Mali nocni razgovori

Skopje Sep 21, 2002

Koliko god se trudila, Makedoniji nije poslo za rukom parlamentarne izbore uciniti dosadnim

AIM Skoplje, 20.09.2002

Prosao jedan pa drugi pa treci dan od nedjeljnih parlamentarnih izbora. I nista! Nista strasno se nije dogodilo. Drzavna izborna komisija u skladu s ozbiljnoscu koju joj uzvisena drzavna sluzba nalaze, u miru i tisini je dovrsavala svoj posao. Odmicala je jedna monotona dokona srijeda. Bilo je predvidjeno da bude krunisana formalnim saopstavanjem zvanicnih, doduse ne i konacnih rezultata, izbora. Nista osobito. Jer, pobjednici su proslavili pobjedu, porazeni (vjerovalo se) odbolovali poraz. Bilo bi lijepo da je sve tako ispalo! Ipak, podjimo redom!

Prema zvanicnim rezultatima koje je u srijedu uvece brojnim stranim diplomatima i poslenicima "sedme sile" stao saopstavati portparol Drzavne izborne komisije Zoran Tanevski, na cetvrtim parlamentarnim izborima odrzanim u nedjelju koalicija "Za Makedoniju zajedno" osvojila je 60, dakle polovinu poslanickih mjesta u Sobranju, ipak dva manje nego sto je sama ocekivala. Vladajuci VMRO-DPMNE u koaliciji s liberalima imace 33 poslanika, Demokratska unija za integraciju bivseg celnika samoraspustene Oslobodilacke nacionalne vojske Ali Ahmetija 16, Demokratska partija Albanaca Arbena Xaferija 7, Partija za demokratski prosperitet Abdurahmana Alitija 2 te Nacionalna demokratska partija Kastriota Haxhirexhe i Socijalisticka partija Makedonije po jednog.

I, taman kad se cinilo da ce saopstavanje zvanicnih rezultata biti samo formalnost, stvari su se maksimalno zakomplikovale. Portparol Tanevski najprije je dao izjavu u kojoj je rekao da clanovi Komisije osjecaju pritisak od strane visokih policijskih funkcionera pa je u to ime zatrazio da budu ostavljeni na miru kako bi u roku zavrsili posao. I pored toga sto je Tanevski rekao da se nikakvi informativni razgovori s policijom ne vode, u kabinet predsjednice Drzavne izborne komisije Mirjane Lazarove-Trajkovske, nakon ustrajnog insistiranja, usli su ministar policije Ljube Boskovski, inace jak covjek porazenog VMRO-DPMNE u pratnji visokih policijskih funkcionera i shefa izbornog staba ove partije Marjana Djorceva. Javnost je nestrpljivo iscekivala

O ishodu nocnog razgovora publika je saznavala od samih ucesnika. Shef izbornog stava Djorcev je poslije rekao da je razgovarano o policijskoj akciji u prilepskoj stampariji u kojoj su stampani glasacki listici. Naime, partija-gubitnik posumnjala je da je odstampan veci broj listica nego sto ima biraca. Predstavnici VMRO-DPMNE su izrazili zabrinutost radom same Trajkovske koja je, kako je rekao Djorcev, pri glasanju uvijek drzala stranu pobjednickoj koaliciji. Kako rekose, gorko su zazalili sto su ikad pristali da predsjednik Republike Boris Trajkovski odredjuje predsjednika DIK i da to bude Trajkovska. Nezvani gosti nisu, pak, rekli, da li je nesto s Drzavnom izbornom komisijom dogovoreno. U prvi mah cinilo se da je temperaturu spustio ministar Boskovski. U svojoj izjavi je rekao da njegova partija priznaje poraz i prihvata izborne rezultate. Svima je laknulo. Ali ne za dugo.

Tokom citave veceri u Sobranju su se nalazili brojni zapadni diplomati na celu s evro-predstavnikom Alainom Le Royem, ambasadorom OEBS Craigom Jannesom i americkim ambasadorom Lawrenceom Butlerom. Svi oni su pohitali da daju punu podrsku Drzavnoj izbornoj komisiji. Ambasador SAD Lawrence Butler izrazio je cudjenje sto vladajuci VMRO-DPMNE sada otkriva da je bilo 400 hiljada spaljenih glasackih listica kad je slucaj prosle nedjelje rijesen. Ipak, pokazace se da nije sve bas tako.

U cetvrtak se pred novinarima pojavila i predsjednica Drzavne izborne komisije Mirjana Lazarova-Trajkovska. Objasnila je da njeni pozni posjetioci nisu uvazili zahtjev da razgovor bude odlozen dok Komisija zavrsi posao kako bi ispostovala zakonske rokove. Potvrdila je da su se Boskovski i ostali zanimali za izborni materijal unisten prosle nedjelje u prilepskoj stampariji koja je stampala kompletnu izbornu dokumentaciju. Drzavna izborna komisija je prethodno obavijestila javnost da su spaljeni glasacki listici kod kojih su uocene greske pri ispisivanju imena kandidata romskih partija. Na izrazeno nezadovoljstvo predstavnika VMRO-DPMNE da nisu uvazeni njihovi prigovori, predsjednica Trajkovska ih je poucila da protiv rjesenja DIK mogu podnijeti zalbu Vrhovnom sudu.

Ni jos uvijek vazeci ministar Boskovski nije sjedio skrstenih ruku. Na pres-konferenciji je protumacio da je razgovor s predsjednicom DIK bio u skladu sa zakonom a ne upad i vrsenje pritiska na DIK. "Ponavljamo svoje cestitke svjesni da se nista spektakularno nece promijeniti, no zelimo da makedonska javnost bude upoznata da je izvrsen falsifikat te da neko na falsifikovan nacin zeli da instalira vladu, da nas ponizi kao da smo neka Uganda ili neko Mau-Mau pleme" teatralno je izrekao Boskovski. Upoznao je novinare s detaljima onoga sto su mnogi od njih vec poceli nazivati "zanimljivim filmskim scenariom". Biva, DIK je unistila 480 hiljada glasackih listica a neki od tih listica su pronalazeni po raznim mjestima sirom zemlje. Na ovu tvrdnju, Drzavna izborna komisija dostavila je novinarima zapisnik iz kojeg se vidi da je 5. Septembra u prisustvu predstavnika DIK no i policije unisten dio pogresno odstampanog materijala. Uprkos ovome, Boskovski je insistirao da je upad policije u prilepsku stampariju 17, septembra bio legalan. Stavise dio scenarija obuhvata i pricu da je skopska stamparija "Kometal trade" koja stampa opozicioni "Utrinski vesnik" a pripada Trifunu Kostovskom, jednom od aduta pobjednicke koalicije, iz Svajcarske nabavila istu vrstu papira na kojoj je stampan izborni materijal.

Policajci Boskovskog su u cetvrtak zakucali na vrata pomenute stamparije ne bi li pronasli nesto. Direktor "Utrinskog" Erol Rizaov rekao je kasnije da nisu pronasli nista. Vlasnik Trifun Kostovski u petak je rezignirano, odbacujuci optuzbe, rekao da mu je ono sto mu pripisuje Boskovski "daleko i strano".

Neki epizodisti u scenariju filma koji se trenutno prikazuje na velikom politickom platnu dosjetili su se da bi mogli dopisati jos poneki detalj; naprimjer, da je na biralistima koristena nekakva tinta koja, poput kisele vode, izvjetri za nekoliko sati. S druge strane, nekoliko nevladinih organizacija koje Boskovski "iz miloste" naziva "petom kolonom" ukljucujuci i nezaobilaznog Sorosa, podnijele su krivicnu prijavu protiv ministra policije zbog "zastrasivanja".

Sve u svemu, prica s fantomskim glasackim listicima zasjenila je ono glavno: same izborne rezultate. Rijetki politicki analiticari osmjele se da izvuku zakljucak da su izbori pokazali da su sitne politicke partije bukvalno smrvljene na izborima. Paradoksalno, jer na raspolaganju su imale cak 250 hiljada glasova, kojih petnaestak procenata elektorata, sto su, zacijelo, procerdale. Da su nastupale koliko-toliko kompaktno - bilo bi drukcije sve. Ovako, narod je dobio jos jednu priliku da gleda otrcane filmove koje mu nudi domaci politicki Holiwood.

ZELJKO BAJIC