Brat Ljube protiv Najcevske

Skopje Jan 18, 2002

Tvrdo krilo VMRO-DPMNE predvodeno ministrom unutrasnjih poslova Ljubetom Boskovskim objavilo rat predsednici makedonskog Helsinskog komiteta Mirjani Najcevskoj. Nakon nevidenih napada u skopskom "Veceru", njen suprug, vrsilac duznosti ambasadora u Strazburu vracen u Skopje, a Najcevskoj poslata poruka da ce biti uhapsena na skopskom aerodromu.

AIM Skopje, 18.01.2002

Odlukom ministra spoljnih poslova Slobodana Casulea opozvan je Sasko Todorovski, vrsioc duznosti makedonske misije u Savetu Evrope u Strazburu, nakon samo 4 meseci i bez imenovanja coveka koji ce ga zameniti, cto govori o zurbu donosenja odluke. Razlog njegovog vracanja u Skopje nije naveden, a tesko se moze podvesti pod akciju "vracanja sjaja makedonskoj diplomatiji" koju je navestio najnoviji makedonski ministar spoljnih poslova Slobodan Casule, jer Todorovski slovi kao vrhunski ekspert za ljudska prava i dobar diplomat. Stoga i "pilci na grani" u Makedoniji njegovo vracanje kuci povezuju sa njegovom suprugom d-r Mirjanom Najcevskom, predsednicom makedonskog Helsinskog komiteta za zastitu ljudskih prava, njenom istrajnoscu da "bez dlake na jeziku" kaze sto misli o pojedinim potezima vlasti.

Samo nekoliko dana pre odluke o povlacenju njenog supruga iz Strazbura, i slanja poruke da de biti uhapsena na skopskom aerodromu prilikom dolaska kuci, Najcevska je bila predmet zestokih, svakodnevnih napada u skopskom dnevniku "Vecer", koji je pod direktnom kontrolom tvrdog krila VMRO-DPMNE, koga u zadnje vreme personificira ministar unutracnjih poslova i najverniji partiski vojnik premijera Ljubco Georgievskog, famozni Ljube Boskovski, koga njegovi obozavatelji iz miloste zovu "Brat Ljube".

Sve je zapoclo pre nedelju dana kada je nakon kontraverzne ceremonije dodeljivanja verskih plocica pripadnicima specijalnih snaga MUP-a (uz prisustvo gotovo celog sinoda Makedonske pravoslavne crkve, premijera i njemu vernih VMRO-DPMNE ministra), odgovarajuci na pitanja novinara, ministra unutrasnjih poslova Ljube Boskovski, komentirao i javnosti nepoznat izvestaj Helsinskog komiteta za zastitu ljudskih prava Makedonije. Boskovski je tom prilikom izjavio: "Helsinski komitet kao da je zaboravio da se treba boriti za ljudska prava. Kao da je zaboravio da Makedonija ima 80 hiljada raseljenih lica i dvadestak kindapiranih, za ciju se sudbinu nista ne zna. Helsinski komitet kao da je zaboravio da imamo 70 makedonskih udovica i sedamdesetak makedonskih decaka ciji su roditelji poginuli za Makedoniju. Taj Komitet kao da pripada nekoj drugoj organizaciji, najmanje organizaciji za borbu za ljudska prava". "Vecer" je tekst naslovljen sa "Helsinski komitet je zaboravio makedonske udovice, sirocad i kindapirana lica" objavio na udarnoj trecoj stranici sa najavom na naslovnoj. Interesantno je da je povod za ovu izjavu Boskovskog bilo pitanje novinara "Vecera" koji se pozivao na izvestaj Helsinskog komiteta o prosloj godini koji nije bio dostupan javnosti iz prostog razloga sto i nije gotov. Da je pitanje bilo samo poruceno da bi Boskovski izrekao svoje misljenje o Komitetu i pre svega njenoj predsednici vidi se iz fakta da u Komitetu naime razmatra se njegova prva verzija!

Istine radi pitanje novinara koje je sadzalo i konstataciju da se u de fakto nepostojecem izvestaju "kaze da MUP prakticira nezakonska hapsenja pripadnika albanske nacionalnosti, a da su slucaju torture i mucenja postali redovna praksa, te da s druge strane sudovi cestoputa bez dovoljno dokaza izricu zatvorske kazne za optuzene za terorizam i da apelacioni sudovi prelaze preko toga" i da "se Albanci stroze kaznjavaju od Makedonaca", Boskovski je odbio komentirati usput rekavdi da o "gospodi koja pretstavlja Helsincki komitet u Makedoniji ima veoma interesantno misljenje".

Dan nakon toga Najevska se opet nasla na naslovnoj strani "Vecera". Naslov clanka "Najcevska anatemisala MUP i otisla na put po svetu", sa nadnaslovom "Opasne egzebicije makedonskog Helsinskog komiteta" i podnaslovom "Makedonske bezbedonosne snage optuzene za kindapiranje i sprovodjenje torture. Uverljivih dokaza nema, sto samo pokazuje da je rec o jednostranim napadima, kao u slucaju sa Ljubotenom". I narednog dana, u vikend broju "Vecera" Najcevska i Komitet su se nasli na naslovnoj stranici: "Helsinski komitet u svom katastrofalnom izvestaju pokazao svoje pravo lice: Instruirana Najcevska optuzuje za intrukcije". "Vecer" se opet poziva na izvestaj kojeg Helsinski komitet nije obelodanio, jer ga jednostavno nije ni zavrsio i konstatira da se radi o upotrebi "vokabulara sponzora": "Fakt je da helsinski komitet Makedonije radi u necijem interesu i da je dirigentska palica u rukama onih koji ne zele objektivno informiranje. Ili, sto je istotako moguce, to je dodvorivanje onima koji daju novac za egzitiranje Komiteta, kome u prilog idu samo maltretirani Albanci".

Kao antrfile pomenutom clanku stampana je i tvrdnja da su "klevete Helsinskog komiteta za policiju narucene", jer je Najcevska "naplatila izvestaj za 300 000 nemackih maraka"! Naime "Vecer" pise, pozivajuci se na tvrdnje neimenovanih visokih policiskih izvora, da je Najcevska za svoje vidjenje o slucaju Ljuboten naplatila pomenutu sumu. I tu ne vredi pomenuti da je u medunarodnoj javnosti "slucaj Ljuboten" izasao ne zaslugom makedonskog Helsinskog komiteta, vec veoma iscrpnim i retko dokumetiranim dosijeem kojeg je sacinio americki Hjuman Rajt Voc, a na osnovu kojeg je Haski tribunal zapoceo istragu protiv ministra Ljubeta Boskovskog, koji je bio prisutan izvodenju akcije (i samim tim se moze smatrati da je njome rukovodio) policiskih specijalaca u kojoj je zivot izgubilo 9 civila Albanaca. Makedonski Helsinski komitet se samo, jednim veoma izbalansiranim saopstenjem, oglasio povodom ovog slucaja.

Pre ce biti istina da je Najcevska, svojim istupima u javnosti, ne samo povodom krsenja ljudskih prava od strane policije, i ne samo kao predsednica Komiteta odavno trn u oku aktuelne makedonske vlasti, tacnije njenom tvrdom krilu predvodjenim premijerom Georgievskim, koji iako je potpisao ohridski okvirni sporazum, de fakto najveci kocnicar njegovom sprovodjenju.

Ovih dana Georgievski i njegovi usporavaju ulazak etnickih mesovitih policiskih patrola u krajeve koje ne kontrolise makedonska vlast, protive se povlacenju (premijer to naziva vlepredajom) policiskih punktova koje drze specijalci iz redova "tigrova" i "lavova" (ove druge mnogi smatraju nelegitimnim, parapolicijom Boskovskog), smatraju da je Ljube Boskovski pravi heroj, a ne covek koji treba ici u Hag. U svom zadnjem intervjuu TV Sitelu, Georgievski je cak rekao da ukoliko bude prinudjen smeniti Boskovskog bice to definitivni znak o raspadanju makedonske drzave!

U takvom okruzenju ne uklapa se Najcevska koja je prva napisala da se armija protivustavno koristi unutar zemlje bez proglasenja ratnog stanja, koja se odupirala svim naporima da kriza dobije vojno resenje. I nije cudo sto je i ranije bila meta slicnih napada, a nece biti ni vece iznadenje da napadi na nju i njene bliske produze. Cak i uprkos poddrsci koju je Najcevska dobila od Internacionalne helsinske federacije (IFF), i koja je uputila zalbu OSBE-u i publicitetu kojem su slucaju dali ovdasnji mediji.

AIM SKOPJE

ISO RUSI