Steiner - novi administrator Kosova
Priština, 26.01.2002.
Jedno je sigurno za nemačkog diplomatu Michael Steinera na Kosovu - ovde neće imati mogućnosti da upadne u bilo kakvu ''aferu kavijara'', naravno ukoliko ne ''padne'' na čestu šalu da je ''kavijar'' kod balkanaca pasulj. Medjutim, iako mu se tako što desi, teško da će ga ''pasulj'' dovesti na prve stranice novina sa kojih nije silazio danima od trenutka kada je njegovo ime uvršteno u dugu listu kandidata za šefa Misije OUN na Kosovu (UNMIK) ili kako se kaže jezikom OUN - za posebnog izaslanika Generalnog sekretara. I novine, kao prave ''vračare'' počele su da predvidjaju, da špekulisu, da predskazuju ''sudbinu'' koja čeka gospodina Steinera. Svi se slažu u jednom: njega očekuju teški poslovi na Kosovu koji će odlukom Generalnog sekretara OUN Kofi Annana naslediti Danca Hansa Haekkerupa, koji je podneo ostavku na ovu funkciju Zbog, kako je zvanično navedeno, ''ličnih razloga''.
Gospodin Steiner će preuzeti funkciju šefa UNMIK/a u vreme kada administracija OUN vrši pripreme da prenese svoje nadležnosti na institucije samouprave na Kosovu proizašle iz opštih izbora 17. novembra 2001. godine. I izgleda da će on biti srećnik ako pre njegovog dolaska u Prištinu ostale diplomate uspeju da ubede političke predstavnike Albanaca da se usaglase oko osnivanja institucija vlasti nakon skoro tromesečnog perioda uzastopnih neuspeha u postizanju sporazuma za podelu vlasti.
Gospodin Seiner je ''dobio'' mesto šefa UNMIK/a u jakoj konkurenciji u kojoj je izmedju ostalog figuriralo i ime italijanskog generala Carla Cabigiozu koji je šest meseci upravljao mirovnim trupama pod vodjstvom NATO (KFOR) na Kosovu. 52.-dišnji diplomata tako nasledjuje danskog ministra odbrane Hansa Haekkerupa, koji je bio na čelu UNMIK - a skoro godinu dana (od januara 2001. do decembra iste).
G. Steinera analitičari smatraju diplomatom od karijere sa velikim iskustvom u zemljama Balkana. Ranije je on radio u mirovnoj Misiji u Bosni i Hercegivini kao zamenik Viskog predstavnika medjunarodne zajednice. On je vršio i druge značajne zadatke za svoju zemlju da bi postao i savetnikom nemačkog kancelara Gerhard Schroedera.
Sa tog položaja je podneo ostavku zbog skandala vezanog za ruski kavijar. I ako taj skandal nije sprečio nemačkog kancelara da ga vrati na posao, onda on neće imati nikakvog uticaja ni na kosovske Albance koji ipak gaje posebne simpatije prema Nemačkoj, ako nizbog čega drugog, onda zbog činjenice što je ona bila ''domaćin'' nekoliko stotina hiljada Albanaca - emigranata tokom '90 - tih godina. Medjutim, najčešće ''molitve'' Albanaca su da gospodin Steiner nasledi samo mesto, ali i ne rad njegovog prethodnika Haekkerupa koji je za njih ostao ''dalek i hladan''. Najveće primedbe su imali posebno na ''njegova nastojanja da restaurira veze sa Beogradom'' što je za ovdašnju javnost predstavljano kao raspršivanje njihovih snova o punoj nezavisnosti Kosova. Potpisivanje jednog dokumenta sa zvaničnicima u Beogradu, koji je u stvari predstavljao cenu kojom je on kupio učešće kosovskih Srba na opštim izborima 17. novembra, bio je istovremeno kraj ''ljubavi'' prema administratoru za kojeg su kosovski politicki akteri tvrdili da više razgovara sa Čovicem (zamenikom srpskog premijera) nego sa njegovim političkim partnerima na Kosovu. Steiner, pak, dolazi bez nekog ''sumnjivog'' back grounda, a kosovski politički lideri se nadaju da će on ''upoznati bolje Kosovo i njegove probleme''. Deo njih veruje da će gospodin Steiner biti iskreniji i pravedniji u interpretaciji Rezolucije 12 44 Saveta bezbednosti OUN, odnosno da je neće jednostrano interpretirati, za šta je izmedju ostalog optuživan Hans Haekkerup.
Prema medjunarodnim zvaničnicima, medjutim, gospodin Steiner dolazi sa renomeom marljivog čoveka i ličnošću koja će se na Kosovu suočiti sa hrpom problema. Ako je prvi administrator Kosova Francuz Bernard Kouchner došao u ''emergentnoj fazi'', Haekkerup je prošao kroz težak period strukturiranja pravnog okvira u tzv. supstancijalnu autonomiju. S druge strane, g. Steiner dolazi u vreme kada UNMIK prelazi iz faze pune administracije Kosovom u fazu ograničavanja njegove uloge u administriranju ali sa usredsredjenjem na red i zakon, povratak raseljenih osoba, borbu protiv organizovanog zločina i jačanje pravosudnog sistema. Zvaničnici žele da veruju da je g. Steiner prava osoba za tako težak posao, a u UNMIK-u tvrde da je potrebna snažna ličnost koja će biti u stanju da se suoči sa izazovima na Kosovu. ''U ovom delu Balkana ličnosti imaju veoma mnogo značaja'', izjavilla je jedna glasnogovornica Misije OUN koja se sprema da ''nadživi'' sva tri administratora. Medjutim, pred ovom ličnošću stoje teški problemi sa imenom i prezimenom. Kosovo se administrira kao celina, ali de facto ono nije takvo. Njegov sever je ''neprohodna zamlja'' za pripadnike albanske zajednice kao što su i druge enklave nastanjene Srbima. Za ove poslednje, teritorije van enklava su ''tera incognita''. Nepijateljstva su još uvek velika, bezbednost ostaje još uvek jedan od temeljnih problema, a kao da bi ga upozorili na njegov težak posao, nekoliko dana pre njegovog imenovanja na novu funkciju, Kosovo je zahvatio talas akata nasilja sa snažnim političkim motivima. On nasledjuje i s druge strane nerešena pitanja uhapšenih osoba i na hiljade drugih koje se račuunaju kao nestalim. Iznad svega, on će upravljati Kosovom koje i dalje ostaje bez definisanog političkog statusa, pa će biti primoran da ''majstorski pliva izmedju zahteva Albanaca za nezavisnost i zahteva Srba za vraćanje Kosova pod srpski suverenitet.
Steiner, ako ništa drugo, već je ostvario jedan cilj - cilj Nemačke da ojaca svoju ulogu i on na taj način postaje jedan od Nemaca na jednoj od najznačajnijih funkcija nakon Drugog svetskog rata. Ako se ima u vidu da je jedan od glavnih zamenika šefa UNMIK/a njegov sunarodnik (Tom Koenigs), onda Nemačka tako postaje jedna od zemalja sa najviše uticaja u mirovnoj Misiji na Kosovu. Posmatrači kažu da to ipak neće uticati da Steiner bude ''kršten kraljem Kosova'', kao što je bio ''kršten'' tokom njegove Misije u Bosni. Medjunarodni i domaći zvaničnici na Kosovu se nadaju da će on uneti više krvi u politički proces i da će možda povratiti interesovanje medjunarodne zajednice za Kosovo. Privrednici se, s druge strane, nadaju (a mnogi to smatraju naivnim nadama) da će zajedno sa Steinerom na Kosovo mogli da stignu i nemački investitori. U najmanju ruku, Steiner će po dolasku na Kosovo imati pred sobom i ''plodove'' kampanje šefa ureda njegove zemlje u Prištini Michael Schmunka koji već duže vreme ide rame uz rame sa njegovim američkim homologom, ako ne da bi ga dostigao u njegovoj ulozi na Kosovu, onda da se tu nadje - za svaki slučaj.
AIM Priština, Besnik BALA