Zatisje ili zimski san
Na albanskom delu makedonske politicke scene vlada neuobicajeno zatisje: Ali Ahmeti i njegovi konspirativno cekaju sudsku registraciju i pisu programe za jesenje izbore, PDP i NDP kao da su presli u ilegalu, o njima se gtovo nista ne cuje. I DPA koja je vec zapocela realizirati svoju predizbornu strategiju u javanosti je ipak vise prisutna skandalima, kakav je najnovijia pucnjava izpred "alternativnog sedista" partije, restorana "Dora" u Tetovu
AIM SKOPJE, 24.6.2002
Prvi utisak o prisutnosti albanskih partija na makedonskoj politickoj sceni koji se moze steci jeste da su u momentu one prisutne uglavnom na dva posredna nacina. Najprije o njima se govori i spekulira u kontekstu mogucih koalicija, pred i postibrornih, i to se uglavnom svodi na izjasnjavanje makedonskih politickih partija s kojom od njih bi eventualno usle u neku vrst saradnje. Pri cemu makedonske partije su jednoglasne: one nikako ne bi htele Ali Ahmetija i njegovu partiju u iducim svojim vladama. Stvari ovde su dotle stigle da se vec moze govorite da ce jedna od glavnih tacaka predizbornog natecanja za sto vise glasova biti odnos makedonskih partija prema partiji Ali Ahmetija, ali cini se i ohridskog okvirnog sporazuma u smislu njegove negacije. Tako je javnosti saopsteno da je Socijalisticka partija Makedonija izasla iz glavne opozicione koalicije "Za Makedoniju" posle neuspesnog liderskog susreta socijalista sa liderima Socijal demokratskog saveza Makedonije (SDSM) i Liberalno demokratske partije (LDP). Razlaz se najavljivao duze vremena i kako razlog se navodilo skretanje socijalista u desno, njihovo priblizavanje onim partijama koje su zabrinute za sudbinu makedonskog nacionalnog bica. Nakon potvrde razlaza socijalista sa socijal i liberalnim demokratima, pretstavnici Socijalisticke partije su razlaz objasnjavali svojim neslaganjem "da u iducoj vlade sede zajedno sa nekim novim Xhaferijem, kako god se on zvao", prvi socijalista Ljubisav Ivanov - Zingo je cak pomenuo neslaganje da se bude zajedno sa teroristima. Portparol socijalista je otisao dalje izjavivsi da oni ne zele saradnju sa niti jednom od cetiri najvecih partija koje su potpisale ohridski sporazum. Socijalisti su tako na jedan od verovatno efikasan nacin sakupljanja glasova Makedonaca promovirali i suprotstavljanje ohridskom okvirnom sporazumu, neceg sto se smatralo prevazidjenim jer je vecina zakona koji proizilaze iz njega proslo parlamentarnu proceduri i izglasani su. Postfestum osporavanje sporazuma, ili njegovo proglasavanje za bazu svih nevolja koje su snasle Makedoniju i s kojima ce se ona susretati u narednim godinama, u osnovu je ponovno radjanje albanofobije.
Druga forma prisutnosti albanskih partija na ovdasnjoj politickoj sceni jeste u sferi kriminala, i u tom kontekstu najvise se pominje Demokratska partija Albanaca (DPA),sto je zapravo sudski neregistrirano ime koalicije koju formalno cine Partija demokratskog prosperiteta Albanaca (PDPA) i Narodno demokratska partija (NDP).
Poslednjih meseci u makedonskoj javnosti, putem razlicitih papira, susreta, promocija medjunarodnih, ali i domacih nevladinih organizacija, namece se tema korupcije, organiziranog kriminala i drugih oblika upletenosti pretstavnika vlasti u ovim "biznisima". Jedan od "zastitnih znakova" ovih "radnji" od samog pocetka jeste potpretsednik DPA, Menduh Thaci. DPA zaslugom Tacija je nezaobilazni element svakog pominjanja korupcije ili organiziranog kriminala u Makedoniji. Stoga reci predsednika DPA Arbena Xhaferija na pretstavljanju programa njegove partije u sporskoj sali u Gostivaru 19 ovog meseca da DPA "zna kada treba saditi, a kada sakupljati plodove" zazviile su cinicno jer je vicina reci lidera DPA stavila u kontekst onoga za sto je ona postala trejdmark.
Ironijom sudbine iste veceri na slavlju koje je vrh DPA priredio u svom "alternativnom sedistu", restoranu "Dora" u Tetovu dogodio se novi incident sa pucanjem. Naime vrh je proslavljao uspesan nastup u Gostivaru, koji ne slovi kao njihov grad od vremena kada se DPA razlisla sa harizmaticnim bivsim gradonacalnikom Rufi Osmanijem. U slavlju se ocito preteralo jer se negde oko ponoci pocelo uveliko pucati iz automatskog lakog oruzja. Kulminacija pucnjave dogodila se par sati kasnije, negde od tri do cetri sata ujutru, kada je, po nekim izvorima, ispucano nekoliko stotina metaka. I problem nije nastao zbog toga ili poddrske drugih ljubitelja nocne pucnjave u Tetovu i okolini koji su tako definitivno ucinili ovu noc jednom od najnemirnijih od pocetka rata preko uspostavljanja mira do dana danasnjeg. Stvar se iskomplikovala kada je, nakon mnogo intervencija na mesto dogadjaja stigla policija koja ne samo sto nije umirila slavljenike, vec malo je falilo da upravo patrola bude lisena slobode od strane zagrejanih vrhunskih rukovodioca DPA. Dan kasnije vladina novinska agencija MIA liferovala je vest da je tetovska policija podnela krivine prijave protiv Menduha Thacija, poptresednika partije, Ernada Fejzulahija, partiskog portparola i direktora javnog aerodromskog preduzeca i ranijeg komandanta Nacionalne oslobodilacke armije (NOA) iz tetovskog regija komandanta Leke, koji je nedavno postavljen za pretsednika tetovskog ogranka DPA.Vest MIE je ubrzo povucena, objavljena je i serija demanta oko dogadjaja. Ali niko ne moze demantirati ili ucutkati ekipe OSBE i NATO-vih "kilibarnih lisica" koji su prisustvovali pucnjavi i intervenciji policije ispred restorana "Dora" u Tetovu.
U medjuvremenu, u tetovskom selu ili bolje receno predgradju Mala Recica, koje je postalo poznato time sto je u njemu, kao u svojevidnom univerzitetskom kampusu, radio dugi niz godina od drzave nepriznati Tetovski unuverzitet, u kuci koju jos uvek zovu sedistem Koordinacionog saveta rade ljudi koji cine vrh nove albanske partije Unije za demokratsku integraciju, ciji predsednik je raniji politicki pretstavnik NOA. Kao sto je poznato, prva pucnjava na restoran "Dora" pre par meseci bio je povod za izlazak DPA iz Koordinativnog saveta, sto je dovelo do prestanka njegovog rada. Ahmeti je nakon toga prisao formiranju svoje partije, ali vreme koje je ulozio u formiranje i pocetak rada Koordinacionog saveta, sada se pokazuje kao uzalud izgubljeno vreme za njega i njegovu partiju. Nova partija do 15 avgusta kada treba poceti predizborna kampanja mora biti sudski registrirana i organizirati se na svim punktovima (od kakve takve infra strukture do pisanja partiskog i izbornog programa). Zasad Ahmeti i njegovi u susretima sa novinarima i pretstavnicima raznih stranih organizacija koje srecu sire optimizam u odnosu na rezultate izbora i buducnost svoje partije, ali kao da naivno ne ocekuju nikakva podmetanja recimo u odnosu na pristup medija, koje kontrolise DPA.
DPA je vec imenovanjem bivsih komandanata NOA na ceona mesta u najvaznijem tetovskom ogranku DPA porucila Ahmetiju da nema ekskluzivitet na ono sto je rat doneo Albancima i otisla je korak dalje promovirajuci novu partisku strategiju po kojoj DPA ne staje na onome sto je ohridski sporazum doneo Albancima i sebe stavlja u funkciju verbalnog radikalizma.
PDP i Nacionalno demokratska partija (NDP) kao su jos pod shokom raspada Koordinativnog saveta, kao da ne postoje. Nakon smene na vrhu Prosperiteta - povratka Abdurahmana Alitija na lidersku poziciju i relativno lakog spravljanja sa ljudima koji su se tome suprotstavljali - u ovoj partiji kao da se nista ne dogadja. NDP, koja je stekla dobar rejting u vreme rata, kao da je pojavom partije Ahmetija najvise izgubila i suocava se sa napadima od strane DPA koja pokusava povratiti clanstvo koje je preslo u NDP. I PDP i NDP kao da iscekuju sta ce se dogoditi sa Unijom demokratske integracije i kao da se nadaju da ce na kraju ujedinjenim snagama ici na izbore i tako dotuci kompromitiranu DPA. Ali sve to vise lici na zatisje ili cak zimski san usred leta u kojem su albanske politicke partije utonule na nesto vise od dva meseci od parlamentarnih izbora.
ISO RUSI