Skakanje u stomak
Da li se americki general htio hvalisati snagom misica ili je zaista imao "zadnje namjere" (kako misli makedonska javnost)? Bilo kako mu drago, zbog jedne svoje proslonedjeljne izjave kojom je izazvao pravi diplomatski skandal bi vjerovatno sam sebi jezik odgrizao
AIM Skoplje, 22.02.2002.
Komandant istocnog sektora KFOR-a na Kosovu, americki general Keith Huber medijima u Pristini je prije nekoliko dana izjavio da je Sporazum izmedu Skoplja i Beograda o utvrdjivanju medudrzavne granice nelegalan, dodajuci da je to "potvrdio i generalni sekretar Organizacije Ujedinjenih nacija". Izjavom koju je najprije prenio skopski list na albanskom jeziku "Fakti", general je osporio Sporazum sto su ga 23. februara prosle godine u Skoplju, na margini Balkanskog samita, uz puno odobravanje svih relevantnih medjunarodnih faktora, potpisali makedonski predsjednik Boris Trajkovski i njegov jugoslovenski kolega Vojislav Kostunica. Americki general je u svojoj izjavi pokazao zabrinutost i zbog toga sto zemljoradnici sa Kosova imaju njive u Makedoniji koje ne mogu obradjivati jer u odsustvu politickog dogovora ne mogu prelaziti granicu. U to ime, rekao je da ce ih obezbjedjivati njegovi vojnici. bude li trebalo! Stav portparola UNMIK-a u Pristini Andreje Anjeli koja je pokusala razjasniti izjavu, unio je samo jos vise zlovolje u Skoplju: "Ujedinjene nacije ne smatraju vazecim Sporazum o granici. Sporazum ce postati validan tek kad se utvrdi krajnji status Kosova"! Poput nespremnih djacica, varijaciju na istu temu ponovice bezimeni medjunarodni cinovnici jos koji put u narednih par dana.
I, lavina je krenula. Makedonci koji ovu vrstu humora ne razumiju i redovno ga dozivljavaju kao zaoke uperene protiv sebe, raspalili su iz svih diplomatskih orudja. Ministarstvo inostranih poslova zatrazilo je dopunsko objasnjenje izjava funkcionera UNMIK-a i KFOR-a. Predstavnici pozadinskog staba KFOR-a i ambasadori medjunarodnih organizacija pozvani su kako bi se otklonile nesuglasice iznesene u dvije pomenute izjave visokih funkcionera Civilne administracije Ujedinjenih nacija na Kosovu odnosno KFOR-a. Date su instrukcije ambasadorima pri OUN i NATO-u u New Yorku i Bruxellesu, kako da postupe u najnovijem slucaju. Ministarstvo je izjave ocjenilo kao "stetne, neprihvatljive i neosnovane a,uz to, izvan okvira KFOR-ove i UNMIK-ove misije". Vladin portparol Djordji Trendafilov izjave zvanicnika UNMIK-a smatra "sokantnim". Njegov pandan iz Ministarstva odbrane Blagoja Markovski tvrdi da je granica prije i poslije potpisivanja Sporazuma ostala nepromijenjena i bez spornih tacaka izmedju Makedonije i SRJ. Granica je medjunarodno priznata i svaka povreda od strane pojedinaca i grupa bice tretirana kao ilegalni prelazak pri cemu ce se postupiti po pravilima za obezbjedjenje drzavne medje. I sve tako
A mediji - sta da se prica! Jedan ugledni list ce procjeniti da je americki komandant sektora Istok bio "ili pijan ili drogiran". Ili ce biti da sjedinjene Drzave objavljuju rat Makedoniji!? Siroti vrsilac duznosti americkog ambasadora Lawrence Butler ce se iz petnih zila truditi da dokaze da to nije tako, no i da ambasada u Skoplju nije kompetentna za pravna tumacenja. Neki drugi su uporno tragali za skrivenim smislom poruka koje su stigle iz Pristine. Tek se u ovakvim situacijama vidi, koliko na ovako malom prostoru zivi poznavalaca-amatera medjunarodnog javnog prava. Ali, valja imati i razumijevanja za ovoliku buru. Jedva je nekako zagladjen proslonedjeljni "gaf" portparola OEBS-a Florina Pasnicua koj je neposredno poslije pogibije od postavljene bombe-kasikare na kucnom pragu u skopskom selu Aracinovo Makedonca-povratnika pretpostavio (ili su ga bar tako interpretirali) da se mozda radi "o tinejdzerskoj zabavi Pa ne treba zuriti sa zakljuccima da je posrijedi pokusaj etnickog ciscenja".
Jedino je shef drzave Boris Trajkovski pokazao da mu je nezgodno zbog svega onog sto se dogodilo. Izjavu generala Hubera u intervjuu za televiziju Telma nazvao je "nesretnom" i "proizvoljnom". Nesto kasnije je gradjanima pruzio uvjeravanja da je od sjedinjenih Drzava i NATO-a dobio dovoljno jake potvrde da iza generalovih izjava ne stoji nikakva posebna poruka nego da se radi o "nekompetentnom tumacenju jednog pravnog pitanja". Da bi otklonio i posljednju sumnju, Predsjednik je telefonom razgovarao i s generalnim sekretarom Alijanse Georgeom Robertsonom.
U saopstenju izdatom u sjedistu Ujedinjenih nacija u New Yorku u petak konacno je dato zvanicno tumacenje. "Svjetska organizacija postuje Sporazum o granici izmedju Skoplja i Beograda. Ujedinjene nacije smatraju da je teritorija Kosova na koju se odnosi Rezolucija Savjeta bezbjednosti 1244 onakva kako je definisana na dan donosenjaRezolucije. Bilo kakve promjene velicine teritorije pod upravom UNMIK-a trebaju biti odobrene od strane Savjeta bezbjednosti". U saopstenju od 7. Marta prosle godine" podsjeca se "naglaseno je da Sporazum o obiljezavanju granice izmedju Makedonije i SRJ mora biti postovan od svih te ga, stoga, postuju i Ujedinjene nacije". Gotovo identican je i stav sluzbenog Washingtona.
Zanimljive reakcije stigle su od strane dvije vodece partije albanaca. Demokratska partija Albanaca koja je kao koalicioni partner u vladi prije godinu dana podrzala Sporazum s Beogradom sada smatra da probleme koje imaju zitelji Kosova makedonske vlasti trebaju rjesavati s medjunarodnom zajednicom i vlastima na Kosovu, ne i s drugim potpisnikom, znaci vladom SRJ. Partija za demokratski prosperitet koja se u vrijeme ratifikacije iz istih razloga grcevito suprotstavljala Sporazumu sada je, ne bez trijumfalizma, konstatovala da se obistinjuje ono na sta je upozoravala. Vrijedi ovdje podsjetiti i na cinjenicu da su prve oruzane carke pocele samo tri dana poslije svecanosti potpisivanja u Skoplju. Jedno od mogucih objasnjenja u nekim politickim krugovima bilo je da je taj cin bio casus belli.
Po svemu sudeci, doslo je vrijeme da se "spusti loptica". Medjutim,medjunarodna zajednica, ne htijuci, sama sebi je "skocila u stomak", otvorila je jedan nepotreban izduvni ventil kroz koji je pokuljala sva tjeskoba makedonskog javnog mnijenja. Cuvena zapadna diplomaticnost nekako precesto pada na ispitu. Da li se americki general htio hvalisati snagom misica ili je zaista imao "zadnje namjere" (kako misli makedonska javnost)? To mozda vise i nije vazno. Bilo kako mu drago, vjerovatno bi najradije sam sebi jezik odgrizao.
ZELJKO BAJIC