Pomracenje "makedonskog zlatnog sunca"

Skopje Apr 5, 2002

Nabolji izvozni artikl u Makedoniji celik, nedavno, zbog kvaliteta proglasen nacionalnim proizvodom i poneo zastitni znak zlatnog sunca, izvor je velikog problema u zemlji. Razlog su ne samo najnovije zastitne mere americke administracije, vec i stari domaci javasluk motiviran lakom zaradom.

AIM Skopje, 04.04.2002

Brojnim aferama koje potresaju Makedoniju mesecima, pridodata je ovih dana jos jedna: izvoz radioaktivnog celika. Alarm da je takvo nesto izaslo iz pogona "Makstil" nekadasnje skopske zeljezare, iza kojeg stoji poznati svajcarski crno metalurgiski magnat "Duferko" stigao je gromoglasno cak iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Njegove vlasti su podigle "na noge" kontrolu na svim svojim aerodromima i lukama kako bi se sprecio uvoz kontaminiranih celicnih proizvoda poreklom iz Makedonije. Rec je, navodno, o 200 tona celika, koji, prema saznanjima Medjunarodne agencije za energiju, luta svetom i trazi zemlju zrtvu gde ce biti istovaren!?! Deo tog opasnog celika, oko 65 tona, je, tvrdi se u vesti koju su objavili svi domaci mediji, zaplenjen u Italiji.

Da je senzacija prvoklasna govori sok koji je izazvala u vladajucim makedonskim krugovima. Celik kao strateski proizvod, nakon potpisivanja Sporazuma za stabilizaciju i asocijaciju sa Evropskom Unijom, je, potsetimo, pod strogim rezimom dvostruke kontrole, pa se pitanje kako se to moglo dogoditi, naprosto namece samo. Koje li je budno oko zatajilo?

Tri dana je trebalo makedonskim Ministrastvima za ekonomiju i zastitu zivotne sredine samo da se oglase. Ko zna koliko ce vremena trebati zabezeknutim gradjanima da shvate i prihvate ponudjena objasnjenja .

Na jedvite jade, pritisnuti sa svih strana, vlasti su priznale da je dve sarze od 200 tona radioaktivnog celika zaista proizvedeno u Skoplju, ali jos tokom prosle godine. Propust je, navodno, rezultat nepaznje prilikom uvoza starog zeljeza sa Kosova nakon NATO bombardovanja SRJ, ili slabova iz Ukrajine, odnosno Rumunije i Bugarske. Jos se tacno ne zna. Tek ce se utvrdjivati?!

Oko 150 tona tog kontaminiranog celika je izvezeno u Nemacku, Hrvatsku i Italiju. Ono sto je kuci ostalo, nakon sto je radioaktivnost otkrivena, zajedno sa onim sto je u zemlju vraceno posle reagovanja Interpola i Medjunarodne asocijacije za atomsku energiju, je brizljivo skladirano u izolovanoj "striper hali" na metar udaljenosti od ostalih aktivnih pogona skopske Zeljezare. Za sada ne pretstavlja nikakvu opasnost za ljude. Manja je, navodno, od obicnog zracenja koje se prima prilikom jednog rengen slikanja. Prirodnim putem ce se detoksificirati za period od 7 do 10 godina i bice ponovo spremno za preradu i prodaju, kazu vladini eksperti!

Ministrastvo za zivotnu sredinu i prostorno planiranje tvrdi da je u celicnim sarzama otkriveno prisustvo kobalta 60 i ceziuma i da ekoloski inspektorat o tome nije bio obavesten kada je trebalo. Cak sta vise, spekulira se, da su, zataskavanje slucaja savetovali celnici Ministarstva ekonomije i Republickog zavoda za zdravstvenu zastitu?! Navodno, preporucili su da se kontaminirani proizvodi zakopaju u zemlju, sto je prvobitno i bilo ucinjeno. Svetski presedan dostojan Ginisa je eliminisan, zahvaljujuci intervenciji eko inspektora za koju se ne zna da li je bila blagovremena. Koliko je dugo radioaktivni celik bio zakopan, sluzbena je tajna!

Oglasio se i generalni direktor "Makstila" Minco Jordanov. Kategoricno je demantovao Ujedinjene Arapske Emirate da nekakav brod sa radioaktivnim celikom proizvedenim u njihovim halama luta svetskim morima i opasno preti ljudima. Tvrdi da se radi o "slucajnom malom poslovnom propustu starom osam meseci i o neznatnim kolicinama radioaktinosti". Prvi su ih primetili Italijani, a zatim i Hrvati. I jednima i drugima je reklamacija uvazena i odobreno vracanje proizvoda. Iz Splita je u Skoplje vraceno 20, a iz Italije je na putu jos 65 tona zagadjenog celika. Nemcima je gazda "Makstila" svajcarski konzorcijum "Duferko", tvrde dobro upuceni, da bi sacuvao obraz i poslovni imidz, platio, pa su oni sami izvrsili detoksifikaciju 30 tona uvezenog makedonskog celika!?!

Incident bi prosao bez znanja sire javnosti da nije doslo do trgovinskog rata zbog celika izmedju SAD i Evropske unije. Jordanov, inace ugledni makedonski menader, koji u crnoj metalurgiji radi dugi niz godina, je ubedjen da aferu namerno producira konkurencija iz Italije koja bi da preuzme makedonsku izvoznu kvotu u zapadnoevropske zemlje, nakon objavljivanja zastitnih mera americkog predsednika Busa i kontra mera EU. Tiraznom skopskom "Utrinskom vesniku" je obzanio da se radi o tri riroler valjaonice na jadranskoj obali.

Inace, "Makstil" na evropskom trzistu izvozi oko 170 hiljda tona celicnih limova godisnje, ili 11% kvote ukupnog evropskog uvoza odobrenog za vanevropske partnere, nakon antidamping mera EU, sto je za svakoga, u trenutnim uslovima konkurencije na trzistu i te kako primamljiv zalogaj!

"Maksti" odavno slovi za najboljeg makedonskog izvoznika metalurskog i metalopreradjivackog sektora. U ratom, takoreci, potupuno razorenoj makedonskoj ekonomiji, smatra se trenutno najboljim privrednim kapacitetom uopste. Direktno stvara 2,5% bruto domaceg proizvoda (BDP) i 15% celokupne industrijske proizvodnje u zemlji. Zaposljava 960 radnika, omogucava im da zarade plate od oko 700 dolara, nekoliko puta vece od republickog proseka koji iznosi jedva oko 150 eura, sto je rariret i na regionalnom nivou. Zahvaljujuci direktnim stranim ulaganjima jedne od najvecih multinacionalnih kompanija za celik u svetu, kakav je 'Duferko" i podrsci Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) od nekoliko desetina miliona dolara, tokom prosle godine je, uprkos krizi, uspeo da zavrsi rekonstrukciju i modernizaciju pogona valjaonice za debele limove i da poveca proizvodnju celih 80%. Uvedene su mnoge tehnoloske inovacije. Na primer, elektricna energija je supstituirana dodatnom hemijskom, a prirodni gas uveden za alternativu. Stvoreni su uslovi za godisnju proizvodnju oko 400 miliona tona visoko kvalitetnog celika po evropskim i svetskim standardima. Prihvacen im je predlog da njihov proizvod nosi zastitni znak za kvalitet "zlatno makedonsko sunce". Neizvesno je koliko ce afera sa radioaktivnoscu, i tradicionalnim domacim javaslukom motiviranim zeljom za lakom i brzom zaradom, koji im se eto, kako kazu, promakao, pomraciti njegov sjaj!

U biznis kuloarima kruzi prica da Brisel razmatra ceo slucaj i nije iskljuceno da uskoro Makedoniju kazni vlastitim antidamping merama. Kakav ce to udarac biti u datim okolnostima "ratnog stanja" zbog celika na svetskom nivou, nije tesko proceniti.

Makedonija se nadala da ce lako podneti zastitne mere americke administracije, jer u SAD izvozi celik ispod odredjenog minimuma od tri posto. Uz to je i zadovoljna, saznajemo, ordedjenim sestomesecnim kontrazastitnim terminom Evropske unije. Veruje da ce se ekstra cariniti samo kolicine vece od utvrdjenih Dogovorom za slobodnu trgovinu. Privrednici upozoravaju vladu da izuzece nece doci po automatizmu, vec da se za njega treba izboriti licnim angazmanom. I verovatno su u pravu!

Drugo je pitanje koliko je aktuelna makedonska vlada, zauzeta sobom i predizbornim aktivnostima, u stanju da to i ucini. Pogotovu ako se zna da vec dugo tolerise haos u ovoj grani industrije i uveliko kasni sa izradom nacionalne strategije za celik - koji joj je Evropska unija, na osnovu Sporazuma za stabilizaciju i asocijaciju, dala kao "domaci zadatak". Protokolom dva tog dokumenta se od Makedonije izricito zahteva da u roku od dve godine prestruktuira sve kapacitete, da proizvodnju optimalno usaglasi sa potrebama domace ekonomije i normalnim okolnostma na trzistu. To znaci, objasnjavaju nezavisni ekonomski analiticari, da treba resiti i privatizacione i tehnoloske probleme u usitnjenim pogonima nekadasnje skopske Zeljezare, kako bi se svi stavili u funkciju stabilne proizvodnje najkvalitetnijeg domaceg celika i interesa drzave, a ne mocnih biznis i politickih elita. Od Makedonije se jos trazi da obezbedi potpunu transparentnost u razmeni svih informacija i da batali mutne biznise sa celikom ne makedonskog porekla sa kojma se "proslavila", jer, potvrdjuje to i ova zadnja afera, od njih ima samo stete!

BRANKA NANEVSKA