Ustavne promjene:Kako do ravnopravnosti?
Banjaluka, 19. Decembar 2001. (AIM)
Na političkoj sceni Republike Srpske (RS) privode se kraju žestoke rasprave o ravnopravnoj zastupljenosti konstitutivnih naroda u svim organima vlasti, a rješenje još nije na vidiku. Rok za usaglašavanje Ustava RS sa odlukom Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti naroda u BiH ističe sa ovom godinom i parlament RS bi o tome morao odlučivati na skupštinskom zasijedanju koje je zakazano za 21. decembar.
U Ustavnoj komisiji Narodne skupštine RS predstavnici srpskih i bošnjačkih političkih partija još uvijek stoje ušančeni na prvobitnim pozicijama. Srbi predlažu da nacionalna struktura izvršne vlasti treba da odražava nacionalnu strukturu parlamenta sa poslednjih izbora, dok Bošnjaci insistiraju na nacionalnoj zastupljenosti prema prijeratnom popisu stanovništva (1991.godina). Kancelarija visokog predstavnika za BiH (OHR), osim što insistira na utvrđenom roku za izmjene Ustava RS, takođe insistira na primjeni principa nacionalne zastupljenosti prema popisu iz 1991. godine. OHR očigledno vjeruje da bi ovakva rješenja ohrabrila povratak i neutralisala političke posljedice etničkog čišćenja.
U osporavanju principa nacionalne zastupljenosti prema prijeratnom popisu političke partije Srba su jedinstvene. Njihov zajednički argument je da se takvim rješenjem ignorišu rezultati izbora i parališe sistem vlasti. >To do apsurda dovodi višepartijski sistem i izbore<, kaže premijer RS Mladen Ivanić. On je kategoričan da vlada koja bi bila sastavljena po tom principu, ne bi bila djelotvorna i sumnja da bi uopšte mogla da radi. On objašnjava:
<to
I Ivanić misli da u ustanovama vlasti na svim nivoima treba da budu zastupljeni predstavnici drugih naroda, ali na osnovu izbornih rezultata. Njegov ključni argument svodi se na konstataciju:>Ako primijenimo samo mjerilo nacionalne zastupljenosti, to će nas vratiti u jednopartijski sistem<.
U retorici političara se primjena nacionalne ravnopravnosti uzima kao povratak na Titovu parolu 'bratstva i jedinstva' i komunistički model 'nacionalnog ključa'. Profesor Ustavnog prava dr Radomir Lukić upozorava na opasnost da princip nacionalne zastupljenosti vodi BiH u duboku političku krizu i destabilizaciju. >Multietničnost treba podržavati i graditi postepeno i to na temelju izbornih rezultata i nacionalne strukture parlamenta<, kaže Lukić. Univerzitetski profesor Predrag Radić ima identično mišljenje. >Ako postoje višestranački demokratski izbori, onda onaj ko osvoji najviše glasova ima pravo na najveću zastupljenost u organima vlasti<, kaže Radić i upozorava da bi odstupanje od tog pravila obesmislilo izbore. I visoki funkcioner Stranke nezavisnih socijaldemokrata i član Ustavne komisije Krstan Simić, osporava princip nacionalnog ključa, kao vrlo opasan za političku stabilnost i budućnost BiH. On se zalaže za koncept građanske država kao model koji može obezbijediti potpunu ravnopravnost svih građana. >Potrebna nam je građanska država zasnovana na vladavini prava, zaštiti ljudskih sloboda i država po standardima koji su primjereni civilizovanom svijetu<, kaže Simić.
Bošnjački politički predstavnici u srpskom parlamentu tvrde da sastav Narodne skupštine odslikava rezultate etničkog čišćenja, zbog čega se ne može prihvatiti kao princip sve do potpunog provođenja aneksa 7 Dejtonskog sporazuma. Njihov prijedlog na Ustavnoj komisiji je da Ustavni i Vrhovni sud budu konstituisani na principu pariteta, Narodna skupština na osnovu izbornih rezultata, a izvršna vlast na principu nacionalne zastupljenosti prema rezultatima izbora iz 1991. godine. Potpredsjednik Narodne skupštine RS i član Ustavne komisije Sulejman Tihić zaprijetio je da bi insistiranje na RS kakva danas postoji vodilo njenom ukidanju. <unutrašnja
Prema novom modelu ravnopravnosti naroda, RS bi imala predsjednika i dva potpredsjednika, koji bi se rotirali u određenom vremenskom periodu. Isti princip bi važio za predsjednike parlamenta i vlade. Na ključnim funkcijama u isto vrijeme ne bi mogli biti predstavnici istog naroda.
U Banjaluci će se dan prije poslednjeg usaglašavanja na Ustavnoj komisiji visoki predstavnik Volfgang Petrič sresti za političkim zvaničnicima ovog entiteta kako bi im još jednom podvukao važnost dogovora oko ravnopravnosti. Prema poslednjim najavama iz OHR-a, Petrič neće ovu vrstu rješenja nametati svojom odlukom. Za one koji budu nastavili sa opstrukcijama, visokom predstavniku stoje na raspolaganju druge sankcije.
Problem je toliko ozbiljan, a polazne varijante toliko udaljene da rješenje nije moguće ni naslutiti. Srpska odbojnost prema nacionalnom ključu iz države samoupravnog socijalizma razumljiva je koliko i argumenti druge strane. Srpsa strana vjeruje u mogućnost kompromisa, ali većina analitičara vjeruje da bošnjačka strane neće lako odstupiti od svojih zahtjeva. Za sada je izvjesno samo to da BiH ulazi u fazu dalekosežno značajnih ustavnih promjena, koje će suštinski preoblikovati njenu političku i pravnu konfiguraciju.
Branko Perić (AIM)
</unutrašnja>
</to>