Gradani placaju ceh
Blok tarifa za obracun struje u Crnoj Gori
Posto EPCG ne uspijeva da obezbijedi dovoljno struje, njeni celnici predlazu da crnogorska domacinstva, zavisno do potrosnje, kilovat placaju i tri puta vise od zvanicne tarife
AIM Podgorica, 26.01.2002. godine
Prihvati li Vlada Crne Gore prijedlog Upravnog odbora Elektroprivrede CG, crnogorska domacinstva ubuduce struju ce placati i do 300 odsto vise! Na taj nacin ce, navodno, biti ublazena ili u potpunosti prevazidena visemjesecna kriza izazavana konstantnim nedostatkom elektricne energije, zbog cega su u Crnoj Gori skoro dva mjeseca na snazi svakodnevne cetvorosatne restrikcije.
Naime, prema ideji koju je prosle nedjelje objelodanio Radoje Kontic, predsjednik Upravnog odbora EPCG, domacinstva bi ubuduce potrosenu struju placala po vazecem cjenovniku samo ako potrose manje od 900 KWh zimi, odnosno 600 KWh ljeti. U slucaju prekoracenja potrosnje raste i cijena kilovat casa. "Za domacinstva koja u zimskoj sezoni trose od 900 do 1.500 kilovata, cijena struje bice veca 50 odsto, dok ce za potrosace koji potrose preko 1.500 kilovata mjesecno cijena biti trostruko veca", pojasnio je Kontic precizirajuci da ce i u ljetnjem periodu vaziti slican sistem: do 600 KWh, od 600 do 1000 (50 odsto skuplje), i preko 1000 KWh potrosene energije (tri puta vise od zvanicne cijene).
ťBice veci mrak nego sada. Moja porodica to nece moci da platiŤ, rekao je Radivoje Markisic, penzioner iz Budve tokom ankete na drzavnoj televiziji koja je trebalo da pokaze reakciju obicnih gradana. Slicno njemu reagovali su mnogi.
Utjehe radi, celnici EPCG naglasili su da bi se blok-tarifa primjenjivala samo "u periodu opste nestasice struje ili kad sistemu nedostaje 10 odsto energije". Nijesu, medutim, nasli za shodno da podsjete da u elektroenergetskom sistemu Crne Gore domaca struja nedostaje makar sedam mjeseci godisnje, i to vise od 10 odsto!
Vlada Crne Gore jos se nije oglasila o ovom prijedlogu. Ali, jeste Savez samostalnih sindikata Crne Gore. Podgoricka podruznica SSS CG zahtijeva od Vlade da odbije prijedlog EPCG, posto bi njegovo prihvatanje ugrozilo egzistenciju vecine stanovnika glavnog grada Crne Gore. Prema racunici sinidkalaca, prosjecna porodica u Podgorici zimi potrosi oko 1.500 KWh elektricne energije. Po vazecim cijenama za toliku potrosnju treba platiti oko 110 maraka. Usvojili se prijedlog Elektroprivrede, ista potrosnja kostace blizu 200 maraka. Potrosi li se, medutim, 2.500 KWh (uz dvije TA peci to je normalna potrosnja) valja platiti skoro 600 DEM, odnosno, nesto manje od tri prosjecne crnogorske plate.
Istovremeno, potrosaci ni ubuduce nece imati nikakvu garanciju da ce imati struje ili makar da ce, kad je ima, ona biti propisanog napona i frekvencije. Kako bi kucni uredaji mogli normalno da rade, bez nepotrebnog povecanja potrosnje i ucestalih kvarova, za koje Elektrodistribucija, prema vazecem Zakonu o energetici, ne snosi nikakvu odgovornost.
Osmisljene programe prelaska na druge izvore energije ne treba ni pominjati. Parno grijanje, plinovod, koriscene solarne energije... samo su teoretski poznati vecini gradana Crne Gore. Prakticno, jedini dostupan izvor energije u njihovim domovima jesu uticnice, posto znacajan dio stambenih objekata u centralnom i juznom dijelu Crne Gore nema ni dimnjake. Ili oni nijesu u upotrebljivom stanju. A strucnjaci kazu da, pri "racionalnom koriscenju", oko 60 odsto elektricne energije jednog domacinstva ode na grijanje. Na zagrijavanje vode u kupatilu i kuhinji trosi se dodatnih 20 odsto, iako su u dobrom dijelu Crne Gore taj problem mogao rijesiti ugradnjom solarnih celija.
I pored toga, ni Elektrorpivrede, ni Vlada Crne Gore nemaju ni volje ni novca da bi se bavili takvim problemima. Uostalom, EP CG ne cini nista kako bi smanjila gubitke u prenosu i na distributivnoj mrezi. A oni se krecu od 16 (zvanicno) do 23 (nezvanicna procjana) ukupne potrosnje elektricne energije u Crnoj Gori. Zapravo, crnogorska EP u prenosu i distribuciji gubi elektricnu energiju koja je jednaka onoj koja nedostaje u sistemu.
Po svemu sudeci, u EP CG je preovladala racunica po kojoj je sopstvene slabosti najlakse prebaciti na teret drugome. I, posto EPCG ne uspijeva da proizvede dovoljno struje, nece ili ne umije da je kupi, a ono sto nabavi izgubi u prenosu i(li) ne moze da naplati od drzave i privrede - domacinstva ce kilovat placati i tri puta vise.
Dok iscekuju da li ce Vlada uslisiti zahtjeve EPCG, stanovnici Crne Gore nagadaju po kojim kriterijumima su strucnjaci Elektroprivrede zakljucili da je potrosnja od 900 KWh zimi i 600 KWh ljeti prava mjera za jedno domacinstvo. Bez obzira da li njega cine dva ili sest clanova, zive li u 20 ili 120 kvadrata, zimuju li u Beranama ili Baru, prezivljavaju li ljeto u Podgorici ili na Zabljaku. Iz EP CG nema objasnjenja. Samo obecanje da ce uskoro svoje potrosace obavijestiti o modalitetima ustede i racionalnijeg koriscenja kucnih aparata.
Takva uputstva vec su poznata stanovnicima Srbije. Tako, Elektropivreda Srbije na svom sajtu pod nazivom "stedimo struju" preporucuje i sledece: "Izbegavajte kupanje u kadi napunjenoj vodom - Kada je hladno drzite vrata i prozore sto duze zatvorenima - Pre spavanja smanjite temperaturu na termostatu, zdravije je a i ustedecete - Gasite svetlo za sobom ako u prostoriji nema nikoga - Vrata frizidera ne otvarajte svaki cas...". Bez znacajniji rezultata kada je usteda elektricne energije u pitanju.
Da li ce EPCG biti u prilici da oproba isti recept, i eventualno imati vise srece u njegovoj primjeni (ne racunajuci zagaranotovane finansijske efekte) ostaje da se vidi. Prema nezvanicnim najavama Vlada Crne Gore o ovom zahtijevu odlucivace pocetkom februara.
Zoran RADULOVIC (AIM)