"Psi laju-karavan prolazi"

Skopje Jul 20, 2002

Premijer Makedonije priznaje da u zemlji korupcija postoji i tvdri da je to veliko zlo uvezeno od medjunarodne zajednice. Izjava data na jednoj javnoj tribini izazavala zestoke demante prozvanih. Gotovo istovremeno, na samo dva meseca pre isteka mandata, po nalogu vlade u Sobranju usvojeno nekoliko zakona i drugih dokumenata koji ce, ubedjeni su ekonomski analiticari i parlamentarna opozicija, izazvati nove korupcijske skandale. Radi se o zaduzivanju kod EBRD za pocetak privatizacije makedonske Elektroprivrde i ustupanju javnog preduzeca PTT strateskom investitoru iz Kanade.

AIM Skopje, 19.07.2002

Da korupcija u Makedoniji postoji i da je pod patronatom partija na vlasti nije neka novost. Primera je bezbroj i starih i novih. I vrapci na granama u horu o njima cvrkucu ! Od kada je, pre cetiri godine, ustolicena koalicija za promene sa liderima VMRO-DPMNE Ljubcom Georgievskim i DPA Arbenom Dzhaferijem na celu, ona je postala deo sistema i prepoznatljiv stil zivota i delovanja vladajuce oligarhije na svim nivoima. Novo je to sto je korupcija, po oceni premijera, u Makedoniji uvezena! I to, verovali, ili ne, od medjunarodne zajednice!

To "genijalno" otkrice je objavljeno nedavno, na javnoj tribini "Makedonija i korupcija - stanje i izazovi" koju je u Skoplju organizovao Soros Institut otvoreno drustvo. Na skupu je, kao retko kada do sada, u prisustvu premijera Georgievskog i nekoliko njegovih ministara, progovoreno o tom drustvenom zlu bez "pardona", rukavica i "dlaka na jeziku". U radu su ucestvovali brojni domaci i medjunarodni ekonomski analitacari koji su navodeci razne primere, ostro napali makedonski drzavni vrh za, kako su navodili, zloupotrebu sluzbenog polozaja, za otsustvo ravnoteze izmedju izvrsne, zakonodavne i sudske vlasti, za potsticanje sverca i kriminala svih vrsta, za saradnju sa albanskim ekstremistima, za nemoral i nekulturu... Vrhunac "balade" je bila promocija knjige "Zatisje pred buru" amerikanca Roberta Hislopa, docenta politickih nauka njujorskog Union Koledja. U njoj je autor otvoreno ustvrdio da: "svaka drzava na svetu ima svoju mafiju, ali da u Makedoniji mafija ima svoju drzavu"!

Pritisnut uza zid, ocigledno iznenadjen i ogorcen sto je izlozen takvoj kanonadi koja mu, u predizbornoj kampanji u toku, moze poremetiti krajnje ozbiljne planove za osvajanje jos jednog mandata, makedonski premijer je u odbrani upotrebio oprobanu taktiku napada. Ostrim recima je oputizio predstavnike medjunarodne zajednice za zagovor protiv Makedonije i za namerno potsicanje korupcije koja je u zemlji uvezena sa zapada. Priznao je da u Makedoniji korupcija postoji, ali, kako je naglasio: " ona nije domaci, vec inostrani ekskluzivitet!"

Medjunarodna zajednica, po oceni Georgievskog, zbog politickih ciljeva, potstice korupciju u zemlji sa nemerom da obori aktuelnu vladajucu garnituru. U tome koristi usluge diplomatskog kora, za sta, kako je naveo, nadlezne drzavne institucije imaju i te kako validne dokaze. Optuzbe je i konkretizovao:

Predstavnici KFOR-a i NATO su glavni sverceri cigareta i alkohola, gradjanske nevladine organizacije "praonice novca", a humanitarne organizacije i razne Agencije za obnovu i rekonstrukciju - "lopovi". Svi oni od svojih centrala dobijaju pozamasne svote, dele ih skromno stanovnistvu na kriznim podrucjima, ali zato pisu fakture koje su cesto visestruko vece od stvarno ulozenog tamo gde je najpotrebnije. premijer makedonije je to ilustrovao primerima navodno "naduvanih" faktura za lekove, vrede jedan, a prikazane kao deset miliona dolara, zatim prijavljenih gradjevinskih poduhvata na manje ostecenim kucama civila od 2,5 miliona dolara, od kojih je na terenu, po proceni domacih gradjevinara, potroseno svega oko petsto hiljada. Potsetio je, najzad, na rekonstrukciju ratom najteze ostecenih objekata koja je u toku, a koja se, prigovara makedonski premijer medjunarodnoj zajednici: "odvija bez ikakve vladine kontrole, pa se stoga i ne zna tacno gde ce otici planiranih 300-400 miliona dolara!

Nema ambasadora, ili drugog diplomatskog predstavnika koji u Makedoniji ne lobira kako bi neka "njegova firma", ucesnica na tenderu za kupovinu nekada rentabilnih privrednih kapaciteta, sada gubitasa, kakvih je zadnjih godina u zemlji bilo na desetine, dobila biznis sto privilegovanije. Ili, bolje receno, nelegalno, a to se ne radi samo "za lepe oci", ubedjen je gospodin Georgievski! Javno je prozvao kompaniju "Stoun bridzh" koja je prosle godine kupila 51% akcija makedonskog Telekoma, jer su njeni sefovi u Skoplju, prilikom izbora drugog mobilnog operatora, navodno, dugo pritiskali njega licno i trazili da dobiju monopol na bazne stanice koji ce im doneti ekstra profit od najmanje tridesetak miliona dolara!

Svi prozvani su iznenadjeni odmah reagovali energicnim demantima i od premijera trazili objasnjena. Javnosti nije poznato dali su ih naknadno dobili i koliko su njima zadovoljni. Na samoj tribini im to zadovoljstvo nije bilo priusteno. Bez odgovora su ostala i sva pitanja sefa Medunarodne krizne grupe za Makedoniju Edvarda Dzhozefa koji je zeleo da sazna iz prve ruke dali je i koliko Grcka platila proviziju prilikom kupovine akcija rafinerije nafte Okta, o cemu carsija uveliko spekulira!

Inace, Georgievski nije propustio priliku da potseti sta je sve do sada u zemlji postignuto u borbi protiv korupcije. Potsetio je da je izvrsena liberalizacija cena vecine akciznih roba, donesen Zakon protiv korupcije, te da se radi Nacionalna antikorupcijska strategija. Namerno, ili ne- tek nije prezicirao da je sve to uradjeno unazad nekoliko meseci, prakticno na kraju mandata; da ce usvojena pravna regulativa na snagu stupiti tek nakon jesenjih izbora i da nece moci da se primenjuje retroaktivno, sto ce reci, nece vaziti za aktuelne vlastodrsce!

Ovo je za analiticare krunski dokaz korumpiranosti i zastite vlastitih interesa, ali samo pod uslovom da im se ispune zelje i dobiju jos jedan mandat. U suprotnom, isticu predstavnici opozicije, mogu 100 posto racunati na preispitivanje svega sto su tokom protekle cetiri godine radili i na utvrdjivanje pojedinacne odgovornosti svih, do konacnog isterivanja pravde!

Analize napravljene na pomenutoj tribini potvrduju da su generatori korupcije u Makedoniji nekontrolirana moc i prosirene ingerencije izvrsne vlasti, koja, kroz razna diskreciona prava, izdejstvovana uz pomoc "poslune" parlamentarne vecine, funkcionira na pincipu "kadija te tuzi -kadija te sudi"! Za brzo i uspesno lecenje obolelog drustvenog organizma, zakljuceno je, nije dovoljno samo postavljanje dijagnoze, vec i hitna primena adekvatne terapije. A to je nazalost, zbog endemsko-sistemskog karaktera makedonske korupcije, jednostavno, nemoguce!

Koliko teska kvalifikacija odgovara realnosti, mozda najbolje potvrdjuje to sto je protekle sedmice, na samo dva meseca pre isteka mandata i u jeku nezvanicne predizborne kapmanje, u Sobranju, po nalogu vlade, usvojeno nekoliko zakona i drugih dokumenata, potpisan je Sporazum o koncesiji i dugorocnom partnerskom biznisu, izmedju makedonske i kanadske poste, koji ce, ubedjeni su ekonomski analiticari i parlamentarna opozicija, izazvati nove korupcijske skandale.

Kanadjani ce dobiti profit, a drzava mrvice, glase prvi komentari dobro upucenih eksperata. Biznis ce se realizovati u nekoliko faza, preko zajednicke kompanije koja treba da profunkcionira tokom iduce 2003 godine. Priliv sredstava u budzetu koji treba da iznosi 16, 1 milion eura je podeljen na tri perioda. Najpre ce tokom prve tri godine Kanadjani dobijati 95% zarade, a Makedonci 5%. Zatim ce cetiri godine vlada dobijati 10%, a do kraja predvidjenog roka procenat ce stici do 32 posto ostvarenog profita. Model upravljana buducim PTT operatorom u zemlji nije definiran,pa se ne zna dali ce u to biti ukljucen domaci partner. Kanadska posta u Makedoniji treba da investira 40 miliona eura. Sporazum je pripreman dve godine, a do finala je doveden ekspresno, krajnje netransparentno i u predizborno vreme, sto samo po sebi izaziva podozrenje. Opozicija upozorava sve inostrane partnere da ce, ukoliko dodje na vlast jesenas, preispitati i, ukoliko utvrdi nepravilnosti, sve sporazume prethodnika, stetne drzavnim interesima, ponistiti.

Na sumljivost zaduzivanja kod Evropske banke za obnovu i razvoj -EBRD, od 45 miliona eura, namenjenih pocetku privatizacije makedonske Elektroprivrde je javno ukazala skopska ekspozitura "Transparensi Internesenel" i istovremeno upozorila na netransparentnost cele operacije, sto odudara od zakonski utvrdjenih principa i dogovora sa predstavnicima medjunarodne zajednice. Kompanija ESM vredi najmanje milijardu eura pa se, ni u kom slucaju ne sme dozvoliti da bude prodata sporazumom u cetiri oka, bez prethodno utvrdjenih kriterija i Strategije razvoja elektroprivrede i vodnih resursa, naglasava ova ugledna antikorupcijska nevladina organizacija svetskog renomea, u Makedoniji prisutna od pocetka tekuce godine. Na osnovu iskustva stecenih u drugim zemljama u tranziciji preporucuje temeljite reforme politickog sistema u Makedoniji, ali aktuelna makedonska vlada za to trenutno nema ni sluha ni vremena. Obsednuta predizbornim pripremama, ponasa se u stilu one narodne:" Psi laju, karavan prolazi"!

BRANKA NANEVSKA