Od glave riba smrdi
Korupcija u Makedoniji postala sistemska i, kako upozorava medjunarodna krizna grupa, ugrozava opstanak drzave.
AIM Skopje, 22.03.2002
To da je korupcija u Makedoniji pustila duboke korene u svim segmentima drustva nije nikakva novost. Postoji odavno, gradjani je i te kako osecaju svakodnevno i na svakom koraku. Javna je tajna da nista ne mogu od svojih prava da ostvare ako nekoga ne "podmazu". Od kurira i portira do direktora, ili ministara. Novo je to sto je najzad potreba da se protiv tog zla tranzicije povede organizovana borba sirih razmera dobila glasnost i stigla na naslovne strane novina i u prve minute informativnih emisija elektronskih medijia. Za to, jednoglasna je ocena i ekonomskih analiticara i obicnih smrtnika, zasluga pripada MKG -Medjunarodnoj kiznoj grupi koja je na dan pre odrzavanja pete donatorske Konferencije za Makedoniju, istovremeno i u Skoplju i u Brislu objavila opsiranu analizu o korupciji u ovoj zemlji sa preporukom donatorima da povedu racuna kako ce i gde zavrsiti njihov novac i da pod hitno posalju antikorupcijskog savetnika, ukoliko zele da finansiraju mir u Makedoniji!
Predlog o slanju anti korupcijskog supervizora je naisao na razlicite komentare. Premijer Ljubco Georgievski ga je energicno odbacio ubedjen da je, kako je rekao po povratku sa donatorske konferencije, oped u pitanju neka zavera. Nimalo mu se ne svidja logika mrkve i stapa. Lideri opozicije, pravni i ekonomski eksperti pozdravljaju predlog i prizeljkuju da medjunarodna zajednica sto pre postavi anti korupcijskog guvernera u zemlji kako bi se u ratom opustosenoj domacoj privredi spasilo sto se jos spasiti moze.
Novo je i to sto je odmah nakon zavretka Konferencije na kojoj je, da potsetimo, Makedoniji obecana novcana pomoc od 307 miliona eura za pokrice budzetskog deficita, rekonstrukciju ratom ostecenih objekata i sprovodjenje ohridskog mirovnog Sporazuma i jos oko 270 miliona novih evropskih banknota za pokretanje investicionog ciklusa, u Skoplje je, u izvidjacku misiju, stigla delegacija Grupe drzava za borbu protiv korupcije Saveta Evrope - GREKO. Imala je zadatak da na licu mesta proveri saznanja dobijena od MKG, da utvrdi kako izgleda makedonska zakonska regulativa o otkrivanju i sprecavanju korupcije, te kako rade i s kakvim se problemima suocavaju tuzioci i sudije.
Korupcija u Makedoniji je endemska. Toliko je zasla u sve pore zivota da
je postala pravi sistem i ugrozava opstanak drzave. Ovo je
konstatacija iz izvestaja MKG koja je, mada poznata, najsnaznije
odjeknula u javnosti. U pomenutom dokumentu MKG se jos navodi da pod
budnim okom i komandom Vlade, jer po onoj narodnoj:"riba od glave smrdi"
u zemlji caruju provizije, reket i sverc. Za ilistraciju su nabrojani
stari primeri korupcije, pocev od prodaje jedine rafinerije OKTA Grcima,
preko carinskih mucki i delenja uvoznih kontingenata u Ministarstvu
ekonomije, do privatizacije drustvenog kapitala sa ogromnim diskontima i
prodaja najrentabilnijih fabrika i preduzeca vojnicima partija na
vlasti. Nacionalna pripadnost u svemu tome nije bitna, vazan je samo
licni, ili profit partije, kaze se izmedju ostalog u analizi MKG i
dodaje: "Princip je veoma jednostavan: Albanci dobijaju trecinu plena
koji uzivaju lideri Makedonci. Istovremeno i jedni i drugi cinicno
flertuju sa etnickim ekstremizmom, produbljavajuci podele i unistavajuci
vladavinu prava i javno poverenje u drzavne institucije".
Gradjani sve ovo ocenjuju jasnim znakom medjunarodne zajednice da vise nece tolerisati kompletnu partizaciju drzave koja diskvalifikuje makedonske institucije u komunikacijama sa medjunarodnim politickim i finansijskim organizacijama. Dozivljava se kao poslednja opomena pre nego sto medjunarodni mentori potpuno preuzmu stvar u svoje ruke, nakon sto ocene da Makedonija gubi resurse, dah i potencijale da sama resava svoje probleme. A to se ne bi smelo dogoditi, kazu nezavisni ekonomski analiticari.U tvrdnjama stranca da su ispusteni svi vozovi, sto namerno, sto iz neznanja, ili nesnalazljivosti, prepoznaju nove forme pomoci Evropske unije, Sjedinjenih Drzava, OSCE i NATO-a Makedoniji, radi zastite ulozenog vlastitog ugleda i novca, a to je uspostavljanje poluprotektorata, ili kompletnog protektoranskog odnosa.
Losim ocenama MKG o stepenu korupcije je prethodio slican izvestaj Stejt departmenta o postovanju ljudskih prava, te saznanja francuskih i talijanskih analiticara objavljenih u uglednom casopisu "Fajnensel tajm" o tome da je EU Makedoniji od 1991 do sada dala oko 500 miliona eura finansijske pomoci koja, zbog korumpirane birokratije i odsustva razvojne strategije, nije bila pravilno upotrebljena. Dobar deo novca je zavrsio u privatnim dzepovima pojedinih mocnika. Sve to, tvrde dobro upuceni, ako se posmatra zajedno, vise je nego jasan signal da je poverenje izgubljeno i upucuje na problematizaciju Makedonije kao drzave, kao funkcionalnog sistema. A to ovu zemlju svodi na "politicko- kriminalni" projekat sa potpuno neizvesnom buducnoscu!
Da se Makedonija po rasprostranjenosti korupcije nalazi na samom vrhu evropskih zemalja u tranziciji potvrdjuju i rezultati do kojih su nedavno dosli anketiranjem gradjana ponaosob, Agencija Brima- Galup, Institut za politicko-socioloska istrazivanja i Forum Centar za strateska istrazivanja i dokumentaciju. U svim ispitivanjima javnog misljenja vise od 60% gradjana smatra da im je drzava evropski sampion korupcije koje ima najvise u ministarstvima, sudovima i javnim ustanovama. Svesni su da se siri poput raka i spas od nje vide u prestojecim parlamenatrnim izborima!
Najnoviji podaci koji su objavljeni o ovom poroku tranzicije u Makedoniji dolaze iz arhive drzavnog javnog tuzilastva. U njima se navodi da je u zemlji u periodu od 1999 do 2001 godine, za primanje i davanje mita 161 lice zaradilo krivicne prijave. Sudijama su upuceni zahtevi za pokretanje antikorupcijske istrage protiv 106 gradjana. U istom vremenskom intervalu sudovi su doneli 101 presudu, na kaznu zatvora je osudjeno svega 37 lica, a uslovnu, ili novcanu globu su dobile 64 osobe. To je u odnosu na stavrne dimenzije poroka, minimalan i tek pocetnicki rezultat.
Dokaz vise da u zemlji nedostaje politicka klima za efikasniju borbu protiv korupcije analiticari nalaze u tome sto je Makedonija jedina zemlja u regionu koja je u vreme procvata tog zla ukinula finansijsku policiju i koja, nakon deset godina od osamostaljivanja, jos nema antikorupcijski zakon. Priprema ga od 1995, stigao je u parlamentarnu proceduru pocetkom ovog meseca, ali vec danima ceka kvorum da bi bio usvojen. Posto je na jedvite jade i pod snaznim pritiskom medjunarodnih mentora nekako usaglasen tekst Zakona, sada je glavni problem kada da startuje njegova primena. Poslanici opozicije traze da to bude u roku od trideset dana i da neke odredbe zakona imaju retroaktivno dejstvo. Suprotno zele narodni izbranici iz redova vladajucih partija koji imaju parlamentarnu vecinu i preferiraju sest meseci, nadajuci se da ce dotle uspeti da zametu sve svoje korupciske tragove!
Delegacija GREKO Saveta Evrope je tokom radne posete Makedoniji dosla do saznanja da su do sada pripremljeni antikorupcijski normativni akti u saglasnosti sa evropskim, samo ih treba primenjivati. Utvrdili su da postoje ustavne prepreke za upotrebu specijalnih tehnickih metoda u otkrivanju krivicnih dela iz domena korupcije, kao sto je, na primer, prisluskivanje osumnjicenih radi sakupljanja dokaza, i preporucili da se one u najkracem mogucem roku uklone. Posebno su zadovoljni sto je u ovoj zemlji na optuzenicku klupu upucen i jedan visok vladin funkcioner, sto je inace u tranzicionim drzavama prava retkost. Rec je o ministru odbrane Ljubenu Paunovskom koga optuznica tereti za zloupotrebu sluzbenog polozaja i uplatu najmanje tri miliona bivsih nemackih maraka na privatne racune svojih rodjaka u vreme proslogodisnje ratne krize. Sta misle o najnovijim skandalima u zemlji, poput onih o izgradnji velelepnih dvoraca u elitnom skopskom naselju Vodno i u Delcevu, rodnom gradu premijera i lidera vladajuce VMRO-DPMNE, kojima se trenutno zabavlja narod da ne bi mislio na siromastvo, nisu javno saopstili. Obecali su da ce sve svoje utiske pretociti u zvanicni izvestaj, koji kako su naglasili pre odlaska, treba da bude gotov do kraja juna. Vlastodrzci ce tada imati pravo na prigovor i sansu da dokazu eventualne greske gostiju i tako sprece stavljanje Makedonije na crnu listu Saveta Evrope.
BRANKA NANEVSKA