srbiju. Za jednodnevnu ishranu cetvoroclanoj porodici je potrebno 17,5 maraka, a minimalac za ceo mesec iznosi 14 maraka. Vecina proizvoda dosigla je svtske cene. Vinjak kosta gotovo kao visku-16 maraka, kobasice 15, buter 14, kackavalj 8,5maraka. I seljaci sada za svoje proivode traze nemacku valutu. Dzak sa 30kg, krompira kosta 20 maraka.(BORBA)

Milica Lucic Cavic