NATO i glasacke kutije
Osim sto je postao cuvar mira u Makedoniji, najmocniji politicko-vojni savez planete sprema se i za ulogu cuvara demokratije
AIM Skoplje, 26. 04. 2002.
Specijalni izaslanik NATO-a za Balkan Robert Serry razgovarao je prije nekoliko dana s makedonskim premijerom Ljubcom Georgievskim o mogucnosti da po isteku sadasnjeg mandata krajem juna, NATO-"Lisicama" mandat bude odmah produzen za cetiri ili pet mjeseci a ne za tri kao sto je cinjeno do sada. Ovakva mogucnost pravdana je izbjegavanjem podudarnosti u terminima smjene "Lisica" i odrzavanja parlamentarnih izbora.
Prethodno, holandska vlada u ostavci donijela je krajem prosle nedjelje odluku da od juna preuzme rukovodecu ulogu nad misijom "Jantarna lisica". Njemacka vlada je ranije najavila da se povlaci s komandnog mosta u misiji u Makedoniji uz obrazlozenje da su njeni vojnici previse angazovani u inostranstvu sto za stedljive Nijemce nije nevazno. Holandija bi u Makedoniju mogla uputiti najvise do 700 vojnika za koje se nada da ce povjereni zadatak obavljati s istim uspjehom kao i njihovi njemacki prethodnici. U ovaj broj nije uracunat i komandni kadar koji bi preuzeo rukovodjenje cjelokupnom misijom u Makedoniji koja je upravo u fazi reorganizacije. U Hagu procjenjuju da ce makedonska epizoda kostati izmedju 30 i 50 miliona eura. To ce zavisiti od toga, da li ce vojnici Njenog Velicanstva ostati samo jedan tromjesecni mandat ili ce potreba nalagati da boravak bude produzen za cetiri-pet mjeseci ili na pola godine. Mandat Holandjana, uostalom kao i sadasnjih pripadnika "Lisica", bice da obezbjedjuju 47 posmatraca Evropske unije i 97 posmatraca OEBS. U Skoplje stizu uvjeravanja da nova uloga Holandjana nece biti zamrljana objavljenim izvjestajem o neslavnoj misiji fvojnika "zemlje tulipana" u srebrenickoj tragediji prije sedam godina zbog cega je, na koncu, i pala vlada.
U nekim elektronskim medijima na makedonskom pojavili su se detalji dokumenta holandske vlade koji predstavlja procjenu razvoja situacije na pragu dolaska "lala". Iz dokumenta se vidi da tamosnji vladini eksperti ocjenjuju da Albanska nacionalna armija (AKSh) nema organizaciju niti podrsku lokalnog stanovnistva. Aktuelna vladina koalicija predvodjena VMRO-DPMNE- om i Demokratskom partijom Albanaca ne uziva popularnost medju biracima. Holandjani smatraju da je vecina stanovnistva svjesna da obimna medjunarodna pomoc moze usahnuti u slucaju nastavka konflikta. Stavise, holandski eksperti, zasnivajuci svoje procjene na istrazivanjima javnog misljenja, prognoziraju da se VMRO-DPMNE nalazi pred porazom od strane opozicionog Socijaldemokratskog saveza.
Novi ambasador NATO-a Nicolas Bigmann najavio je preispitivanje mandata "Lisica" u maju i junu kada bi se mogla povesti i konkretna rasprava o njihovoj ulozi na jesenjim izborima. Diplomat ne smatra nuznim povecanje broja vojnika zbog samih izbora.
Medjunarodna zajednica je bez okolisanja najavila da zeli na izbore poslati pozamasan broj medjunarodnih posmatraca - iz Evropske unije, OEBS-a, nevladinih organizacija. Parlamentarni izbori su, dosadasnje tri provjere su pokazale, bili operacija "visokog rizika"" i u mnogo normalnija vremena pa kako onda ocekivati da bi sad mogli liciti na svajcarske. Pripadnici "Jantarne lisice" biracima a i svim mogucim potencijalnim narusiocima reda moraju dokazati diskretni sarm svog prisustva. Ni manje ni vise od toga.
Izbori jos nisu ni zakazani ali, pod pretpostavkom da se odrze i prodju bez incidenata, medjunarodna zajednica ce se morati opredijeliti u pogledu svog daljeg prisustva. Pitanje evropskih snaga koje bi zamijenile "Lisice" i dalje ostaje da visi. NATO-predstavnik Nicolas Bigmann ocekuje da ce biti zatvoreno krajem godine. Na cemu zasniva svoj optimizam - nije rekao. Valja obratiti paznju na nekoliko momenata: svi u Makedoniji vec uocavaju da se zapadne vlade vrpolje kad je rijec o operacijama NATO-a na Balkanu. Radije bi s tim zavrsile danas nego sutra. Medjutim, bivse sukobljene strane u zemlji svjesne su da ih je medjunarodna zajednica razmazila: mir ce se sigurno odrzavati dok nad njim bdiju medjunarodni posmatraci, to ce reci, indirektno NATO. Onog trena kad odluci da se konacno povuce, situacija postaje neizvjesna.
Zahvaljujuci prvenstveno "tihoj diplomatiji" predstavnika NATO-a, ukljucujuci i zadnji diskretni razgovor ambasadora bigmanna (prvi do sada) s politickim predstavnikom samoraspustene Oslobodilacke nacionalne vojske Ali Ahmetijem, kockice mozaika se lagano slazu; incidenti su svedeni na minimum. Ostaje problematican jedino unutaralbanski sukob. Nije nemoguc konflikt medju pristalicama pojedinih partija u makedonskom bloku tokom izborne kampanje i uoci samih izbora, ali to nije posao kojeg bi se prihvatio NATO.
Hoces-neces, osim sto je postao cuvar mira u Makedoniji, najmocniji politicko-vojni savez planete sprema se i za ulogu cuvara demokratije. Upravo onakve demokratije koju su njegove clanice vrlo glasno zagovarale i, sto je jos gore, posljednje decenije tolerisale.
ZELJKO BAJIC