Biznismen i svedok

Beograd Jan 26, 2002

Lice s poternice-slučaj Alije Delimustafića

Bivšeg ministra policije BiH srpska policija zasad tereti samo za falsifikovanje isprava, mada se može očekivati da se splet sumnji proširi do 17. februara, dokle je Delimustafiću odredjen pritvor.Pojedini mediji potenciraju priču o njegovim navodnim ratnim zločinima, tvrdeći da je on imao glavnu naredbodavnu ulogu u ubistvu vojnika JNA drugog i trećeg maja 1992. godine, prvo kod sarajevske Skenderije, a onda u Dobrovoljačkoj ulici. Špekuliše se da bi Haski tribunal mogao biti zainteresovan za Delimustafića ne samo kao optuženog, već potencijalnog svedoka protiv Miloševića i protiv Alije Izetbegovića

AIM, Beograd,26.1.2002.

Definitivan dokaz da je Srbija postala raj za probisvete raznih vrsta, begunce od pravde, ratnih zločina, i drugih neprijatnih stvari,predstavlja hapšenje Alije Delimustafića, prvog ministra policije nezavisne Bosne i Hercegovine. Razglabanje na temu - da li se u Srbiji krije Ratko Mladić postalo je besmisleno u trenutku kada je u sred Beograda, doduše pod lažnim imenom, uhapšen čovek za koga se pretpostavljalo da bi mogao biti čak i jedan od osumnjićenih za zločine nad Srbima pred Haškim tribunalom.Jugoslovensko ministarstvo pravde pokrenulo je pred Okružnim sudom u Beogradu postupak ekstradicije Delimustafica.

Delimustafića je beogradska policija uhapsila 17. januara u zgradi "Brodogradilišta" na Novom Beogradu zbog sumnje da je falsifikovao isprave. On je naime u Srbiji boravio pod imenom Gojko Mitrović, "od oca Dušana", kako je stajalo u krivotvorenoj ličnoj karti, i dva meseca stanovao je u raznim beogradskim hotelima, najviše u "Ekscelzioru".

U trenutku hapšenja Delimustafić je bio u društvu sa Borislavom Radosavljevićem, vlasnikom preduzeća "Astrotehnolodžik", koje se bavi štampanjem reklamnih panoa. Suvlasnik firme "Astrotehnolodžik" je izvesni Martin Selek, kako se tvrdi-jedan od vrlo bogatih Amerikanaca, koji ima industriju za proizvodnju elektronske opreme i bio je zainteresovan za kupovinu sremskomitrovačkog "Matroza", fabrike celuloze i hartije, koja ima monopol na jugoslovenskom tržistu.

Pred istražnim sudijom, Delimustafić je izjavio kako je u Beograd došao zbog biznisa, "i morao je koristiti tudje ime jer se zamerio bosanskom predsedniku Aliji Izetbegoviću". Radi se zapravo o poternici bosanske policije za njim, zbog optužbe da je opljačkao Federaciju BiH za 26 miliona maraka tako što je likvidirao svoju privatnu "BiH banku", preko koje su pored ostalog poslovale i američka i nemačka ambasada.

Izvori u beogradskoj policiji tvrde da su njihovi inspektori još početkom decembra dobili nalog da obrate pažnju na "lice koje svi znaju pod nadimkom Alija, koje se kreće po beogradskim hotelima, i ima kontakte sa biznismenima vrlo sumnjive provinijencije, nekim političarima, te ljudima iz podzemlja. U početku se nije pretpostavljalo o kome se radi. Tek početkom januara došlo se do operativnih saznanja "ko je praćeno lice". Policiji je u početku bilo sumnjivo puno detalja, pre svega, "Alijini" odnosno "Gojkovi" kontakti sa, recimo, Nebojšom Maljkovićem, nekada visokim funkcionerom JUL-a, sada, vlasnikom "Univerzal banke" koja je krajem decembra dala i kredit pomenutoj fabrici "Matroz".

Zapravo, čitava stvar je blagi šamar srpskoj "tranziciji", jer se u svim ovim pričama provlači Delimustafićevo interesovanje da svoje pare preko posrednika uloži u neko od ovdašnjih propalih preduzeća, koja čekaju privatizaciju. Mada su se svi "zainteresovani" potrudili da to demantuju, u planu je bio "Matroz", firma koja je i te kako poznata po maltretiranju nepodobnih jugoslovenskih medija u vreme Miloševića. Tada se još videlo, kako se uz pomoć "Matroza", može kontrolisati štampa. Samo se može zamisliti šta bi bilo da, recimo, tu firmu kupi neko ko ima renome novopečenog bogataša, i nosilac je liste raznih poternica. Javnosti u Srbiji je "slučaj Delimustafić" počeo da biva zanimljiv baš zbog "šoka" da bi velike firme mogle preći u ruke problematičnih tipova.

Što je najinteresantnije, policija zasad bivšeg ministra tereti samo za falsifikovanje isprava, mada se može očekivati da se splet sumnji i proširi do 17. februara, dokle je Delimustafiću odredjen pritvor. Uz to, pojedini mediji potenciraju priču o njegovim, navodnim ratnim zločinima, tvrdeći da je on imao glavnu naredbodavnu ulogu u ubistvu vojnika JNA drugog i trećeg maja 1992. godine, prvo kod sarajevske Skenderije, a onda u Dobrovoljačkoj ulici. Srpski istražni organi mogućnost proširivanja istrage i na ratne zločine- ne pominju.

Špekuliše se da bi Haski tribunal mogao biti zainteresovan za Delimustafića ne samo kao optuženog, već potencijalnog svedoka i protiv Miloševića, i protiv Alije Izetbegovića. Navodno, Delimustafić je još iz vremena kada je bio visoki funkcioner DB BiH održavao bliske kontakte sa rukovodstvom Kontraobaveštajne službe JNA.

Kasnije, kada je izbio rat, on je te kontakte održavao, i sa Miloševićevim generalima pravio čak i biznis. Svi se pitaju kako su kamioni njegove eksport- import firme Ceneks, preko koje se naglo obogatio, prolazili u sred ratnih dejstava preko "neprijateljske" teritorije a da ih tamo niko nije dirao.

Na konferenciji za novinare Demokratske stranke(DS), savetnik saveznog ministra policije Goran Vesić rekao je da je sramota da Delimustafić odgovara samo zbog falsifikovanja lične karte. "Mi tražimo da se zaista ispita da li je on, kao ministar unutrašnjih poslova BiH, imao učešća, makar komandnog učešća, u napadima na vojnike JNA i na kolonu vojnika i civila koji su se povlačili kroz Tuzlu. To je u nadležnosti vojnog tužioca. Takodje, pošto se u javnosti govori o tome da je on imao veze s bivšim i sadašnjim političarima, očekujemo da ce nadležni organi brzo utvrditi istinu o svemu tome, ako ne, bićemo spremni da podržimo zahtev za formiranje anketnog odbora u Skupštini Srbije", rekao je Vesić.

Poternica Interpola BiH, ispostavilo se nije ni stigla do savezne policije, ali je obećano da će uhapšeni posle sudjenja i izdržavanja eventualne kazne za krivična dela u SRJ biti isporučen bosanskoj strani. Pitanje je samo, da li su i tamo i ovde željni Delimustafićevih svedočenja, jer, po svemu sudeći, radi se o čoveku koji je do sada malo pričao. Ali, ako ga pritegnu, njegova svedočenja biće za mnoge, bivše i sadašnje- vrlo neprijatna.

Dragoljub Petrović (AIM)