Padec nebotičniških "dvojčkov" Al Qaede v Tirani

Tirana Feb 18, 2002

Albanija

Zaplemba dveh najvišjih nebotičnikov v Tirani je pokazala, da so aktivisti teroristične organizacij Al Qaede v najbolj siriomašni državi na Balkanu želeli ustvariti močno finančno in industrijsko mrežo za financiranje mednarodnega terorizma.

V središču albanskega glavnega mesta sta zelo opazni zgradbi, ki so jih mediji poimenovali "stolpa dvojčka", vendar njuno ime v nasprotju z New Yorkom po ironičnem spletu okoliščin ni vezano za uničenje, temveč za izgradnjo v režiji poslovnežev, povezanih z islamskimi terorističnimi organizacijami. V javnem mnenju je izzvalo začudenje dejstvo, da organi policije in ravosodja v Albaniji niso dvignili veliko prahu v zvezi z odkritjem in udarom na finančne interese "Al Qaede" v Albaniji, ko je sodišče v Tirani 17 januarja konfisciralo dve 17 nadstropni zgradbi v izgradnji, ki se nahajata v glavnem mestu Albanije.

Po navedbah albanskega javnega tožilstva je razlog za to konfiskacijo dejstvo, da je Jasin Kadi iz Savdijske Arabije, lastnik in naročnik dveh nebotičniških dvojčkov, ki se gradijo nasproti sedeža predsednika albanske vlade, osumljen za zveze in financiranje mednarodnega terorizma. Ne le, da organi policije in tožilstva primera niso obešali na veliki zvon, tega v primeru "škandala nebotičniških dvojčkov" za medsebojne obtožbe o zvezah ali podpori islamskih teroristom niso izkoristile niti albanske politične stranke, ki v medsebojnih napadih že iz navade politizirajo celo najbolj običajne zločine. Odkritje o tako široki prisotnosti osumljenega terorista iz Savdijske Arabije v financah in albanskem poslovnem svetu, kjer ima osumljeni Kadi nekaj močnih podjetij in kjer je samo v dveh bankah v Tirani, v Arabsko - islamski banki in v Malezijski banki izpeljal transfer denarja v višini do tri milijone dolarjev, je precej šokiral državne organe in albansko javnost. Razširjenost njegovih poslov v državi, ne zgolj v vlogi glavnega delničarja "nebotičniških dvojčkov" temveč tudi kot lastnika nekaj farmacevtskih podjetij, gradbenih in še nekaterih podjetij, ki delujejo v Albaniji, je dokazalo neprijetno dejstvo, da so namere sponzorjev "Al Qaede" za ustvarjanje finančne in industrijske mreže za financiranje terorističnih aktivnosti v najbolj siromašni državi Balkana veliko bolj resne, kot se je to v začetku mislilo. Vse to je postalo jasno šele nadzoru in blokadi bančnih računov Jasina Kadija v Tirani.

V svojem govoru o ukrepih albanske vlade v borbi proti terorizmu je albanski premijer Ilir Meta v albanskem parlamentu oznanil, da da javno tožilstvo Albanije vodi preiskavo v zvezi s 16 osumljenimi subjekti za finančne zveze s terorističnimi organizacijami. Direktor uprave za borbo proti pranju umazanega denarja v Ministrstvu za delo je v izjavi za medije potrdil, da je s strrani ameriških državnih organov prispela v Ministrstvo za dela dolga lista s 300 subjekti, ki so v Tirani osumljeni za pranje denarja in zveze s svetom mednarodnega terorizma in organiziranega kriminala.

Dejansko obstaja kontradikcija med odločno prozahodno politiko, ki so jim sledile vlade v Tirani v cilju vspostavitve zelo tesnega sodelovanja z zahodom in zanimanja oseb ter arabskih in nearabskih organizacij s terorističnimi zvezami za oblikovanje baz in finančnih depozitov v Albaniji. Kakor je videti, je do tega prišlo zaradi nekaj faktorjev. Na prvem mestu je dolgo desetletno obdobje težke postkomunistične tranzicije, ki so ji dale pečat politični in vladni pretresi ustvarilo pogoje za kronično slabost policijskih organov, tožilstev in sodišč, kar je vzbodbujalo pogosto sumljivo poslovanje z domačimi in mednarodnimi zvezami. Hkrati pa je Albanija kot država, ki se je pozno vključila v odprto tržno gospodarstvo šele začela z velikimi posli, v katere spada gradbeništvo, to pa je, kot je znano, eno od priljubljenih področij za mafijo in teroristične skupine ki se s temi posli ukvarjajo zaradi pranja denarja.

Pomanjkanje evforije policijskih in organov tožilstva na finančne baze mednarodnega terorizma je zato razumljvo. Ta udar je bolj rezultat operacij in učinkovitosti ameriških, kot pa albanskih preiskovalnih organov. Lahko bi celo rekli, da se ime Jasina Kadija, glavnega lasnika "nebotičniških dvojčkov" v Tirani že od 24 septembra lani nahaja na listi oseb, glede katerih je Bela hiša ukazala, da se jim blokira imovina zaradi zvez z organizacijo "Al Qaeda". Do blokada njihovih in tekočih računov drugih osumljencev pa je v albanskih bankah prišlo šele po izročitvi dokumentacije iz ZDA. Obtoženi Jasin Kadi, ki se trenutno nahaja v Savdijski Arabiji je v intervjuju, ki ga je dal arabskemu listu "Ash - Shark al ausat" 23 januarja zavrnil obtožbe Tirane in izjavil, da je to ameriško maščevanje proti njemu, saj je bila enaka blokada izpeljana tudi v njegovih ameriških podjetjih.

Z druge strani se je potrebno ob presoji primera potrebno zavedati tudi tega, da je bil s političnega vidika udar na finančne baze Jasina Kadija v Tirani izpeljan v trenutku ne zelo ugodne regionalne klime. Premijer bivše jugoslovanske republike Makedonije L.Georgijevski je v začetku januarja obtožil Tirano, da podpira strukture terorizma. On in visoki državni uradniki v Beogradu in Moskvi so neprestano poskušali ustvariti vtis, da Albanci podpirajo islamski terorizem na Balkanu. Konfiskacija "stolpov dvojčkov" in blokada finančnih sredstev državljana Saudijske Arabije Jasina Kadija nosi v sebi nevarnost, ki bi jo lahko izkoristili tisti, ki izrekajo takšne obtožbe.

Vendar po drugi strani drži tudi dejstvo, da obtožbe. ki so prihajale iz ust predstavnikov sosednjih držav o zvezah albanske države s terorističnimi dejavnostimi s strani ZDA, NATO ali EU, ki ne samo, da imajo več izvorov in možnosti za informiranje, temveč so prisotne tudi v številnih strukturah albanske države, nikoli niso bile resno sprejete. Generalni sekretar NATO lord Robertson, ki je pred nekaj dnevi obiskal Albanijo je javno zavrgel vse obtožbe na račun Tirane o mogočih terorističnih zvezah. Zahod je očitno prepričan v jasno distanciranje vladne politike v Tirani s strani kakršnihkoli organizacij ali združenj ki delujejo s terorističnih pozicij. Za eksperte pa je Albanija uvrščena na zemljevid ustvarjanja finančih baz s terorističnimi zvezami, tako kot desetine držav v Evropi, Ameriki ali Aziji. Vendar pa je po pravkar izvršenem udaru na "nebotičniške dvojčke" in bančne račune "Al Qaede" v Tirani mogoče reči, da državni organi v Albaniji ravnajo v skladu z vladno usmeritvijo Albanije, ki se smatra za del antiteroristične koalicije.

Arjan Leka (AIM Tirana)