Bozicne poruke

Skopje Jan 8, 2002

Uz uobicajene bozicne poruke velikodostojnika Makedonske pravoslavne crkve, vise nego ijedne ranije godine, ima i onih koje, po opstoj ocjeni, izrazavaju i politicki smisao

AIM, Skoplje, 07.01. 2002.

Politicki zivot u Makedoniji, uprkos krizi, ima vec petnaestak dana kako je doslovno zamro: politicari su se razbjezali kud koji, mediji kako nema njihovih omiljenih politickih likova se jedva nekako dovijaju da popune informativni prostor. Doduse, obilne snjezne padavine su im dobrano isle na ruku. Pravoslavni Bozic je bitno popravio stvar. Kao po dogovoru, dnevni listovi su se rasporedili, ko ce intervjuisati kojeg clana Svetog arhijerejskog sinoda Makedonske pravoslavne crkve; svi zadovoljni: vladika ima vise nego dnevnih novina. Medju uobicajenim bozicnim poslanicama paznju analiticara privukle su one poruke episkopa koje imaju dnevnopoliticki i ne samo takav prizvuk.

U poslanici arhiepiskopa ohridskog i makedonskog Gospodina Stefana i Svetog arhijerejskog sinoda se, pored ostalog, kaze: "Kao da nisu bila dovoljna sva stradanja u proslosti, eto sada su posegnuli za nasom zemljom, nasim makedonskim imenom, nasom cascu i dostojanstvom. Razgradjuje se makedonsko nacionalno bice, rusi se nasa trosna drzava i bezbozno ponizava nasa sveta crkva, poseze se za dusom i duhom naseg naroda nudeci mu milost i toboznju demokratiju". Bezlicni oblik obracanja Sinoda ostavlja dovoljno prostora za nagadjanje,ko poseze za najvisim vrijednostima makedonskog naroda i ko to nudi "toboznju demokratiju". Ali, neke misli pojedinih episkopa daju priliku da se naslute odgovori. Samo malo strpljenja!

Bozicna obracanja velikodostojnika MPC nisu prosla i bez osvrta na pitanje priznanja autokefalnosti unutar pravoslavnog svijeta sto je pitanje koje je vec odavno nadraslo strogo kanonske okvire. "Produbljeni su odnosi s nekoliko crkava a nasa crkva je prisustvovala na nekoliko znacajnih manifestacija" pohvalio se u intervjuu provladinoj "Novoj Makedoniji" poglavar MPC Gospodin Stefan. Smatra da su svi argumenti u dijalogu sa Srpskom pravoslavnom crkvom iscrpljeni te prednost sada valja dati Carigradskoj patrijarsiji.

Opozicioni "Utrinski vesnik" svoj intervju s mitropolitom kumanovsko-poloskim Kirilom naslovio je rjecito: "Treba zakopati sjekiru razdora!". Kao sto se moglo i ocekivati, vladika Kiril najvise je zabrinut za stanje u svojoj eparhiji koja obuhvata upravo krizna podrucja - tetovsko i kumanovsko. Prema njegovom misljenju, manastire u tetovskim selima Lesok i Mala Recica zapalili su "mladi ljudi indoktrinirani islamskim fundamentalizmom". Za kumanovsko-poloskog vladiku "rat se nastavlja da se unisti sve sto je hriscansko a islamsko-teroristicka osvajanja izvedena su s jedinstvenim ciljem: da se izvrsi potpuna islamizacija i albanizacija".

Vladika australijsko-novozelandski i administrator prespansko-bitoljski Petar izrekao je najvise poruka koje bi se mogle podvesti pod pojam "politicke". U intervjuu za bozicni broj skopskog "Dnevnika" kaze da je "rat u Makedoniji bio insceniran od strane medjunarodnih faktora, pripadnika protestantskih sekti te zapadnih emisara s ciljem da se nanese steta pravoslavlju u Makedoniji pa i sire". Vladika ocjenjuje da su za taj cilj "upotrijebljeni Albanci koji su prihvatili ovakvu igru. Makedonija je sama mogla rijesiti problem s albanskim "teroristima mozda i za mjesec dana - podvlaci vladika - da se nije nametnula medjunarodna zajednica".

U vezi s paljenjem pravoslavnih crkava i manastira, mitropolit Petar ima svoje tumacenje: "Ako nije bilo mudzahedina i Albanaca s Kosova u Makedoniji, onda su to ucinili islamski fundamentalisti iz same Makedonije sto je jos strasnije i iznenadjujuce po gradjenje uzajamnog povjerenja".

Reklo bi se, vladiku Petra nista manje brine i nesto drugo. Povodom nedavnih ustavnih promjena i, konkretno, promjene clana 19. kojim je relativizovan ekskluzivitet Makedonske pravoslavne crkve pominjanjem jos cetiri vjerske zajednice, Gospodin Petar ponavlja zvanicni stav Crkve koji je, kako kaze, bio jednodusan: "promjenom ovog clana stvorice se netrpeljivost i vjerska mrznja izmedju MPC i drugih vjerskih zajednica" prorocanski ce velikodostojnik MPC. Upozorenje tu ne zavrsava. "U Bitolju i okolini Pravoslavlje nije ugrozeno od Islama niti, pak, Islam od Pravoslavlja".

Isti velikodostojnik MPC je nedavno za potpomaganje sekti optuzio ni manje ni vise nego predsjednika Republike Borisa Trajkovskog preporucivsi mu da bude "predsjednik svih gradjana a ne metodisticki propovjednik (sto shef drzave zaista jeste). koji stalno priziva Gospoda". Mitropolit Petar je tada jos rekao: "Makedonija je napadnuta ne samo od albanskih terorista nego i od brojnih sekti koje su uz blagoslov Predsjednika usle u skole, postanske sanducice i nase domove pa i armijske redove. Ako se ovo ne sprijeci, uskoro cemo mi Makedonci (koji smo 99% pravoslavni) biti razapeti izmedju nase crkve i sekti a time cemo zauvijek izgubiti i naciju i kulturu. Islam nije toliko opasan jer se bitno razlikuje, opasnost po nas su hriscanske sekte". Vladika je tada pozvao Trajkovskog da sve ovo sprijeci jer ce, u protivnom, "Makedonska pravoslavna crkva dici svoj glas".

Svoje tadasnje obracanje novinarima mitropolit je potkrijepio materijalnim dokazima - pokazujuci brosure sekti koje su vec "usle u skole"; leci su dijeljeni u pet hiljada bitoljskih domova, cijele nedjelje su drzana predavanja o sektama u domu makedonske armije

I tako, poruke su izrecene.Valja pretpostaviti, stigle su do usiju i srca onih kojima su i namijenjene

ZELJKO BAJIC