Bespotrebni "politicki balon" pre privatizacije ESM!

Skopje May 28, 2002

Opoziciona SDSM preti da che ukoliko pobedi na narednim parlamentarnim izborima prekinuti celokupni dosada[nji postupak oko privatizacije ESM. " Ako bude potrebno Makedonija che plachati i penale", poru`uje Nikola Popovski, podpredsednik SDSM

AIM Junior, Skoplje, 24. 05. 2002

Opoziciona SDSM okrivljuje vladajuchu partiju VMRO-DPMNE da zhuri sa prodajom Elektroprivrede Makedonije - ESM da bi sebi obezbedila proviziju kojom bi finansirala predizbornu kampanju. Opozicija je najavila da che svim sredstvima ometati postupak izglasavanja izmena Zakona o energetici u Parlamentu.

" Ukoliko na tenderu ostane samo jedna ponuda, sa nosiocem te ponude se mozhe sklopiti dogovor putem neposrednog direktnog sporazuma..." Ovo je deo poslednjih izmena i dopuna Zakona o energetici, koje je nedavno odobrila Vlada Makedonije, a koje su u javnosti izazvale sumnje da vlast priprema teren za brzu i netransparentnu prodaju najvecheg javnog preduzecha - Elektroprivrede Makedonije (ESM).

"Upozoravamo sve investitore, koji u privatizaciju ESM zhele da udju direktnim dogovorom sa ovom Vladom, da che se sa narednom vladom suo`iti sa velikm problemima u realizaciji tog dogovora", zapretio je poslanik SDSM Nikola Popovski.

S druge strane, u Ministarstvu ekonomije kazhu da se izmenama Zakona obezbe\uje pravna osnova za privatizaciju. "Hitnost u postupku dono[enja izmena Zakona je potrebna radi o`uvanja rokova koji su dogovoreni sa konsultantskom kuchom "Majnel bank", objasnio je poslanicima Nikola Cherepnalkovski iz Ministrastva ekonomije.

Opozicija nije protiv privatizacije, ali smatra da najpre treba da postoji strategija i minimum uslova za prodaju ovog najvecheg javnog preduzecha u Makedoniji. Prema strategiji SDSM, elektroenergetski sektor treba prvo liberalizovati, pa tek onda ichi na postepenu privatizaciju ESM.

Prema ekspertima, privatizaciju elektroenergetskog sektora treba ovabljati veoma pazhljivo, jer u suprotom drzhava se mozhe suoiti sa dugoronim ekonomskim i politickim posledicama.

I zemlje regiona, koje su isto kao i Makedonija uslovljene od strane medjunarodnih finansijskih organizacija da liberalizuju i privatizuju energetski sektor, su posebno obazrive. Prema prvim procenama konsultanata koji su po`eli da "snimaju" stanje u kome se nalazi ESM, dogovor o prodaji biche potpisan u aprilu ili maju naredne godine.

Na primer, rekonstrukcija elektroprivrede Hrvatske je otpocela pre dve godine, a tender za prodaju se ocekuje da bude objavljen u drugoj polovini ove godine. Bugarska je ovaj proces takodje otpocela pre nekoliko godina i josh uvek je daleko od raspisivanja tendera za prodaju. Slovenija je prvo prestruktuirala elektroprivredu, pa je formirano pet distributivnih regiona i holding elektrocentrala. Zajednicko svim drzhavama regiona je to shto je, pre nego shto se pristupilo prodaji, postojala cvrsto definisana dugorocna strategija sa tacno utvrdjenim interesom drzhave, pravcima buducheg razvoja elektroenergetskog sektora i osiguranom energetskom nezavisnoshchu drzhave.

U nedavnom intervjuu za "Kapital", ministar ekonomije Besnik Fetai je izjavio da se ESM neche prodati pre izbora poshto je procedura prodaje ovog najvecheg javnog preduzecha veoma slozhena i trajache najmanje 11 meseci, a mozhda i duzhe."Dogovor sa novim vlasnikom ESM che potpisati nova vlada, koja che biti formirana nakon septembarskih parlamentarnih izbora", smatra Fetai.

Prema procenama Svetske banke, ESM vredi oko milijardu dolara, a njegova vrednost pre deset godina je iznosila oko 2,5 milijardi dolara. Navodi se da je jedan od osnovnih razloga smanjivanja vrednosti niska cena struje (3,4 centi za kilovatcas), veliki dugovi i nenaplachena potrazhivanja kompanije u iznosu od preko 177 miliona dolara.

Za razliku od zemalja regiona, u privatizaciju svog najvecheg bogatstva Makedonija je u[la bez ikakve strategije, odnosno, tu obavezu je prepustila inostranim konsultantima.

Konsultantski konzorcijum, predvodjen austrijskom "Majnel bank", bio je angazhovan kao savetnik u procesu privatizacije ESM u februaru ove godine.

Procesom che rukovoditi "Majnel kapitol advajzors". Osim njega, u konzorcijumu se nalaze i investiciona banka "Krimson kapital", savetnicka kucha "Fildston", privatizacioni konsultant italijanskog energetskog giganta "Chezi","Ernst i Jang Jugoisto`na Evropa", sa sedishtem u Atini i grcka konsultantska kucha "Kantor".

"Majnel kapitol advajzors" je formirana u aprilu proshle godine i do sada je radila samo na jednom projektu, u Hrvatskoj, ali zato njen prvi covek, Piter Gembel ima dugogodishnje iskustvo u rekonstrukcionim projektima u zemljama Centralne i Istocne Evrope. Za svoje savetnicke usluge konzorcijum che dobiti 1,7 miliona eura, plus 0,72 % od vrednosti po kojoj che se prodati ESM.

Konsultanti prvo treba da naprave ocenu finansijskih, materijalnih, pravnih i administrativnih uslova u kojima se nalazi ESM. Zatim sledi restruktuiranje kompanije i definisanje trzhi[ta elektri`ne energije.

AIM Junior, Skoplje

BILJANA ZDRAVKOVSKA