Jedna obicna posjeta

Skopje Mar 1, 2002

I kad su novinari poslovicno ocekivali da bi posjeta predsjednika Bugarske sama po sebi morala nositi elemente atraktivnosti, dogodilo se sasvim suprotno: da nije bilo par humornih momenata -jedno rutinsko komsijsko ispijanje kafe. I nista vise

AIM Skoplje, 28. 02. 2002.

Tokom svoje dvodnevne posjete Skoplju u utorak i srijedu, prve posjete inostranstvu (izuzme li se poklonjenje u Bruxellesu) nakon novembarskog izbora za shefa drzave, bugarski predsjednik Georgi Prvanov razgovarao je s makedonskim drzavnim vrhom a obratio se i poslanicima Sobranja. Sto bi se reklo olovnim jezikom bivsih dvojkasa iz maternjeg jezika sada na privremenom radu sastavljaca protokolarnih saopstenja u kabinetu predsjednika Republike, predsjednici Trajkovski i Prvanov ukazali su na nuznost ozivljavanja ekonomskih veza izmedju dvije zemlje. Bilo je rijeci i o dovrsenju zeljeznicke pruge koja bi trebala povezati Skoplje i Sofiju, no oni koji taj voz cekaju - siti ce se nacekati; zatim divanilo se i o izgradnji auto-puta izmedju dvije prijestonice, izgradnji dalekovoda i drugim zajednickim ekonomskim projektima. Mora da se govorilo i o tome, gdje ce se naci pare za tu idilu, medjutim diplomati koji su posjetu pripremali pomislili su da to siroku publiku nece zanimati.

Bugarski predsjednik, svjestan da ga kao "recikliranog komunistu" brizno motre u Washingtonu i Bruxellesu, brizljivo je vodio racuna o svojim politickim izjavama. Izrazio je nadu da ce makedonsko Sobranje nastaviti posao na primjeni Ohridskog sporazuma u cilju smirivanja i stabilizacije situacije. Kako bi odagnao image covjeka nesklonog evroatlantskom kisobranu, Prvanov je pokusao biti pragmatican i vrlo praktican porucivsi NATO-u da bi "prijem Makedonije i Bugarske u punopravno clanstvo predstavljao investiciju Alijanse u mir i dugorocnu stabilnost regiona". U Bruxellesu se ovoj dovitljivosti nekom tamo birokrati mogao samo brk nasmijati jer i Prvanov zna bar onoliko koliko i NATO da je, bar kad je o Makedoniji rijec, u pitanju futurizam. "Makedonija i njena stabilnost su prioritet bugarske spoljne politike" glasila je poruka gosta iz Sofije poslije prve ture razgovora s makedonskim kolegom po duznosti.

Obracajuci se poslanicima u Sobranju predsjednik Bugarske je rekao da "istorijska nerazumijevanja i tumacenja treba prepustiti istoricarima a politicka rukovodstva su duzna svojim narodima obezbijediti mir, blagostanje i efikasnu saradnju u evropskom duhu". Bezuslovno postovanje nezavisnosti, suvereniteta, teritorijalnog integriteta, nelukrativna podrska, otvaranje granica, svestrana saradnja, integracija u ujedinjenoj Evropi

  • to su principi koje je istakao Prvanov u odnosima Sofije prema Makedoniji. "Posjetu Skoplju treba objasniti kao svojevrsnu bugarsku "proljetnu mirovnu ofanzivu", kao znak politickog proljeca u odnosima dvije zemlje" parafrazirao je Prvanov aktuelna strahovanja Makedonaca.

Govornik je ispracen aplauzom a novinari koji su u sali slijedili dogadjaj, nakon dugog vremena, mogli su na okupu prvi put vidjeti toliko izbranika volje narodne. Naime, zakonodavni dom hronicno boluje od insuficijencije kvoruma.

Hronicari makedonsko-bugarskih odnosa, svikli na frcanje varnica o zajednickim korijenima, zajednickoj istoriji, plimu emocija gostiju iz Sofije o braci i polubraci, za malo da pomisle da ni Bugari nisu sto su nekad bili. Ali, monotoniju je razbio predsjednik parlamenta Stojan Andov koji, htijuci ili ne, pokusava s vremena na vrijeme biti duhovit. Komesanje medju poslanicima izazvala je njegova greska u predstavljanju: "cast mi je da predstavim i najavim predsjednika MAKEDONIJE Georgija Prvanova" rekao je Andov. Nakon burne reakcije poslanika, smijuci se, uputio je izvinjenje i Prvanovu i makedonskom narodu.

Nesto kasnije, izjednacenje rezultata Na zavrsnoj pres-konferenciji dvojice predsjednika, prevodilac ce napraviti slican lapsus samo ovoga puta u suprotnom smjeru: predsjednika Borisa Trajkovskog "ustolicila" je u predsjednika Bugarske. Ali, Georgi Prvanov spustio je lopticu: zamolio je novinare da iz ovih omaski ne izvlace bilo kakve politicke poruke.

Ministri unutrasnjih poslova Boskovski i Petkanov potpisali su Sporazum o obuci makedonskih policijskih kadrova u bugarskim skolama te o saradnji u borbi protiv terorizma, organizovanog kriminala, nedozvoljene trgovine narkoticima i ilegalnoj migraciji. Bugarski shef diplomatije Solomon Pasi i makedonska ministarka kulture Ganka Samojlovska-Cvetanovska, inace sofijski djak, potpisali su Ugovor o kulturnoj saradnji dvije zemlje. I to bi manje-vise bilo sve.

Sta reci na kraju? Za divno cudo, mediji ni u Sofiji ni u Skoplju nisu dizali mnogo galame oko ove posjete. Time su samo dokazali da se moze kad se hoce. Prvanov je insistirao na ekonomskim vezama, Trajkovski je odavao utisak da ni njemu nije krivo. Makedonski politicari kojima mediji redovno pripisuju prevelike simpatije prema Bugarskoj, drzali su se prilicno rezervisano. Ili su odlucili da se promijene ili Prvanov "nije njihovo drustvo". Nekoliko desetaka ljudi, medju kojima su novinari uocili i sacicu bivsih ministara iz VMRO-vskog "jata", koji su na pocetku posjete pred Sobranjem radosno docekali sofijskog gosta bili su jedini koji su iskakali iz protokola. Sve drugo bilo je na nivou. To ce reci, kao komsijsko ispijanje kafe.

ZELJKO BAJIC