Brankovo kolo
Mada se ocekivalo da bi moglo biti guzve, na sam dan izbora strani novinari koji su bas zbog toga i potegli u zemlju na Vardaru, nisu bili nacisto, jesu li dosli na izbore u Svedskoj ili u Makedoniji
AIM Skoplje, 17.09.2002.
Drzavna izborna komisija, mimo vladajucih obicaja, u zakonom predvidjenom roku saopstila je samo 24 sata po zatvaranju biralista, preliminarne rezultate cetvrtih visepartijskih parlamentarnih izbora u Makedoniji odrzanih 15. septembra. Od ukupno upisanih 1,664.296 biraca pravo glasa je iskoristilo 1,222.711 gradjana odnosno 73,4%. Koalicija "Za Makedoniju zajedno" je u svih sest izbornih jedinica osvojila 40,4%, vladajuci VMRO-DPMNE u koaliciji s liberalima 24,3, Demokratska unija za integraciju 11,8, Demokratska partija Albanaca 5,2, Partija za demokratski prosperitet 2,3 te Nacionalna demokratska partija 2,1% glasova. Prema rijecima portparola Komisije Zorana Tanevskog,nije stigao ni jedan prigovor niti zalba politickih partija. Drzavna izborna komisija konacne rezultate najavljuje za srijedu.
Na skopskom trgu odrzan je u ponedjeljak uvece miting na kome je koalicija "Za Makedoniju zajedno" predvodjena Socijaldemokratskim savezom slavila svoju pobjedu sto je, zapravo, bio samo nastavak senlucenja zapocetog prethodne noci kada je postalo izvjesno da je vladajuca koalicija potucena do nogu. Na pres-konferenciji koja nije bila lisena patosa, predstavnici pobjednicke koalicije su objavili da ce osnovni cilj vlade koju ce formirati biti izlaz iz teske ekonomske situacije kao i mir i bezbjednost u zemlji. Po vlastitim kalkulacijama, koalicija ocekuje da ce imati 61 poslanika u Sobranju od ukupno 120 mjesta.
Favorit u albanskom politickom bloku je Demokratska unija za integraciju
Ali Ahmetija, bivseg lidera samoraspustene Oslobodilacke nacionalne
vojske.
Na partijskoj pres-konferenciji u ponedjeljak u Tetovu iznesen je
podatak
da je DUI osvojila 17 poslanickih mandata zavivsi tako u crno najzesceg
protivnika, Demokratsku partiju Albanaca Arbena Xaferija.
Potpredsjednica partije Teuta Arifi je povodom nagadjanja, da li ce
Unija uci u koalicionu vladu, rekla da je jos uvijek prerano da se radi
na koaliciranju. Ipak, ocekuje da ce biti postovana volja glasaca u
albanskom elektoratu koji je u apsolutnom broju glasao za DUI.
"Demokratski princip za formiranje stabilne izvrsne vlasti podrazumijeva
da bude ukljucen subjekt koji je dobio vecinu albanskih glasova.
Svaka tendencija da se to ignorise nece doprinijeti formiranju jedne
stabilne izvrsne vlasti" napomenula je Teuta Arifi.
Ovu opasku, uostalom kao i brojne slicne koje je u svojim brojnim intervjuima izrekao bivsi ustanik Ali Ahmeti, zacijelo je najbolje cuo lider pobjednicke koalicije Branko Crvenkovski. Ono jeste, teoretski, u Sobranju ima nadpolovicnu vecinu sjedista te mu se, dakle, pruza mogucnost da sam formira vladu. Utoliko vise sto se u svojim govorima napadno hvalisao da su se u njegovo kolo uhvatili zbratimljeni narodi i narodnosti - Makedonci, Srbi, Turci, Romi, Vlasi, Bosnjaci
No, teorija je teorija, politicka praksa je, ocito, nesto sasvim drugo. Za svih 11 godina nezavisnosti i funkcionisanja pluralizma uvrijezila se navika da u vladi svoje mjesto nadje partija koja uziva najvecu popularnost medju albanskim biracima koji cine jednu cetvrtinu elektorata. U prvoj vladi istog ovog Branka Crvenkovskog s pocetka prosle decenije, sto kao dekor sto stvarno, svoje mjesto je nasla tada najjaca Partija za demokratski prosperitet. Lider VMRO-DPMNE Ljubco Georgievski je pregrizao jezik sto se kleo da u njegovom timu nikad nece zaigrati Albanci jer je odmah poslije izborne pobjede 1998. Godine ponudio koalicioni dogovor najjacem u albanskom bloku - demokratskoj partiji Albanaca Arbena Xaferija. Ali, sada je najjaci bivsi "pobunjenik", "ustanik", "terorist", "bandit" (kako ga sve nisu zvali!?) Ali Ahmeti!
U predizbornoj kampanji najgrlatiji u koaliciji "Za Makedoniju zajedno" Branko Crvenkovski nedvosmisleno se izjasnjavao da nikada ne bi prihvatio savez s onima koji su digli ruku na makedonski narod. A Ahmeti je, u ocima makedonskog naroda, ne samo takav nego i glavni "kolovodja" kriv za izbijanje krize u proljece prosle godine. Uostalom, jos uvijek nije, uprkos proglasenoj amnestiji za bivse pripadnike Oslobodilacke nacionalne vojske, ukinuta potjernica koju je VMRO-ovska vlast raspisala za Ahmetijem i njegovim najblizim saradnicima. Uz to, mnogi jos vjeruju da bi za djelovanje duhovnog oca Demokratske unije i njegovih saboraca mogao biti zainteresovan Haski sud.
Pogledi ce, kao i obicno, biti upereni u Bruxelles. Medjunarodna diplomatija ce vec smisliti neko rjesenje. Recimo, da u vlast udje Ahmetijeva partija bez samog Ahmetija, da se on drzi svjezeg sarplaninskog vazduha; bice zdravije i za njega i za Makedonce.
Ali, ima pobjednik vremena za razmisljanje. Ima fore da se u "Brankovo kolo" uhvati i Ali Ahmeti ili neko od njegovih. Novi saziv Sobranja treba biti konstituisan do 5. Oktobra. Vlada bi trebala biti formirana do 15-og. Sada je najvaznije da je sve proslo mirno. Zacudjujuce mirno. A medjunarodni vanicnici, opozicioni partijski lideri, mnogi novinari - svi su strijepili od incidenata, krvi "do koljena"! Na kraju, nista se nije desilo. Da l' zbog prisustva vise od hiljadu stranih posmatraca, da l' zbog diskretnog prisustva NATO,a, da l' zbog nevidljivog cepljenja ispod stola - vrag ce ga znati! Uglavnom, svi su bili sretni i zadovoljni. Reklo bi se, medjunarodna zajednica ponajvise. Njeni izaslanici, uz uzdah olaksanja, vec u ponedjeljak ujutro ocjenili su da je sve bilo u skladu s medjunarodnim izbornim standardima. Mnogi strani novinari su se zapitali: nisu li pogrijesili adresu? Nisu li pratili izbore u Svedskoj (koji su se odrzavali u isto vrijeme) a ne u Makedoniji?
Lokalni mediji dali su velik publicitet cestitkama koje su stigle s raznih strana svijeta za odrzavanje mirnih i fer izbora. Ocjenu njima samima, domacim sredstvima informisanja izrekao je Evropski institut za medije: izvjestavanje je bilo uglavnom uravnotezeno uz primjedbu da su neka drzavna glasila nekriticki podrzavala vladajucu partiju. Nista cudno, misle mnogi, drzavni mediji bar na Balkanu za to i sluze.
U noci izbornog pijanstva Crvenkovski je objavio da ce se u ponedjeljak slaviti pobjeda a od utorka valja prionuti na posao.To valjda znaci, sve ce biti bolje. I, stvarno, u utorak je u Skoplju zasjalo sunce. Nije samo jasno, da li sa zaslugom pobjednicke koalicije.
ZELJKO BAJIC