Policijsko "pokazivanje Boga"

Skopje Jan 15, 2002

Po svojim porukama jedna policijska manifestacija prodrmala je iz novogodisnjo-bozicne hipnoze cak i one kojima mentalna gimnastika u ovo doba godine nije narocito mila

AIM Skoplje, 14.01. 2001.

Na svecanosti u policijskoj bazi nadomak Skoplja prosle srijede, u prisustvu predsjednika vlade Ljubca Georgievskog i pobratima mu po partiji i skutonose, ministra unutrasnjih poslova Ljube Boskovskog (ali ne i ostalih iz drzavnog vrha) promovisano je, slovom i brojem ukupno osam(!) policijskih generala mada je odlukom vlade kojom rukovodi upravo Ljubco Georgievski bio predvidjen samo jedan; Armija ima samo tri generala vise. Odmah su se pojavile i tvrdnje da medju promaknutima ima i onih koji su za vladajucu VMRO-DPMNE imali "specijalne zasluge" ne libeci se katkad pesnicama ubjedjivati politicke protivnike; na proslim predsjednickim izborima, recimo. Eto dovoljno razloga za pretpostavku da se to policija zapravo sprema da osnuje nekakav svoj "generalstab", dovoljno nezavisan o predsjedniku Republike ujedno i vrhovnom komandantu Armije Borisu Trajkovskom (koji "slusa" medjunarodnu zajednicu vise nego rodjenu zenu) te se stoga covjek na njega ne moze valjano osloniti.

Mediji i poslovicno u san utonula javnost su ocjenili skandaloznom cinjenicu da je svakom pripadniku sporne specijalne policijske jedinice "Lavovi" (koja je obukavsi drzavnu uniformu mozda promjenila dlaku ali ne i paravojnu cud) postrojene na svecanosti, poglavar Makedonske pravoslavne crkve arhiepiskop Stefan uz blagoslov podijelio zastitnicke tablice s vjerskim sadrzajem i likom Isusa Hrista da bi ih nosili na rodoljubnim grudima: "Gospode, cuvaj me od zla i daj mi snage da odbranim svoj dom, svoj narod, svoju Makedoniju". Ministar Boskovski smatra da ovo ne znaci etnicku ili vjersku podvojenost u policijskim redovima.

Povodom policijske svecanosti Helsinski komitet Makedonije upozorava da je ovo "u uslovima multikulturne i multikonfesionalne drzave kakva je Makedonija izuzetno opasno i vodi narusavanju odnosa medju pripadnicima razlicitih etnickih grupa i vjeroispovijesti".Helsinski komitet je zabrinut zbog "konacnog definisanja specijalnih jedinica kao jednonacionalnih, monoteistickih, partiziranih i, u izvjesnom smislu, paravojnih sto je i pokazano dodjeljivanjem tablica s izrazito pravoslavnom sadrzinom i verbalno potvrdjeno izjavom ministra unutrasnjih poslova Boskovskog da ce ove snage biti snabdjevene i vojnom opremom". Stoga, Komitet najavljuje da ce pred Ustavnim sudom pokrenuti inicijativu za preispitivanje ustavnosti i zakonitosti nacina osnivanja ovih jedinica. Potpredsjednik Helsinskog komiteta Gordan Kalajdziev objasnjava da "nije sporna obaveza drzave da se brani od terorizma i slicnih pojava. Medjutim, ove policijske formacije, po nacinu kako su nastale i kako su sastavljene,predstavljaju opasnost da su partizirane, osposobljene na neodgovarajuci nacin pa mogu stvarati tenzije ne samo u medjuetnickim odnosima nego i u medjupartijskoj borbi. U pogledu njihovog (ne)sekularnog karaktera, Kalajdziev istice: "Jedinice su prakticno jednonacionalne, makedonske, no drzava mora uciniti sve da ono sto je ocigledno, eksplicitno ne istice ova obiljezja - promovisanjem uz religiozne obrede.

Svoj glas je digla i Islamska zajednica Makedonije: "Ovaj cin predstavlja grubo krsenje Ustava zemlje a postupak je politicki s odredjenim ciljem: onemogucavanje gradjenja uzajamnog povjerenja bez razlike na nacionalnu i vjersku pripadnost gradjana. Namjera da se ovim duhovnim pritiskom onemoguci zaposljavanje kadrova druge nacionalnosti je u potpunosti u suprotnosti s Ohridskim sporazumom i, ocigledno, neko, s odredjenom namjerom, ponovo priziva nesrecu". I partije Albanaca su osudile postupak Ministarstva unutrasnjih poslova. "Frapirani smo ovakvim cinom: to ne vodi vracanju povjerenja medju gradjanima i konsolidaciji organa drzavne uprave a prvenstveno organa koji su u najdelikatnijoj funkciji kao sto je policija" kaze potpredsjednik Partije za demokratski prosperitet Naser Ziberi. Ziberi kaze da se radi o jos jednom koraku "za definitivno etnicko i vjersko podvajanje sto ce dovesti do dezintegracije vlasti". U albanskom bloku stavise smatraju da se ovim siri "pravoslavni fundamentalizam" a vjera mjesa u drzavne institucije.

Makedonske partije muce drukcije brige. Procjene se donekle razlikuju ali, kako god okrenes, svode se na isto. Najveca opoziciona partija u zemlji, Socijaldemokratski savez, vjeruje da je krajnja namjera premijera Georgievskog, prvenstveno kao lidera vladajuce partije VMRO-DPMNE da najprije "zakuva" s onima medju Albancima koji budu orni za "drugo poluvrijeme" odnosno da se finale krize pronadje oruzanim sredstvima. Tako bi, veli opozicija, jednim metkom Ljubco ubio dva zeca: em bi UCK-ama "pokazao njihovog Boga", em Socijaldemokratskom savezu i narodu koji ga podrzava "njihovog tj. "ogadio" im i samu ideju ne samo prijevremenih nego bilo kakvih izbora.

Mediji kojima premijer i doglavnik mu Ljube nisu srcu prirasli tvrde da je u drzavnom vrhu doslo do ozbiljnog rascjepa u pogledu daljih poteza na kriznim podrucjima.Dvomotorcu Georgievski-Boskovski se opasno zuri da policija sto prije zadje na podrucja koja do sada nije kontrolisala; predsjednik Trajkovski,shef vladinog Koordinacionog tijela za krizu Dosta Dimovska i ministar odbrane Vlado Popovski prednost daju "hodanju po jajima" i dogovoru s medjunarodnom zajednicom na cije pominjanje prva dvojica ekspresno dobijaju alergiju. Kako su u strahu velike oci, neki komentatori bi se dali zakleti da je zapravo jacanjem policije nad kojom vrhovni komandant nema direktnu komandu (a premijer ima) primjenjen recept koji su proteklih godina dobrano upraznjavali Tudjman i Milosevic; Ljubco i Ljube samo marljivo gledali iz prikrajka...

Pokazu li se sve ove sumorne prognoze i pretjerane, niko ne ostaje ravnodusan gledajuci dobro opremljene, nabildane,Georgievskom i Boskovskom beskrajno odane delije orne za ispunjenje bilo kakvog zadatka.Nisu ostali ranodusni ni prijatelji ni neprijatelji. Premijer Georgievski na recenoj festi nije dao nikakvu izjavu. Cak je uskratio odgovor na provokativno novinarsko pitanje, ne sprema li se to Makedonija za "krstaski rat"? Znaci, valja cekati pa vidjeti!

ZELJKO BAJIC