Pred teskim iskusenjima

Skopje Sep 21, 2002

Nova vlada Makedonije, koju ce sastaviti Socijaldemokratski Savez, nece imati uobicajenih sto dana za adpataciju, jer se stara na odlasku, pod vodstvom VMRO-DPMNE, svojski trudi da joj ostavi sto veci ekonomski haos.Turbo, postizborno, zaposljava svoje ljude, potpisuje tendere sa basnoslovnim ciframa, nebi li zaradila jos koji procenat provizije, kupuje firme...Reaguju radnici,Sindikat, strajkovi su vec poceli.

AIM Skopje, 20.09.2002

Makedonija nikako da se oslobodi proslosti i da hrabro krenu put prosperitetne buducnosti. Istorija joj se ponavlja i nakon upravo zavrsenih, cetvrtih parlamenatnih izbora. Rec je o masovnom zaposljavanju pripadnika vladajucih partija na odlasku VMRO- DPMNE Ljubca Georgeivskog i DPA Arbena Djaferija. Pojava, koja je, istini za volju se mora potsetiti, bila evidentirana i prilikom primopredaje vlasti pre cetiri godine. Samo sto, tvrde dobro upuceni, ona sada prevazilazi ikada, na tom polju, postignute rekorde!

Ako je verovati predsedniku Veca Saveza Sindikata Makedonije Vancu Muratovskom, ciju reakciju u korist prestanka evidentnog ludila u deljenju resenja o stalnom radnom odnosu partijskim aktivistima, podrzavaju zaposleni u mnogim organima drzavne uprave, javnim preduzecima, skolama i zdravstvenim ustanovama, u vreme smene na kormilu izvrsne vlasti 1998 godine, SDSM je zaposlio 1200 svojih ljudi. Sada, tacnije od juna do septembra 2002, VMRO je, u funkciji izbora, radno zbrinula cetiri do pet puta vise partijskih vojnika!

Samo u jednom, i to prvom danu nakon sto su izbore izgubili, vlastodrsci na odlasku su podelili 600 resenja o zasnivanju novog radnog odnosa na neopredeljeno vreme. Ljudi se rasporedjuju pretezno u raznim ministarstvima i javnim preduzecima, a nesto manje u skolama i medicinskim ustanovama. I sto je najtragicnije, uz partijsku knjizicu, uopste nije bitan stepen obrazovanja i kvalifikacija. Niti se raspisuju konkursi,niti se postuje sistematizacija. Pa tako, na primer, ekonomski, ili hemiski tehnicari postaju medicinske sestre, a diplomirani inzinjeri -kuriri. Zavisno od toga ko je imao gde koga- svoga. Primera je bezbroj.

Nezvanicno se saznaje da je najveci broj novozaposlenih u Ministarstvu unutrasnjih poslova. Za petanest dana septembra je primljeno hiljadu ljudi. Uz to je u svim novinama raspisan i oglas za 600 pripravnika, navodno, da bi se "udomili" i "trajnije" obezbedili zasluzni policijski specijalci, popularni "lavovi". Dobri poznavaoci najnovijih zbivanja iza kulisa, tvrde da im je ministar policije Ljube Boskovski, navodno, obecao da ce postati granicna policija i biti rasporedjeni duz drzavne linije razgranicenja sa Albanijom Kosovom ?!

Zatim sledi skopski Klinicki Centar sa 500 novozaposlenih, Elektroprivreda sa 200, Debarska banja 150. U podrucnoj jedinici javnog preduzeca "Makedonija put" u Stipu, ciji su radnici iritirani nevidjenim pritiskom, obustavili rad i stupili u strajk, zaposleno je 88 novih ljudi. U JP "Makedonske sume" 30, u REK "Bitola" 100, u tetovskoj bolnici 33, Vodoprivredi 50, itd. I to samo poslednje dve sedmice. A, kako cesto u ogorcenju kazu stari radnici koji su, s pravom, zabrinuti da ce ostati bez plata, " turbo najezda" partijskih zaposljavanja traje od pocetka jula. Njihov revolt je ogroman!

Izricuci javnu opomenu vladi na odlasku, rukovodstvo Veca Saveza Sindikata kaze da u principu nema nista protiv novog zaposljavanja, ali da se ono vrsi zakonski, regularno, osmisljeno, planski i na produktivnim mestima, u sektoru male privrede, na primer, a ne u i onako prebukiranoj administraciji koja bi zbog zapocetih reformi trebala da se prepolovi. Upozoravaju na opasnost od masovnog otpustanja kada dodje novoizabrana vlada, sto se moze tumaciti kao revansizam i izazvati nezeljene, po mir i stabilnost zemlje, opasne socijlno- ekonomske turbulencije!

Administracija u Makedoniji je do pre cetiri godine imala 86 hiljada zaposlenih. Do kraja 2001 je dostigla 116 hiljada, a trenutno taj broj iznosi vise od 200 hiljada. Zvanicno je samo u prvih pet meseci ove godine zaposleno 8821 osoba. Inace, nezaposlenost je vec dugo najveca bolest ekonomije ove zemlje i bice, ocenjuju analiticari, "najvreliji kesten" u rukama nove vlade.

U Makedoniji, prema najnovijim zvanicno objavljenim padacima, ima 373.205 nezaposlenih od kojih je 40% uzrasta do trideset godina. Nezaposlenost, prema anketi radne snage drzavnog Zavoda za statistiku s kraja prosle godine, iznosi rekordnih 34,5 %, na neslavnom je prvom mestu u Evropi i, nazalost, i dalje raste! Polovina stanovnistva, preciznije 56,68% prema istrazivanju skopskog Ekonomskog Instituta iz februara ove godine, zivi u bedi i siromastvu, trosi dnevno jedva 1,5 dolara. Od onih koji rade, dve trecine primaju plate manje od 5000 denara, odnosno oko 80 eura!

Celnici pobednicke koalicije "Za Makedoniju zajedno" smatraju da je postizborno zaposljavanje i praznjenje drzavne kase putem sklapanja astronomskih biznis ugovora:"cisti kriminal". Pravi se tendenciozno, da bi se izazvao sto veci ekonomski haos. Sumnjaju da se potezi vuku smisljeno, da bi se izazvalo masovno nezadovoljstvo radnika i penzionera kada zbog praznog budzeta pocne da se otezano odvija isplata njihovih primanja. Uz sve to jos i namerno, kako bi se narusila pocetna pozicija nove vlade u teskim pregovorima sa svetskim finansijskim institucijama koji su neminovni!

Lideri makedonske opozicije, koji ce, ako sve bude teklo kako je izbornim zakonom predvidjeno, tokom oktobra zauzeti kormilo vlasti, su za vreme jednomesecne predizborne kamanje, nezaposlenost svrstali u goruce prioritete i ocenili da ce za njeno vidljivo ublazavanje, koje svi prizeljkuju, biti potrebno obezbediti ekonomski rast od najmanje 6%. Obecali su uvesti maksimalnu makroekonomsku stabilnost, fiskalno -finansijsku disciplinu, da ce srediti duznicko poverilacke odnose i "probuditi" sudski sistem, ubrizgavati godisnje oko 100 miliona dolara inostranih kredita u malu privredu koja moze obezbediti od 15.000 do 17.000 radnih mesta. Recju, da ce voditi zdravu ekonomsku politiku i za to zatrazili strpljenje, razumevanje i podrsku.

Ekonomski analiticari prognoziraju da ce nova vlada koju ce sastaviti SDSM, najverovatnije, vratiti takozvani "Brankov zakon" za potsticaj zaposljavanja koji su primenjivali u svom prethodnom mandatu, a kojim su predvidjene odredjene poreske benificije, naravno, vremenski ogranicene, za poslodavce i placanje doprinosa za socijalno, zdravstveno i penzijsko osiguranje za novozaposlene iz drzavne kase, za koje ce biti izuzetno tesko ubediti svetske monetarce.

Nezavisni ekonomski eksperi su jedinstveni u oceni da su Makedoniji, da bi uspostavila i ocuvala makroekonomsku i finansijsku stabilnost na duzi rok, aranzmani sa MMF i Svetskom Bankom, jednostavno, neophodni! Potsecaju i na Zakon o prevremenom penzioniranju radnika sa najmanje 25 godina staza koji Sindikat trazi da bude donet po hitnom postupku, na 40 kolektiva gubitasa sa 35 hiljada zaposlenih od kojih je ostalo ne reseno 28, na konstatovane nepravilnosti u 360 privatizovanih preduzeca koje ce trebati preispitati, na svetske finansijske zandare, osobito na MMF, koji ce nema sumnje, nakon svega sto se u zemlji dogadjalo, a narocito nakon nekontroliranog trosenja drzavnog novca za partijske izborne potrebe, i te kako trenirati strogocu. Pojedinci, poput profesorice Natalije Nikolovske, na primer, strahuju od uvodjenja neke vrste valutnog borda kojim ce, delimicno, biti ogranicena monetarna nezavisnost!

Nova vlada ce naslediti i zapocete reforme u platnom prometu, u fiskalnom sektoru, denacionalizaciji, koje joj valja dovrsiti, te brojne obaveze propalih piramidalnih stedionica, odnosno benificija datih inostranim investitorima na osnovu krajnje sumljivih kupoprodaznih, ili koncesionerskih ugovora. Doda li se ovom spisku jos i nuzna borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, koji, po oceni nadleznih svetskih i evropskih institucija, opasno ugrozavaju opstanak drzave, onda postaje jasnije pred kakvim se teskim iskusenjima nalazi!

Izlaz se vidi jedino u hrabrom, energicnom i odlucnom reformskom koraku i distanciranju vlasti od privrede, osobito od prvatnog sektora.

Imajuci u obzir dosadanje iskustvo i mentalitet gradjana Makedonije, sasvim je sigurno da ce oni biti spremni da plate socijalnu cenu u razumnom roku, ali ne i da ce vise tolerisati netransparentnost, licne ambicije politicara za bogacenje i lazne reforme!Na poslednjim izborima su to i te kako dokazali!

BRANKA NANEVSKA