Kriza vlasti u Splitu

Zagreb Dec 7, 2001

Aim, Zagreb, 7.12.2001.

Luka Podrug, član Hrvatske čiste stranke prava i jedan od istaknutijih desničara, ipak neće postati dogradonačelnik zlosretnoga Splita, grada kojemu bi trebalo još jedino takvo što pa da i formalno postane centrom onoga desničarskog soja koji je uvjeren da je jedina greška ustaškog pokreta što nije likvidirao dovoljno brzo i temeljito. Podrug, dakle, nije zasjeo na dogradonačelničku fotelju, jer Zvonimir Puljić, HDZ-ov predsjednik Gradskoga vijeća, nije htio na dnevni red uvrstiti njegov prijedlog da se bira drugi dogradonačelnik, pravdajući odbijanje formalnim razlozima - Podrug, navodno, nije imao dovoljan broj potpisa za svoju inicijativu, iako je vjerojatnije da je Puljić tako učinio ustupak svojim koalicijskim partnerima iz Hrvatske socijalno liberalne stranke koji su prvo predložili Podruga za dogradonačelnika, da bi se posljednjih mjeseci svađali oko toga treba li Podrugu dati da bude drugi čovjek grada ili ne.

Zatim je Podrug napustio vijećnicu i objavio da prelazi u opoziciju, odnosno da više neće sudjelovati u gradskoj vlasti koju čini koalicija desnih stranaka i HSLS. Kako je izlazak iz vlasti najavio i vijećnik HSP-a, još jedne od stranaka koja vlada Splitom, izvjesno je da gradu prijeti kriza vlasti. Inače, nakon Podruga, vijećnicu su napustili vijećnici opozicijskog bloka predvođeni SDP-om, jer im predsjednik Gradskoga vijeća nije dopustio raspravu o Podrugovu prijedlogu.

Podrugova politička zvijezda zasjala je devedesetih: s renomeom gorljivog Hrvata proganjanog u komunizmu, početkom rata postao je agent SIS-a, hrvatske vojne obavještajne službe. Kasnije ju je navodno napustio i, kao diplomirani pravnik, vratio se na staro radno mjesto u lokalnoj podružnici Mirovinskog zavoda. U vrijeme HDZ-a bio je marginalna figura, no po dolasku nove vlasti, počinje njegov uspon. Koristi tromost i nesposobnost vladajuće koalicije da raščisti s hrvatskim ratnim zločinima, te na skupovima podrške osumnjičenima za najteže zločine prijeti i napada aktualnu vlast i sve druge koji se ne uklapaju u njegovu viziju ustašoidne države, te svojom prostom i agresivnom retorikom prikuplja dobar dio desnice oko sebe.

No, priča o Podrugovu neuspjelom usponu na vlast, priča je i o HSLS-u i njegovoj ulozi u jačanju desnice u Hrvatskoj, a posebice u Splitu. Naime, na proljetnim lokalnim izborima u Splitu, HSLS je dobio točno onoliko mandata koliko je trebalo da postane stranka odluke između desne koalicije i stranaka petorke s kojima koalira na državnoj razini. Ivan Škarić, splitski gradonačelnik i HSLS-ov saborski zastupnik, govorio je kako će Splitom vladati "tehnička vlada", sastavljena isključivo od stručnjaka, čime je zapravo pokušao prikriti činjenicu da se odlučio za suradnju s desnicom. Istina je da je na neke resore u Poglavarstvu imenovao osobe koje nisu ni u jednoj stranci, ali on sam okružio se HDZ-ovcima, pa je Dujomira Marasovića imenovao prvim dogradonačelnikom, a Zvonimira Puljića predsjednikom Gradskoga vijeća. Problemi su nastali kad je trebalo odrediti drugoga dogradonačelnika: Škarić i desna koalicija htjeli su Podruga, no u međuvremenu se HSLS-ovu vrhu upalila lampica i shvatio je da pristajanje uz Podruga znači definitivni raskid s bilo kakvim liberalizmom.

Iz HSLS-ove centrale tada su naprasno počeli raskidati veze s desnicom na koje su mjesecima blagonaklono gledali. Jozo Radoš, trenutačno prvi čovjek stranke, javno je pozvao Škarića da osnuje svoju stranku kani li i dalje inzistirati na izboru Podruga, ideju o Podrugu kao dogradonačelniku javno je odbacio i Dražen Budiša, bivši, a vjerojatno i budući lider HSLS-a.

Problemi su nastali na lokalnoj razini, jer je dobar dio dalmatinskih HSLS-ovaca ideološki daleko bliži Podrugovu svjetonazoru, negoli ideji liberalizma. Lokalni HSLS nekoliko puta je raspravljao o Podrugu, pa se ispostavilo da bi za njegov izbor u Gradskom vijeću glasalo dvoje od četvero HSLS-ovaca, što nije dovoljno da prijedlog prođe. Na koncu, Podrug nije postao dogradonačelnik, no priča nije definitivno okončana. Javna je tajna da na lokalnoj razini mjesecima traje trgovinama funkcijama, da se traga za različitim kompromisima kako bi vlast konačno normalno funkcionirala, jer afere su jedino što Škarićeva "tehnička vlada" posljednjih mjeseci uspješno producira. Svađa oko fotelja nije motivirana isključivo ideološkim ulaganjima: Škarić mjesecima pregovara s američkom grupacijom AFCO oko ulaganja u splitsku luku i odluče li Amerikanci investirati u Splitu, onaj tko tada bude na vlasti sigurno će imati višestruku korist.

No, ako Podrug i nije dospio do mjesta dogradonačelnika i ako vlast još uvijek nije ni konstituirana, desnica je ipak profitirala na zadnjoj sjednici Gradskoga vijeća: nakon što je Podrug s društvom napustio sjednicu i nakon što su njegovim putem krenuli i vijećnici iz koalicije okupljene oko SDP-a, HDZ je izglasao inicijativu da se počasnim građaninom Splita proglasi Ante Gotovina, general HV-a koji mjesecima uspješno bježi od Haaškoga suda i hrvatske policije. O inicijativi će se raspravljati na jednoj od narednih sjednica Gradskoga vijeća, tek toliko da grad, unatoč Podrugovu neizboru, ne bi izgubio onaj image o kojemu smo pisali u prvom pasusu.

Vladimir Matijanić