VESTI

Beograd Nov 3, 1993

AIM,BEOGRAD, 2.11. Vest1. 2.10.11. Vlada Srbije izdala je naredbu svim toplanama u Republici da od 2. novembra pocmu grejanje u onim podrucjima gde je temperatura ispod 12 stepeni. Medjutim, kada su gradjani Beograda 2. novembra, kada je temperatura bila 10 stepeni, opipali radijatore i ustanovili da su hladni, videli su da je u pitanju jos jedno prazno predizborno obecanje vladajucih socijalista.

Vlada je dala jos dva obecanja: da ce penzije u novembru povecati 10 puta, a plate za 14 puta. Ta obecanja nece joj biti tesko da ispuni posto kontrolise stampariju novca, pa ga moze stampati po zelji.

Vest 2. Gotovo je sigurno da ce se srpska opozicija na izborima, zakazanim za 19. decembar, pojaviti podeljena u cetiri bloka. Demokrastka stranka Srbije, Demokratska stranka i Srpska radikalna stranka ce nastupiti samostalno, a, u okviru DEPOS-a ce se formirati koalicija sastavljena od Srspkog pokreta obnove, Nove demokratije, Gradjanskog saveza i Srpske liberalne stranke.

Neizvesno je jedino kako ce nastupiti bivsi jugoslovenski premije Mlan Panic koji je vec formirao svoj izborni stab. Panic ocekuje podrsku srskih biznismena i u tu svrhu njegov stab radi na formiranju biznis klubova sirom Srbije.

U medjuvremenu, socijalisti, podrzani od rezimske stampe, pokusavaju da diskredituju Panica preko jednog od direktora "Galenike", fabrike lekova u koju je Panic ulozio svoj kapital i zahvaljujuci kojoj je Srbija bar donekle snabdevena lekovima. Naime, ovaj direktor, blizak rezimu, optuzio je Panica da nije ispunio svoje finansijske obaveze prema "Galenici". Slicnu kampanju vlast i zvanicni mediji vodili su protiv Panica prosle godine kada je na predsednickim izborima bio protivkandidat Slobodanu Milosevicu.

VEST3. Sukob u Demokratskoj stranci izmedju predsednika Izvrsnog odbora Zorana Djindjica i predsednika stranke Dragoljuba Micunovica zavrsena je pobedom mladjeg lidera Djindjica. Njega je Glavni odbor stranke odredio za nosioca liste na narednim izborima.

Po Beogradu kruze glasine, koje je tesko proveriti, da je raskol u stzranci delo S. Milosevica, koji je Djindjicu navodno ponudio saradnju i podstakao ga da krene protiv Micunovica. Naime, nezvanicni izvori tvrde da bi Milosevicu, koji zeli da izgradi novi imidz, dobrodosao jedan umereni saveznik iz redova demokratske opozicije.

U ovaj scenario uklapa se i cinjenica da je Djindjic, takoreci sutradan, posto je Milosevic iznenada raspustio Skuopstinu i raspisao izbore. pre svih opozicionih stranaka izjavio da ce Demokarstka stranka izaci na izbore.

S druge strane, simptomaticno je da je porazni Micunovic u svom govoru na sednici Glavnog odbora od stranke izricito trazio da se ni u kom slucaju, pa ni iz taktickih razloga, ne priblizava socijalistima.

Ako se sve ovo ispostavi kao tacno jos jednom ce se potvrditi da Milosevic suvereno vlada politickom scenom Srbije.

VEST4. pOSTOJI MOGUCNOST DA SE IVAN Djuric, poznati vizantolog i zestoki protivnik Miloseviceve ratne opcije, koji je sada u egzilu u Francuskoj, vrati na politicku scenu Srbije.

Naime, jedan visoki funkcioner Demokratske zajednice vojvodjanskih Madjara, izjavio je da ova stranka razmislja o tome da Djurica, koji je bio kandidat za predsednika Srbije na izborima 1990. godine, stavi na svoju izbornu listu.

Ukoliko bi se to dogodilo, moze se sa sigrunoscu tvrditi da ce Ivan Djuric, koga su ne samo zvanicna vlast vec i dobar deo nacionalisticke opozicije zbog njegovih antiratnih stavova proglasili nacionalnim izdajnikom, postati poslanik novog srpskog parlamenta.

VEST5. Demokratski savez Kosova, vodeca stranka kosovskih Albanaca, koju predvodi Ibrahim Rugova, ostro je reagovala na izjave dvojice albanskih intelektualaca Skeljzena Malicija i Vetona Suroia koji su predlozili Albancima da razmisle o tome da li bi trebalo izaci na predstojece izbore u Srbiji. U saopstenju sranke, Malici i Suroi su nazvani srpskim marionetemama i optuzeni da cine usluge Beogradu i pomazu jacanje beogradske represivne masinerije.

Cak se i Socijaldemokratska partija, ciji je Malici potpredsednik, ogradila od njega, isticuci da je svaki razgovor o ucescu kosovskih Albanaca na izborima priznavanje suvereniteta Srbije nad Kosovom i rusenje svega onoga sto su Albanci do sada postigli.

VEST6. Prema proceni beogradskog Instituta za medjunarodnu politiku i privredu, od uvodjenja sankcija iz Srbije je u inostranstvo otislo vise od 10 hiljada mladih ljudi sa fakultetskom diplomom. Najveci broj su izuzetni strucnjaci koji su studije zavrsili sa najvisim ocenama.

Pomenuti Institut prognozira da ce samo zbog ovog odliva mozgova, ne racunajuci odlaske strucnjaka u ranijem periodu, bruto nacionalni dohodak Srbije u naredne dve decenije biti umanjen za 30 milijardi dolara.