Misija Ťdobre uslugeť

Podgorica Dec 7, 2001

Crna Gora nakon posjete Havijera Solane

Preporuke Evropske unije Crnoj Gori, koje je crnogorskim zvanicnicima u dva navrata prenio njen visoki predstavnik Havijer Solana, u parlamentarnim strankama tumace se na tri nacina: DPS uvjerava da dijalog sa Srbijom nece sprijeciti odrzavanje referenduma, liberali tvrde da je Crna Gora sve dalje od obnavljanja svoje drzavnosti, dok je u projugoslovenskom bloku porsla nada ce SRJ biti sacuvana

AIM Podgorica, 06.12.2001. godine

Ucesnici srpsko-crnogorskog samita, odrzanog u Beogradu 26. oktobra, na kojem je dogovoreno da nema dogovora o Saveznoj Republici Jugoslaviji, vjerovatno nisu ni slutili da ce im mjesec kasnije tu odluku ponistiti visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku Havijer Solana. U vidu prijateljskog savjeta, Solana je, tokom ovonedjeljne posjete Podgorici, crnogorsku vlast upozorio: zbog stabilnosti i prosperiteta u regionu najbolje je da Crna Gora nastavi suzivot u labavoj federaciji sa Srbijom i zatoa, najkasnije do kraja decembra, Podgorica i Beograd treba da nastave dijalog. Solana se ponudio da u novim razgovorima licno ucestvuje "u funkciji davanja dobre usluge". Drugim rijecima, nastavak razgovora izmedu Podgorice i Beograda je obavezan i teci ce pod nadzorom Evropske unije.

Solana je preporuku prvo saopstio u Podgorici, a ubrzo potom, prilicno neocekivano, i u Lisabonu, gdje mu je gost bio crnogorski premijer Filip Vujanovic. Zbog toga je ovih dana u Crnoj Gori visoki predstavnik Evropske unije najcesce pominjana politicka licnost. I u vladajucim i u opozicionim krugovima, koji vec danima njegove rijeci tumace sasvim oprecno, kao sto i prilici polarizovanom crnogorskom politickom miljeu. Naravno, pri tom jedni vagaju da li ce preporuke Evropske unije sprijeciti referendum o rjesavanju drzavnog statusa Crne Gore, a drugi da li su one medunarodno spasavanje SRJ.

U prvoj izjavi nakon povratka iz Lisabona, crnogorski premijer Filip Vujanovic rekao je da novi beogradsko-podgoricki razgovori ne znace odgadanje referenduma. On ce sigurno biti odrzan na proljece, uvjerava Vujanovic. Par dana kasnije, na konferenciji za novinare odrzanoj u cetvrtak, Vujanovic je ponovio da dijalog izmedu zvanicnika Crne Gore i Srbije nece ugroziti tempo referendumskog procesa. Referenduma ce biti, jer vecinska Crna Gora zeli da je u medunarodnoj zajednici predstavlja njena, a ne tuda drzava, kategorican je Vujanovic.

Dok je Vujanovic objasnjavao Solanine stavove koje je saslusao u Lisabonu, crnogorski predsjednik Milo Dukanovic je, posredstvom banjaluckog "Reportera", takode porucio da ce referendum biti odrzan na proljece, optimisticki predvidajuci da ce Crna Gora do kraja naredne godine biti medunarodno priznata drzava. Crnogorska vlast se ne slaze sa stavom medunarodne zajednice da je buducnost Crne Gore u demokratskoj Jugoslaviji, zakljucio je Dukanovic.

Dukanovic je istovremeno negirao tvrdnje koje stizu iz medunarodne zajednice da ce "crnogorska samostalnost izazvati dalje usitnjavanje drzava na Balkanu i nove potrese, cak i ratove, odnosno, da ce odlazak Crne Gore iz Jugoslavije biti kompenzovan dodjelom teritorije Republike Srpske Srbiji".

Svetozar Marovic, jedan od celnika crnogorske vlasti, tada se nalazio hiljadama kilometara daleko od Crne Gore - u Moskvi. Uvjeravajuci domacine - predstavnike Ministarstva inostranih poslova Rusije i Komiteta za spoljnu politiku Drzavne Dume da Crna Gora zeli svoje odnose sa Srbijom da uredi demokrartski, sto znaci uvazavajuci volju i interese gradana, ali da se mora ťici putem dijaloga i kompromisať. Prema Marovicevoj izjavi datoj u Moskvi, i Rusija prihvata politiku Evropske unije ozvanicenu tokom posjete Havijera Solane Podgorici i Beogradu, odnosno da je buducnost odnosa Crne Gore i Srbije u redefinisanju postojece federacije.

Marovic je, medutim, za ovu pricu interesantniji iz drugih razloga. Portparol Liberalnog saveza Slavko Perovic optuzio ga je da je kao predsjednik Odbora Skupstine Crne Gore za spoljnu politiku otisao u Moskvu inkognito, tacnije bez znanja predsjednice parlamenta i clanova Odbora. To je Perovicu bio argument za jos jednu optuzbu: "Ovaj Marovicev potez moze se tumaciti kao zelja da se prezentiraju politicki stavovi Demokratske partije socijalista koji se nalaze u direktnoj suprotnosti sa njenim stavovima o obnavljanju crnogorske drzave, donesenim na posljednjem partijskom kongresu".

Sto se tice Solanine inicijative o zapocinjanju novih srpsko-crnogorskih razgovora, Liberalni savez smatra da je to veliki poklon za Dukanovica i njegovu Demokratsku partiju socijalista. ŤSolanin predlog bice izgovor DPS-u za nova cekanja i odugovlacenja rjesavanja drzavnog statusa Crne Goreť, tvrde liberali. Liberali, inace, tvrde da je referendum o drzavnom statusu Crne Gore iluzija, jer: "Strateski cilj DPS-a nije referendum, nego opstanak na vlasti. Strateski cilj SNP-a nije opstanak Jugoslavije, nego takode opstanak na vlasti".

Predstavnici DPS-a na te i slicne sumnje odgovaraju da ta stranka nije odustala od obecanog referenduma. "Referendum je neminovno finale. DPS nije napravio zaokret niti taktizira oko tog pitanja. Mi mislimo da treba nastaviti razgovor sa Beogradom, ali sada i sa mogucim scenarijem postreferendumskog ishoda", kaze Mladen Vukcevic, predsjednik Izvrsnog odbora DPS-a.

Medutim, novu dozu sumnje u to da ce referendum biti odrzan kroz nekoliko mjeseci unijela je odluka Vlade Crne Gore da Ťprihvati sve predloge visokog predstavnika Evropske unijeť. S tim u vezi, posebno je zanimljiv stav saopsten iz Vujanovicevog kabineta: ŤVlada je zakljucila da je saglasna sa predlogom da se u dijalogu o preuredenju odnosa izmedu Crne Gore i Srbije razmotre mogucnosti reformisanja federacije i moguce posljedice njenog okoncanja, sto podrazumijeva konstituisanje saveza nezavisnih drzava, ili razmatranje odnosa dvije nezavisne drzaveť.

ŤCrna Gora je sve dalja od referendumať, tvrdi nakon svega politicki lider Liberalnog saveza Miodrag _Zivkovic, nakon odluke crnogorske Vlade da prihvati dijalog sa Beogradom.

U trecoj parlamentarnoj strancie crnogorskih idenpedentista - SDP - nisu odvec zabrinuti zbog preporuka Havijera Solane. Tako Ranko Krivokapic, predsjednik SDP-a, tumaci da je Solanin predlog "na fonu onog sto trazi zvanicna Crna Gora, a to je da odnosi izmedu Srbije i Crne Gore budu mnogo bolji".

"Svima je jasno da Crna Gora ide na referendum o nezavisnosti, ali da zeli da gradani Srbije i Crne Gore znaju sta ih ceka kada to budu dvije nezavisne drzave. Mi zelimo da dogovorom sa Srbijom rijesimo sva moguca pitanja - od obrazovanja, zdravstvene zastite, imovine, prelaska granice, investicija, tokova novca, zaposljavanja, precizira Krivokapic.

Koalicija za Jugoslaviju, koju cine Socijalisticka narodna partija, Narodna stranka i Srpska narodna stranka, vise je nego zadovoljna misijom Havijera Solane. U toj grupaciji nadaju se da dijalog izmedu crnogorske i srpske vlasti moze donijeti odustajanje od referenduma o nezavisnosti Crne Gore, odnosno "da ce se DPS otrijezniti jer mu je stavljeno do znanja da bi najbolje bilo da pristane na preuredenje federacije". Evropska unija i SAD su Ťveoma tvrdiť prema nastojanjima crnogorskih vlasti da odvoje Crnu Goru od Srbije, jer hoce da sacuvaju SRJ, ocjenjuje Predrag Bulatovic, predsjednik SNP-a.

"Crnogorska vlast je otvorila vrata za sustinski dijalog, sto
govori da se pojavilo zrnce nade da se kriza razrijesi na najbezbolniji nacin i u duhu preporuka Evropske unije", kaze predsjednik Narodne stranke Dragan Soc.

Ocito. posjetom Havijera Solane u Crnoj gori je prilicno osokoljena Koalicija ŤZajedno za Jugoslavijuť, jer se nadaju da ce dvostruki pritisak - Beograda i medunodne zajednice- natjerati Dukanovica na uzmisanje. Crnogorski predsjednik i njegova DPS, medutim, za sada govore o suverenoj Crnoj Gori i minimumu u razgovorima sa Beogradom: unijom dvije suverene drzave.

Da li ce pri tom stavu ostati i nakon novih susreta sa celnicima DOS-a i nakon posredovanja visokog predstavnika Evropske unije - to malo ko moze sa sigurnoscu precizirati.

Veseljko KOPRIVICA