Borba na zivot i smrt
Dvije vodece politicke partije u Makedoniji kampanju uoci parlamentarnih izbora 15. Septembra vodile su kao da im je zadnja - na sve ili nista
AIM Skoplje, 14.09.2002.
U petak u ponoc zavrsena je predizborna kampanja uoci cetvrtih parlamentarnih izbora u Makedoniji. Drzavna izborna komisija saopstila je da je odstampano 1,664.296 glasackih listica. Bice otvoreno 2.973 biracka mjesta u sest izbornij jedinica. Primjenice se proporcionalni izborni model. Regularnost izbora kontrolisace 3.799 domacih i 1.015 stranih posmatraca. Izbori privlace i veliku medijsku paznju domace javnosti i osrednju medjunarodnih medija tako da je akreditovano 847 poslenika "sedme sile". Ono sto najvise zanima strane medije odnosi se na pitanje uticaja izbora na mir i stabilnost zemlje u blizoj i daljoj buducnosti.
U obracanju gradjanima u zavrsnici kampanje predsjednik Republike Boris Trajkovski rekao je i sljedece: "Svi trebamo biti opredijeljeni da izbori budu realizovani na nacin koji ce doprinijeti brzoj integraciji u Evropsku uniju i NATO". A oni kojima Makedonija strijemi, Evropska unija i Sjeveroatlantski savez, ustima svojih vodecih ljudi izrekli su svoja ocekivanja. "Odrzavanje fer slobodnih izbora bez zastrasivanja i nasilja potvrdice orijentaciju zemlje ka miroljubivom razvoju i tjesnjim vezama s Evropskom unijom" izjavio je evro-komesar za zajednicku bezbjednosnu i spoljnu politiku EU Javier Solana. Poziv za fer i demokratske izbore sa stranica najtiraznijeg lista u zemlji "Dnevnika" uputio je i generalni sekretar NATO-a George Robertson. Svoj nesumnjiv interes da izbori uspiju medjunarodna zajednica je ocitovala i brojem posmatraca no i najavom da ce u nedjelju u pripravnosti biti pet helikoptera NATO-misije i jedna pjesadijska brigada iz sastava KFOR-a iz baze Bondsteel kraj Urosevca na Kosovu.
Mada se za trku za jedno od 120 poslanickih mjesta u parlamentu (Sobranju) prijavilo tridesetak politickih partija i koalicija, mnogi su sa zaloscu konstatovali da se u medijskom predstavljanju sve manje-vise svelo na ogorcen sukob dvije najjace politicke grupacije - koaliciju vladajuceg VMRO-DPMNEa i Liberalne partije Stojana Andova te koaliciju "Za Makedoniju zajedno" predvodjenu opozicionim Socijaldemokratskim savezom. Nije stoga nikakvo iznenadjenje sto su manje partije u makedonskom politickom bloku koje su okusale srecu same kraj predizborne kampanje docekale vrlo rezignirane i razocarane. Sto je jos gore, kad se suoce s izbornim rezultatom najvjerovatnije im valja mjesto pod suncem traziti kroz paktiranje s jednom od suprotstavljenih strana. Opet se na djelu potvrdila cuvena africka poslovica sa slonovima i travom.
Partijski lideri su za mjesec dana predizborne kampanje jezdili u karavanima uzduz i poprijeko Makedonijom i govorili, govorili, govorili Kao da im je zadnje - sto bi rekao narod. Nisu se ustezali pljuvati jedni po drugima takoreci doslovno. Dvojica starih rivala, Ljubco Georgievski i Branko Crvenkovski, izbjegli su direktno televizijsko suocavanje. Ipak, sve ono sto im je lezalo na dusi kao da su najefektnije zeljeli iskazati na mitinzima na trgu u prijestonici. Tako, lider VMRO-DPMNE Ljubco Georgievski ce u cetvrtak uvece poruciti svojim biracima: "Treba nam sezdeset i jedan poslanik da bismo dobili sansu da Socijaldemokratskom savezu, porazenom do nogu, ponudimo da prvi udje u koaliciju i da stanemo pred realne opasnosti po Makedoniju. Ne zato sto zalimo sto ce biti u opoziciji vec stoga sto ne zelimo da nam ponovo salju (!?) specijalne izaslanike koji ce nam sastavljati vladu, zato jer ne zelimo gledati novu tragediju kako se svadjamo dok Kosovo postaje nezavisno, zato sto ne zelimo gledati ovakve i onakve misije koje od makedonskog naroda zele napraviti maloumnike". Ne treba se mnogo dovijati da bi se shvatilo da je ovim poruka upucena i medjunarodnoj zajednici. Partijski lider i ujedno predsjednik vlade Georgievski nije stedio truda da se pohvali onim sto je za cetiri godine u vlasti ucinio. Po brojkama koje je iznio, zaposleno je 100 hiljada ljudi, 400 miliona dolara uvecane devizne rezerve, ulozenih 700 miliona dolara u infrastrukturu, reforme u finansijskom sektoru, denacionalizacija, 580 miliona na stednim knjizicama gradjana. Jedan zapadni izvjestac po hvalisanju govornika i po duzini govora nije se mogao oteti utisku da ga lider VMRO-DPMNE neodoljivo podsjeca na Fidela Castra (valjda se nekog podobnijeg nije mogao sjetiti).
Omiljeni neprijatelj Georgievskog, shef opozicije Branko Crvenkovski naredne veceri nije ostao duzan: "Da bi Makedonija postala normalna i demokratska drzava, prvo moramo pobijediti ovo zlo a za to su potrebne sve snage, da se ujedinimo u jedan front, u jednu pesnicu. A onda cemo povuci crvenu liniju, trazicemo istinu, makedonsku Makedoniju. Da bismo bili narod s obrazom, moramo poraziti one koji obraza nemaju".
Ne smije se zaboraviti, albanski politicki blok je u predizbornoj kampanji imao svoje teme i dileme, no zahvaljujuci govorancijama lidera u vlastitom politickom dvoristu, prosjecno obavjesten gradjanin koji informacije prima iskljucivo na makedonskom o tom aspektu predizborja saznavao je samo sporadicno. Medijima na makedonskom pretezno su bile dovoljne neke, iz ugla urednika, "problematicnije" izjave pojedinih lidera Albanaca. U taj kos spadaju izjave o nezavisnosti Kosova, federalizaciji Makedonije, zustro izreceni zahtjevi za striktnu primjenu Ohridskog sporazuma kojim se jamce veca prava nacionalnim zajednicama.
Optimisti bi rekli da je incidenata u kampanji bilo manje nego sto su ocekivali. .Pesimisti bi ustvrdili suprotno: da ih je bilo cak i previse. Zvanicnici medjunarodne zajednice, profesionalno uzdrzani, samo sto ne kazu da su u zivotu vidjeli i mnogo gore stvari
Drzavna izborna komisija uvjerava da se prvi rezultati mogu ocekivati u ponedjeljak ujutro. Na ranijim izborima na pobjednike se cekalo danima pa i nedjeljama. Za sada svi za sebe tvrde da ce biti pobjednici. Dezurna gundjala, s obzirom na jad i cemer u kome se zemlja nalazi, vele: "tesko pobjednicima!"
ZELJKO BAJIC