Eksperti simuliraju platforme

Podgorica Dec 23, 2001

Pred novu rundu srpsko-crnogorskih pregovora

Ne treba gajiti pretjerane nade da ce eksperti rijesiti ono sto srpsko-crnogorski politicari nijesu. Jedina zanimljivost predstojeceg sastanka u Beogradu ogleda se u cinjenici da ce biti vise pregovaraca iz Crne Gore nego iz Srbije i da neki iz Crne Gore zastupaju srpsku stranu u pregovorima, a sve u cilju odr-anja SRJ

AIM Podgorica, 23.12.2001. godine

Tacno sedmicu nakon Solaninog sastanka sa celnicima SRJ, Srbije i Crne Gore, u Beogradu ce se, u skladu sa idejom predstavnika EU, Havijera Solane, okupiti eksperti svrstani u dva tima: srpsko-federalni i crnogorski. Sjesce za tri stola i poceti prvu sesiju o buducim odnosima Podgorice i Beograda. O ustavnim i ostalim pravnim pitanjima raspravljace akademik Mijat Sukovic, profesor medunarodnog prava, dr Nebojsa Vucinic i sef crnogorske Misije u Briselu, Slavica Milacic - s crnogorske strane, a savjetnici jugoslovenskog predsjednika, dr Slobodan Samardzic i Zoran Lutovac, te funkcioner SNP CG, Vuksan Simonovic - sa srpsko&jugoslovenske. Ekonomske, monetarne i socijalne teme analizirace potpredsjednik Savjeta za privatizaciju Vlade RCG, dr Veselin Vukotic i crnogorski ministar finansija, Miroslav Ivanisevic, te ekonomski savjetnik potpredsjednika Savezne vlade, Boris Begovic, ekonomista Danijel Cvjeticanin i jedan od lidera Narodne stranke, Predrag Drecun. Konacno, o spoljnopolitickim i bezbjednosnim aspektima polemisace sef crnogorske diplomatije, Branko Lukovac, Dukanovicev savjetnik, general Blagoje Grahovac i komandant crnogorskih "specijalaca", general Radosav Martinovic, te Kostunicin savjetnik za bezbjednost, Rade Bulatovic, i vojno-politicki analiticar, general Radovan Radinovic.

Cim su objavljena imena eksperata, podgoricki politicki "kibiceri" primijetili su da, osim Cvjeticanina, svi nose crnogorska prezimena. Kao posebna atrakcija docekana je Kostunicina odluka da u svoj tim uvrsti trojicu igraca iz crnogorskih federalistickih stranaka: Vuksana Simonovica (SNP), Predraga Drecuna (NS) i Radovana Radinovica koji zivi u Beogradu, ali je, navodno, predstavnik SNS. Upitan koga ce u Beogradu zastupati, Simonovic je odgovorio: "Moju partiju, koaliciju i gradane Crne Gore".

Pesimizam u pogledu rezultata sastanka ekspertskih timova, nije, naravno, ostao u krugu "kibicera", niti na temeljima istorijskih analogija. Kao najneuvijeniji skeptik pokazao se upravo onaj koji je i zakazao sastanak uksperata u Palati federacije - jugoslovenski predsjednik Vojislav Kostunica. Govoreci na sjednici GO svoje DSS, on je saopstio kako "ni sada, kao ni 26. oktobra" ne vjeruje u uspjeh pregovora i da ce konacan odgovor dati tek crnogorski referendum. Kostunica je otisao cak i korak dalje, ne sakrivajuci nezadovoljstvo sto se, pod pritiskom EU, do rjesenja odnosa Crne Gore i Srbije dolazi najzaobilaznijim putem. Jer, obnovljeni razgovori Beograda i Podgorice potrajace do kraja februara, a da nije izbrisana tacka, stavljena na njih 26. oktobra, referendum je mogao biti zakazan vec za mart. Ovako, prije maja nista... a Beogradu se itekako zuri. Po inerciji, Kostunicine je stavove ponovio predsjednik NS, Dragan Soc, ocijenivsi kako "ne treba previse ocekivati od sastanka eksperata", te da "eksperti ne treba da rjesavaju politicka pitanja".

Sve da dubina razlika u pogledima Beograda i Podgorice na buduce odnose i ne pruza adekvatne razloge za citirani hiperpesimizam, takva bi ocekivanja opravdala gola improvizacija u pripremi prvog sastanka eksperata. Dok je predsjednik Dukanovic saopstio imena crnogorskih predstavnika jos u cetvrtak, a u subotu pismima o tome i zvanicno obavijestio Solanu i Kostunicu, dotle su Predrag Drecun i Zoran Lutovac izjavili kako su preko medija saznali da ce ucestvovati u pregovorima! Drecunu to, ipak, nije zasmetalo, pa je s puno entuzijazma porucio da ce "lako dokazati ekonomsku superiornost federalnog koncepta", odnosno modela "maksimalne ekonomske i minimalne politicke unije".

Visoki funkcioner "narodnjaka" bio je i jedini "ekspert" koji se usudio da prognozira scenario razgovora na prvom sastanku. No, i on je, saopstavajuci kako bi "bilo logicno" da se najprije utvrdi metod rada, samo pokazao da u Beograd ide "naslijepo". I Zoran Lutovac priznao je, samo dan uoci sastanka, da "tesko moze reci sta ce biti prava tema razgovora".

"Cini mi se da je trebalo da politicari postave okvir, koji bi eksperti uoblicili. Ovako mi izgleda da su eksperti pozvani da bi premostili 'vakuum', gdje nema velikog pomaka, ali se ne zeli prekid dijaloga i tu eksperti mogu da posluze da ponude nesto sto bi zadrzalo politicare za stolom i omogucilo im da kroz niz razgovora dodu do nekog pomaka" - racionalizovao je Lutovac cio mjesec sto ce ga potrositi on i njegovi sagovornici.

Clanovi crnogorskog tima sastali su se nekoliko puta i utvrdili strategiju nastupa, ali i stav da nikakve izjave ne daju do okoncanja prve runde razgovora. Od njihovih sagovornika iz Beograda, takode, nije se moglo saznati kako izgleda dnevni red sastanka. Uz to, ni jedni, ni drugi nijesu znali nista o eventualnom dolasku i ulozi uksperata EU! A, njihovo je prisustvo, podsjetimo, utanaceno na proslonedjeljnom sastanku ovdasnjih politickih lidera sa Havijerom Solanom.

Ipak, i iz tako hermeticnih krugova procurile su vijesti da ce nekoga reda u pregovorima zacijelo biti. Navodno, kljucni covjek za obrazlaganje koncepta "funkcionalne federacije" trebalo bi da bude Kostunicin savjetnik Slobodan Samardzic. Njegov je zadatak, prema tim izvorima, da nametne platformu Savezne vlade za centralnu temu razgovora, a u drugi plan pomjeri crnogorski prijedlog o savezu suverenih drzava. Crnogorski ekspertski tim, saznaje se dalje, ide u Beograd svjestan da druga strana ima "bijele figure", pa je, zato, na sastancima u Podgorici pripremljeno vise varijanti protivigre.

Ta nezvanicna informacija, medutim, ne moze bitnije promijeniti utisak da dvije suprotstavljene strane, pogotovo Beograd, ovakvom modelu pregovora prilaze kao neizbjeznom ustupku Briselu. Ako su Kostunica i Dindic iucemu saglasni, onda je to ocjena da odnose sa Crnom Gorom treba rijesiti sto prije. Svaki mjesec prolongiranja te odluke, Srbiju udaljava od prijeko potrebnih aranzmana sa inostranim kraditorima, a njenu iscrpljenu privredu gura u stecaj. Imidz "dobrih momaka" koji su svrgnuli Milosevica tjera ih na samokontrolu i ustupke ruci koja hrani.

Crnogorska strana, reklo bi se, ne pokazuje takve znake nervoze, iako bi, s obzirom na ekonomske prilike, to bilo normalno. Ekspertske razgovore Podgorica vidi kao priliku da povrati ispustenu inicijativu, tako sto ce se pred strucnjacima iz EU pokazati kako je koncept saveza suverenih drzava primjereniji modelu intergracije petnaestorice, nego li federacija dvije totalno nesrazmjerne clanice. Prakticno, ekspertska faza pregovora trebalo bi da egzaktno pokaze koja od ponudenih platformi nudi bolju buducnost gradanima Crne Gore i Srbije. Ali, ma kako bila uvjerljiva racunska operacija kojom se do toga salda dode, konacnu odluku donijece strucnjaci iz druge, neegzaktne oblasti -politike.

Darko SUKOVIC (AIM)