Preteski "ohridski paket"

Skopje May 11, 2002

Medjunarodni arbitri upozoravaju usnule igrace visoke makedonske politike da zastavica samo sto im nije pala te da igraju "simultanku" a ne neku beskonacnu "turnirsku partiju"

AIM, Skoplje, 11.05.2002.

Poslije zamorno dugog prvomajsko-uskrsnjeg raspusta, medjunarodna zajednica je nenadano brzo i ostro pokazala znake nestrpljenja zbog presporog realizovanja Ohridskog sporazuma. Evro-predstavnik Alain Le Roy i americki mu sapatnik na brzinu su u cetvrtak u podne skupili predstavnike cetiri partije-potpisnice Sporazuma, ujedno najjace parlamentarne partije u zemlji. Predsjednik Rep-ublike Boris Trajkovski prekinuo je svoje stranstvovanje i navrat-nanos stigao kuci kako bi i on sekundirao dijalogu.

Na preuzete obaveze potpisnike je zucnim pismom prvo podsjetio americki drzavni sekretar Colin Powell. U petak se saznalo da je "sitnu knjigu" nejasnog sadrzaja predsjedniku Trajkovskom poslao i njegov shef, aktuelni stanar Bijele kuce George Bush. Washington je naprasno na Vardar uputio svog specijalca za Balkan, recenog Jamesa Holmesa. Ni to valjda nije bilo dovoljno pa su medjunarodni sufleri dostavili premijeru Ljubcu Georgievskom svoje preporuke za predstojece izbore. Ukratko, drustvo koje se odaziva na ime "medjunarodna zajednica" neuvijeno se izjasnilo protiv zabrane predizbornog koaliciranja, ideje koja je vladajucem VMRO-DPMNEu nekako prirasla za srce. Ako nista drugo, rezonuju, time bi se smanjile sanse malim, ponajcesce partijama koje artikulisu interese nacionalnih zajednica, da se domognu sjedista u Sobranju. Americko-evropska koprodukcija koja ne ostavlja sumnju da ce biti bar asistent rezisera jesenjih izbora zeli upravo suprotno. Dalje, medjunarodna zajednica, ionako u Makedoniji zaglibljena do guse, savjetuje da se sacine jasna pravila o obezbjedjenju izbora i kretanju policije. Prije nego se izborno zakonodavstvo usvoji, predlaze se nizak izborni prag koji bi, opet, mogle preskociti partije procentualno malobrojnih etnickih zajednica.

Bruxellesu i Washingtonu se ocigledno zuri da se sto prije donese 16 zakona koji proisticu iz Ohridskog sporazuma a kojim se Albancima i drugim nacionalnim zajednicama daju sira prava sto, iskreno govoreci, nije bas po volji makedonskoj strani. Rijec je o paketu izbornih zakona, Zakonu o upotrebi jezika te setu propisa kojim se upotreba jezika mora operacionalizirati. Ministarstvo pravde je vec pripremilo potrebne zakonske prijedloge. Sa svoje strane, Ministarstvo unutrasnjih poslova nije zeljelo zaostajati pa je dovrsilo prijedloge propisa kojim se regulise upotreba licne karte, putnih isprava, prijedlog propisa o vodjenju maticne evidencije te Zakona o bezbjednosti saobracaja.

Medjutim, "ohridski kvartet" jos se nije bio ni sastao a u javnosti se vec saznalo za razlike u pristupu dvojice nadleznih clanova vlade - ministra pravde Ixheta Mehmetija (iz Partije za demokratski prosperitet koja svojim kritickim djelovanjem oponasa opoziciju) i njegovog kolege iz resora unutrasnjih poslova Ljube Boskovskog.

Prijedlogom propisa o licnim dokumentima predvidjeno je da se licne karte izdaju na makedonskom jeziku i njegovom cirilicnom pismu te na engleskom i latinici. Gradjanima koji govore sluzbeni jezik razlicit od makedonskog podaci u obrascu za licne karte upisuju se na sluzbenom jeziku i pismu koje koristi. Za pasose nije predvidjena mogucnost ispisivanja licnih imena pismom nacionalne zajednice. Ovo se objasnjava ustavnom odredbom koja insistira da je u medjunarodnoj komunikaciji jedino makedonski sluzbeni jezik.

Ministar pravde Ixhet Mehmeti u opozicionom "Utrinskom vesniku", poput zapete puske, odmah je ustvrdio da je ponudjeni tekst prijedloga Zakona o licnim kartama losiji od postojeceg rjesenja: "Ministar Boskovski ovo radi namjerno samo radi provokacije. Dobro zna da se doslovno mora primjeniti stav III petog amandmana na Ustav iz kojeg jasno proistice da se licne karte Albanaca izdaju na albanskom" opomenuo je Mehmeti.

Kako bi nedovoljno obavijesten citalac stekao vlastito misljenje na zadanu temu, sam famozni peti amandman doslovno glasi: "Na cijeloj teritoriji Makedonije i u medjunarodnim odnosima sluzbeni jezik je makedonski i njegovo cirilicno pismo. Drugi jezik koji govori najmanje 20% gradjana takodje je sluzbeni jezik kao i njegovo pismo kako je utvrdjeno ovim clanom. Licni dokumenti gradjana koji govore sluzbeni jezik razlicit od makedonskog izdaju se na makedonskom jeziku i njegovom pismu kao i na tom jeziku i njegovom pismu". Jedina nacionalna zajednica koja ispunjava Ustavom predvidjeni uslov jesu Albanci.

Partijski sastanak, onako kako i prilici pravom ozbiljnom partijskom sastanku iz citanki, zavrsio je u petak oko ponoci. Medjunarodni arbitri zakljucili su da je postignuta nacelna saglasnost po svim pitanjima o kojima se raspravljalo. Prevedeno na jezik obicnih smrtnika, to moze znaciti nesto a i ne mora. Bez sumnje, stari scenario ce se ponoviti: svi su "za" ali ce raditi svak onako kako je sastanak shvatio.

Bude li sve islo po planu, to ce reci - kako bude rekla "mama" medjunarodna zajednica, Sobranje bi zakone koji proisticu iz Ohridskog sporazuma trebalo usvojiti do kraja maja po skracenoj parlamentarnoj proceduri. Predsjednik Sobranja Stojan Andov, pak, svojim drzanjem ostavlja dovoljno prostora da bude shvacen da ce se, po prijemu svih konacnih vladinih zakonskih prijedloga, pridrzavati normalne a ne nekakve skracene procedure do cega je stalo medjunarodnoj zajednici. A to, kao i mnogo puta ranije, moze znaciti svasta. Recimo, da ce se izbori odrzati 15. Septembra. Moze da bidne ali ne mora da znaci.

ZELJKO BAJIC