Piralen putuje u Švajcarsku

Beograd Feb 25, 2002

Dekontaminacija Kragujevca od posledica NATO bombardovanja

Stručnjaci Ujedinjenih Nacija , koje organizuju i finansiraju

čišćenje"Zastave" od zagadjenja otrovnim trafo uljem , u saradnji sa domaćim eksprtima uradili su pet projekata za sanaciju i otklanjanje štetnih materija. Dva se realizuju u fabrici, treći u "Energetici", dok se preostala dva projekta odnose na čišćenje korita reke Lepenice i transport i uništavanje otpada

AIM, Beograd,25.2.2002.

Dve godine posle NATO bombardovanja "Zastave", u lakirnici Fabrike automobila počelo je čišćenje pogona od piralena , koji će početkom jula biti transportovan u Švajcarsku , gde će biti uništen. Biće to prvi put da se opasni materijali iz nerazvijenih zemalja "izvoze" u razvijene zemlje Zapada.

Stručnjaci Ujedinjenih Nacija (UN), koje organizuju i finansiraju

čišćenje"Zastave" od posledica bombardovanja, u saradnji sa domaćim eksprtima uradili su pet projekata za sanaciju i otklanjanje štetnih materija. Dva se realizuju u fabrici, treći u "Energetici", dok se preostala dva projekta odnose na čišćenje korita reke Lepenice i transport i uništavanje otpada.Procenjuje se da će samo u čišćenje "Zastave" od poslednica NATO bombardovanja UN uložiti više od milion i po maraka.

Prilikom prvog NATO bombardovanja Zastave, 13. aprila '99. godine, u lakirnici Fabrike automobila, koja je najteže stradala, pogodjen je komandni centar sa dva trafoa, iz kojih se izlilo preko 3.000 litara opasnog piralena. Otrov je kontaminirao pogone fabrike.

Istraživanja su pokazala da se piralen najviše zadržao u podu lakirnice i u tehnološkim jamama. Zato se prvo i krenulo sa čišćenjem pogodjenih pogona.

Ističući da je "piralen trafo ulje sa veoma kancerogenim svojstvima

ukoliko dodje u organizam čoveka", rukovodilac projekta čišćenja "Zastavine" lakirnice Branislav Nedeljković zadovoljan je do sada postignutim rezultatima i naglašava da su stručnjaci UNEP-a proglasili "Kragujevac za jednu od četiri ekološke crne tačke" u zemlji, što najbolje govori o stepenu zagadjenosti grada i okoline.

Prvi projekat dekontaminacija vode zagadjene piralenom je uspešno završen i 150 tona otpadnog materijala, koji je smešten u specijanu burad čeka na transport. Pretpostavlja se da će nakon čišćenja lakirnice, u fabrici biti sakupljeno oko 300 tona opasnog otpadnog materijala. On će biti skladišten u 1.500 specijalnih buradi , a zatim spakovan u 22 kontejnera, koji će se transportovati u Švajcarsku (Valoreksi) na uništavanje. Ostaci pogodjenih trafoa biće transportovani u Nemačku (Doprtmund) na reciklažu.

U fabrici je u toku realizacija drugog projekta uklanjanja i čišćenja

poda lakirnice, gde se procenjuje da će takodje biti sakupljeno 150 tona otpada. Ovaj veliki posao u kome se deo poda lakirnice potpuno uklanja na dubini od 25 centimetara, dobila je nemačka firma ABB iz Dortmunda, putem medjunarodnog tendera. Svi radovi se izvode u saradnji sa stručnjacima "Zastave" i Mašinskog fakulteta u Kragujevcu.

Velike kiše i poplave nakon bombardovanja doprinele su da piralen iz

fabrika "otpliva"dalje, tako da su istraživanja pokazala da ga ima na ulazu Lepenice u "Zastavu". Koliko se piralena zadržalo na obalama reka, a koliiko je otišlo dalje koritom reke, niko sa sigurnošću ne može da potvrdi.

Rukovodilac projekta čišćenja fabrike Branislav Nedeljković zadovoljan je do sada postignutim rezultatima na čišćenju lakirnice od piralena i ističe da će za mesec dana svi poslovi na čišćenju odog dela fabrike biti uspešno završeni. On naglašava da je zdravlje svih radnika, koji su angažovani na čišćenju fabrike, maksimalno zaštićeno i prati se svakodnevno. Oko 50 radnika koji su direktno angažovani na čišćenju fabrike,dobro su upoznati o kakvim poslovima se radi i u institutima zdravlja u Kragujevcu i Beogradu redovno se rade sve neophodne analize.

Na kraju, Nedeljković je istakao svoje duboko uverenje da je moguće uspešno realizovati sve projekte na čišćenju fabrike od otrovnih materija i posebno naglasio da je moguće izvršiti dekontaminaciju korita reke Lepenice, što, kako kaže, mnogi ne veruju.

Da li će čišćenje fabrike od posledica NATO bombardovanja "skuniti" Kragujevac sa mape najzagadjenijih gradova Srbije ostaje da se vidi. Ostaje i pitanje da li je trebalo čekati dve godine kako bi se počelo sa realizacijom projekta "dekontaminacije fabrike". Posebno kada se zna da su se u proteklom periodu organizovale "udarničke akcije" na raščišćavanju ruševina NATO bombardovanja u kojima su učestvovali mnogi radnici.

Olivera S. Tomić (AIM)