Pedi Ešdaun I rukovodstvo Republike Srpske

Sarajevo May 29, 2002

Banjaluka, 29. Maj 2002.(AIM)

Zaključci državnog rukovodstva Republike Srpske (RS) da je odlazeći visoki predstavnik za Bosnu I Hercegovinu (BiH) Volfgang Petrič, nametanjem više zakona neposredno prije odlaska, zloupotrijebio svoja ovlašćenja I 'izvršio udar na subjektivitet RS' nisu zbunili novog visokog predstavnika za BiH lorda Pedija Ešdauna. To mu nije nimalo smetalo da istog dana po dolasku u Sarajevo I nakon nastupa pred poslanicima oba doma Parlamentarne skupštine BiH, ode u Banjaluku I rukovodstvu ovog entiteta saopšti da je njihovo gunđanje u vezi odluka njegovog prethodnika za njega potpuno irelevantno. Bio je vrlo jasan: >Ja nastavljam da gradim na temeljima koje je postavio moj prethodnik<.

Eždaunov prethodnik Volfgang Petrič uznemirio je državno I političko rukovodstvo RS donošenjem dva dana prije odlaska sa dužnosti tridesetak odluka kojima je u BiH nametnuo više zakonskih rješenja. Posebno ih je pogodila odluka kojom je Petrič izmijenio jednu odredbu Ustava RS, koja se odnosi na ovlašćenja Predsjednika Republike kod predlaganja izbora sudija Ustavnog suda, kao I nametanje Zakona o sistemu javnog emitovanja u BiH I Zakona o radio-televiziji RS.

Rukovodstvo RS je na zajedničkom sastanku, odmah po objavljivanju odluka, donijelo I objelodanilo zaključke kojima Petričeve odluke naziva 'klasičnim udarom na subjektivitet RS'. Predsjednik RS Mirko Šarović izjavio je nakon sastanka da je to što je Petrič uradio 'najgori način jednog visokog predstavnika da ode iz BiH'. >Jedno od ključnih pitanja je da li visoki predstavnik može mijenjati Ustav RS. Mi mislimo da ne može<, kazao je Šarović, dodajući da će Vlada o tome zauzeti precizne stavove, a da će on u vezi toga zatražiti zakazivanje posebne sjednice Narodne skupštine.

Pedi Eždaun se nije dao zbuniti usijanom retorikom iz Banjaluke, očigledno dobro znajući da se sva mudrost tamošnjeg državnog I političkog rukovodstva svodi na žestoka paušalna osporavanja, poslije kojih slijedi prihvatanje. Engleski diplomata je po svoj prilici dobro procijenio da je bijes I buka političkog rukovodstva RS bila predizborni politički marketing, sračunat na poruku javnosti da je ono zaštitnik srpskih nacionalnih interesa I žestokih boraca za RS. Otuda je kratko poručio: >Podržavam Petričeve odluke I namjeravam da radim na osnovu njih. Ako neko sumnja da li su zakonite, može da se obrati sudu<. Uz to se, u klasičnom engleskom maniru, poigrao sa nezadovoljnim liderima, izvodeći ih na ulicu ispred zgrade u kojoj se odvijao susret, da daju izjave novinarima.

Odlučnost Eždauna da ne ulazi u suvišne dijaloge mogla se prepoznati u predstavljanju strategije djelovanja u okviru svog mandata poslanicima Parlamenta BiH. Svoju politiku Eždaun je sumirao kratko I jasno:

Predstavljajući strategiju za borbu protiv kriminala, Eždaun je na prvo mjesto stavio upravo ono što srpskim političarima nije odgovaralo: uspostavljanje posebnog sudskog vijeća na nivou BiH, koje će se baviti 'osjetljivim I visoko eksponiranim slučajevima', I stvaranje uslova da Visoko sudsko vijeće na nivou BiH postane operativno do jeseni. Uz to, Eždaun je u kratkoročne ciljeve stavio dovršavanje uspostave Državnog suda, završavanje procesa stvaranja sveukupnog pravnog okvira, jačanje sistema nadzora vlasti I sprečavanje zloupotrebe ovlašćenja u javnom sektoru.

Izložena strategija novog visokog predstavnika u BiH očigledno je utemeljena na dobroj procjeni da je bh. društvo duboko posrnulo u organizovani kriminal, korupciju I razne zloupotrebe vlasti. Zbog toga je Petričeva odluka o osnivanju Visokog sudskog vijeća na nivou BiH uznemirila establišment RS, došavši kao vrlo ozbiljna prijetnja razvijenoj mreži organizovanog kriminala I političkoj kontroli sudija, ustoličenih po kriterijumu političke podobnosti.

Eždaun je svoju političku ulogu u Banjaluci odigrao maestralno. Bio je kratak, jasan I nedvosmislen. Nije dozvolio mnogo priče I nije ostavio nadu za bilo kakve nagodbe. Poentirao je sutradan u susretu sa mladima, kojima je postavio pitanje: >Šta biste vi uradili u BiH da ste visoki predstavnik<? Slijedila su životna pitanja generaciji koja dolazi: da li je vaš interes da mladi ne odlaze iz ove zemlje, da li je vaš interes da ovdje nema kriminala, želite li posao, jeste li za vladavinu prava.

Mediji u RS su se potrudili da ne daju mnogo prostora ovoj majstorskoj promociji Eždauna!

Branko Perić (AIM)