Duhanski dim nosen vjetrom

Skopje Jun 14, 2002

Na pragu parlamentarnih izbora, podstaknuto "seciranjem" lika i djela crnogorskog predsjednika Mila Djukanovica, i u Makedoniji se aktuelizira pitanje veze balkanskih duhanskih bosova s vrhovima drzavne politike

AIM Skoplje, 13. 06. 2002.

Shef makedonske carine Dragan Daravelski rijetko komunicira s novinarima. Kad to i ucini, onda sigurno postoji debeo razlog. Prije nekoliko dana, ne trepnuvsi, demantovao je umjesanost Makedonije u sverc duhana na Balkanu: "Odgovorno tvrdim da od mog naznacavanja za prvog covjeka Carinske uprave i od dolaska vlade VMRO-DPMNE, iz Makedonije nije prosvercovana ni jedna "steka" cigareta"! Rece i osta ziv.

Ovim rijecima, glavni drzavni "djumrukdzija" pokusao je demantovati optuzbe duhanskog kombinata iz Prilepa i informacije iz inostranstva da u svercerskom lancu duhana na Balkanu, zajedno sa Crnom Gorom, Makedonija i njena vlast igraju kljucnu ulogu.

Upravni odbor Tutunskog kombinata iz Prilepa nedavno je optuzio makedonsku Carinsku upravu da pomaze u svercu cigareta kumanovskom kombinatu "Makedonija tabak 2000", usljed cega je prilepski duhanski gigant za samo tri mjeseca "zijanio" dva miliona eura i na prinudni godisnji odmor uputio oko hiljadu svojih radnika. Daravelski rece (a i sta bi drugo?) da to nije tacno. U Tutunskom kombinatu Prilep nisu zeljeli komentarisati njegovu izjavu. Dobar dio javnosti svikle na kojekakve "biznis-pikanterije" povezane uz ime najdrazeg carinika premijera Ljubca Georgievskog, sa zanimanjem su klimnuli glavom nespremni da povjeruju Daravelskom ni koji je dan u nedjelji. Neki su samo kiselo prokomentarisali: "Naravno, ni jedna "steka" kad se sve radi sleperima!"

Vladini funkcioneri, kao po komandi, "nisu kod kuce" kada se postavi pitanje zastupljenosti sverca cigareta na domacem trzistu. Nezvanicni podaci govore da se cak 30% ukupnog prometa cigareta realizuje "na crno". Ruku na srce, posljednji zvanican podatak datira od prije dvije godine. Plasirao ga je tadasnji potpredsjednik Vlade Vasil Tupurkovski, tvrdnjom da se godisnje u Makedoniji gubi trag sumi od 250.000 njemackih maraka iz duhanskog biznisa. Posto je Tupurkovski uskoro napustio vladu njegovu izjavu mnogi su bili skloni gledati kroz optiku umornog i razocaranog bracnog partnera kome se u glavi muti od duhanskog dima ali i kojecega drugog. Tako je prica tada uglavnom "legla".

Upuceni vele da samo preko makedonsko-kosovskog granicnog prelaza Blace dnevno prelazi po pet slepera punih domacih ili stranih cigareta. Oni koji se razumiju u ovakvu matematiku racunaju da to prakticno znaci da se u dzepove duhanskih bosova sliva izmedu 50 i 500 hiljada eura. Tako se prica. Sta je istina - ko bi jos mogao provjeriti.

Na temu sverca cigareta, a pod pokroviteljstvom UNMIK, sredinom proslog mjeseca u Pristini su razgovarali ministri finansija i direktori carina Makedonije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Rumunije i Albanije. "Duhanski bosovi na Balkanu postaju sve mocniji a korumpiranost aktuelnih vlada i njihovih funkcionera omogucava plodno tlo za razvoj ovog crnog biznisa" konstatovao je tada civilni administrator Kosova Michail Steiner, dodajuci da se Pokrajina nalazi na prvom mjestu po svercu cigareta. Na Kosovu se mjesecno krijumcari preko 300 tona cigareta a od ove nelegalne trgovine duhanski bosovi godisnje inkasiraju oko 300 miliona evra. Mora da su mnogi Steinerovi slusaoci pomislili da se ovo odnosi na nekog drugog.

Cim su talijanske vlasti potvrdile novinska saznanja da ispituju umjesanost crnogorskog predsjednika Mila Djukanovica u sverc cigaretama, makedonski novinski urednici pocese se ceskati po glavi i domisljati se, bili se ta prica mogla nekako iskoristiti za kucnu upotrebu: izbori idu, nesto se i od ranije suskalo o premijeru Ljubcu Georgievskom i njegovim turistickim druzenjima sa stanovitim Stankom Suboticem-Canetom; za ovo godina vlasti skupilo se podosta novinskih isjecaka o nekoj takvoj "sentimentalnoj vezi" Ali, zaokupljen velikim drzavnim brigama, predsjednik vlade spreman je razgovarati o dostignucima tokom "cetvoroljetke" u kojoj je obnasao vlast, o koalicionim partnerima, o svom omiljenom neprijatelju Branku Crvenkovskom (vjerovatno dozivotnom predsjedniku opozicionog Socijaldemokratskog saveza sto je izgledno i kad se radi o samom Georgievskom na celu VMRO-DPMNE). Ne i o svercu duhana Zato je tu Milo de MonteNegro koji bi valjda dao intervju i nekoj skolskoj radio-stanici a kako nece najnetiraznijem skopskom nedjeljniku - da se makedonski citaoci ne bi obavjestavali iz stranih, da ne kazemo, k tome i najcesce subverzivnih medija. Makedonski citalac pocastvovan je s najmanje dva iznenadjenja: prvo, sto je saznao da negdasnje miljence drzavnog kolosa "nove Makedonije" iz doba reformisanih komunista, receni nedjeljnik "Puls" uopste postoji te, drugo, da je Djukanovic sve sumnje razvijao poput duhanskog dima: "Pravno i fakticki ne stoji nista, buduci da ne postoji niko ko ima bilo kakve dokaze za tako monstruozne optuzbe". Kad je vec tako, onda je svima laknulo, zar ne?!

U svojoj sagi o djelovanju duhanske mafije na balkanskim prostorima, hrvatski nedjeljnik "Nacional" ukazao je na postojanje makedonske veze u kojoj izvjesni Kosta Jankovski igra jednu od glavnih uloga. Skopski opozicioni "Utrinski vesnik" nedavno je objavio informaciju da je "predmetni" Kosta kupio spornu, nedovrsenu vilu u rezidencijalnom naselju metropole na Vardaru Vodno, za koju se u lokalnim medijima tvrdilo da pripada porodici predsjednika vlade Ljubca Georgievskog. Upitan da li i koliko poznaje Jankovskog, premijer Georgievski je novinarima kratko odgovorio: "Vidio sam ga dva puta".

Nekad su novine sluzile za umotavanje duhana. Ono sto je pisalo unutra - pusacu nije bilo vazno. Danas je stvar obrnuta: duhan vise niko ne zamotava u novine. Sad je svima, kao, vazno, sta pise unutra. Nemocni da se uhvate ukostac s duhanskim "magovima", novinari u nedostatku nekog zainteresovanijeg, pokusavaju sami razbiti neprobojni "duhanski dim". Na zalost, sve ostaje na besmislenim opovrgavanjima onih koji zacijelo znaju mnogo vise od njih. A kad je vec tako, nije lako reci, da li su novine bile korisnije dok su sluzile za zamotavanje duhana. Ionako je sve samo dim!

ZELJKO BAJIC