Puska na zidu

Skopje Jan 18, 2002

Da l'zbog istine, da l' zbog novinskog tiraza, neko se ponovo prisjetio one Cehovljeve o pusci iz prvog cina koja ce - opaliti u trecem. U Makedoniji jos uvijek se igra cin prvi

AIM Skopje, 18. 01. 2002.

Povodom ovonedjeljne posjete nacelnika Generalstaba makedonske armije generala Metodija Stamboliskog Kijevu skopski "Dnevnik" prenio je saopstenje ukrajinskog Ministarstva odbrane da ce ta zemlja, inace omiljeni partner lokalnih "gospodara rata" pri kupovini oruzja, izgraditi vojnu fabriku u Makedoniji i modernizovati avione i helikoptere i takoreci svu drugu vojnu opremu koju makedonske snage bezbjednosti imaju. List je ovome dodao nezvanicno saznanje da ce Skoplje od Ukrajine dobiti dva "suhoja", jedan transportni avion tipa "antonov", dva helikoptera "MI24" i vecu kolicinu konvencionalnog oruzja.

Zvanicnici su ekspresno negirali da je u Kijevu Stamboliski potpisao ma kakav ugovor o kupovini novog naoruzanja, no nije precizirano, nije li mozda u pitanju kakva nova "donacija" ukrajinskog oruzja, jest da se u ovom biznisu rijetko radi o velikodusnosti "tek onako". Da bi stvar ucinio maksimalno uvjerljivom, skopski list, koji upadljivo vrluda izmedju ozbiljnog i bulevarskog, naveo je da su ocevici na vojnom dijelu aerodroma makedonskog glavnog grada ovih dana primjetili dva ukrajinska transportna aviona iz kojih je istovarana vojna oprema. "Dnevniku" je u visokim vladinim krugovima "prisapnuto" da jedan poznati biznismen ovdasnji vise mjeseci pregovara s Rusijom o nabavci cetiri helikoptera "MI24" za potrebe policije.

Vratio se general Stamboliski te svom portparolu Blagoju Markovskom nalozio da narodu razjasni neke stvari. "Jedini cilj posjete je bio povecanje kvaliteta obuke armijskih kadrova uz pomoc kolega iz Ukrajine" ustvrdice Markovski pozivajuci se na svoju oficirsku cast. Nikakve kupovine oruzja nema! Ministarstvo odbrane je do sada kupilo cetiri "suhoja" 21 helikopter od cega je dvanaest tipa "MI24". Dva helikoptera koje su ocevici vidjeli dio su stare narudzbe. Markovski je precizirao da nece biti gradjena fabrika nego pogon za remont oruzja.Znaci, armija nije.

Najmladji u domacoj "Gutenbergovoj galaksiji", list "Vest", ne bez razloga, dosjetio se da bi moguci narucilac mogla biti policija. Nije li ionako prosle nedjelje promovisala osam generala koji ce, je l' tako? morati nesto i raditi, ne suska li "carsija" da premijer Ljubco Georgievski i njegov policijski alter ego Ljube Boskovski grade neku paralelnu vojnu strukturu u policiji Na "lijepe oci", policajci dobrovoljno priznaju da posjeduju dva helikoptera na kojim nema nikakvog oruzja a sluze samo za transportovanje ljudstva. Televizija A1 koja vazi za solidno obavijestenu dobila je demanti da se kupuju helikopteri "MI24", medjutim s Grcima se pregovara o nabavci jos transportnih helikoptera. Tesko je vjerovati da bi se policajci trebali transportovati na sindikalne izlete, za svadbe bi transportni helikopteri mogli biti nepodesni, dakle, ostaje nesto trece!

Premijer Ljubco Georgievski je u intervju za komercijalnu televiziju "Sitel" takodje negirao da se nabavlja novo oruzje objasnivsi da oruzja ima dovoljno. Kritikovao je, medjutim, medije sto nemaju postovanja za dvije bezbjednosne institucije. U opredjeljenju makedonskog premijera da odolijeva medjunarodnim pritiscima da se povuku neki bezbjednosni punktovi na kriznim podrucjima te da se raspuste "Lavovi", diplomatski krugovi u Skoplju ce zacijelo prepoznati nespremnost da se okane ratne retorike.

U intervjuu za isti onaj broj "Dnevnika" u kome je objavljena najava da se zemlja naoruzava do zuba, generalni sekretar NATO-a George Robertson je ponovio upozorenja mnogo puta upucena i Makedoniji i Ukrajini da ne petljaju nista oko oruzja. Na opste zaprepastenje, najavio je da ce biti izvrsena kontrola naoruzanja koje bi Makedonija trebala kupiti. "Odbrambene potrebe Makedonije ne zahtijevaju veliku kolicinu teskog oruzja jer takvo oruzje nije od znacaja da bi zemlja postala clanica NATO-a" kaze Robertson. No, zato savjetuje da se koncipira "laka, snazna, fleksibilna dobro obucena armija sposobna suociti se s bezbjednosnim izazovima ukljucujuci bunt i prelijevanje konflikta preko granice".Ipak, "kljucan element za Makedoniju je tretman nacionalnih manjina i angazovanje manjinskih zajednica u oruzanim snagama" preporucio je lord Robertson i dodao: "To je jedna od stvari po kojima ce Makedonija biti ocjenjivana. Takodje, po njihovom regrutovanju u policiji i specijalnim jedinicama". Novinari su se dovijali da saznaju ono najvaznije: da li je lord mislio licno kontrolisati kolicinu i vrstu oruzja tokom svoje posjete planirane za petak ili ce mu neko pomagati. Kao i stosta drugo, i odgovor na ovo pitanje progutala je gusta balkanska magla. Robertson kruzio i kruzio iznad Skoplja i, shvativsi da su sile nebeske jace cak i od NATO-a, neobavljena posla vratio se kuci. Da li je na njegovu odluku uticao i opori premijerov intervju, vjerovatno nikad necemo saznati.

O proljetnoj ofanzivi govore svi: i premijer Georgievski, i Albanska nacionalna armija (AKSh), i mediji. Doduse, medjunarodna zajednica, sofisticirana kakvom ju je Bog dao, veli da ce ofanzive biti ako je neko prizeljkuje. Ministar unutrasnjih poslova Ljube Boskovski ce, razveseljen povodom Nove godine po julijanskom kalendaru, u Stipu obecati da ce ovo biti godina makedonskih pobjeda. A kakve su pobjede bez pjevanja i pucanja?! Odgovor cemo znati u trecem cinua do tada bi puska s pocetka price valjda vec trebala opaliti.

ZELJKO BAJIC